Nagoro
Foto: Roberto Maxwell, CC BY-SA 2.0, Flickr

O existenci zapadlé japonské vesničky Nagoro na ostrově Šikoku by dnes věděli jen její obyvatelé a několik málo dalších zainteresovaných. To by ale nesmělo být paní Tsukimi Ayano, která vylidňující se horskou kotlinu přetvořila v bizarní divadlo, které svojí absurditou láká turisty nejen z Japonska.


V obci Nagoro dříve žilo kolem tří stovek obyvatel. Jenže přestárlá populace začala vymírat a ti mladší přesídlili blíže k civilizaci, a tak zde v roce 2015 trvale žilo tristních 35 lidí, v září 2019 dokonce jen 27.

Tsukimi Ayano se ale v roce 2003 vydala opačným směrem a vrátila se do míst, kde strávila dětství, aby se postarala o svého nemocného otce. Tehdy vyrobila panenku v životní velikosti, která měla symbolicky nahrazovat mizející obyvatele. A tak pokračuje dodnes. Vyrábí figuríny, nebo chcete-li „panenky“ s podobiznami současných i bývalých obyvatel, ale i zcela smyšlené. Na svém kontě jich má více jak 400, z nichž je asi 350 kusů rozmístěných po vesnici.


Přitom přišla tato žena k výrobě panenek v životní velikosti zcela náhodně, a to když dělala strašáka na zahradu. Tomu oblékla staré šaty svého otce a nápad byl na světě. Zní to absurdně, ale její první figurínou tak skutečně byla ta s podobiznou jejího otce.

Dnes strašidelné panenky zaplňují prázdnotu po zemřelých, nebo těch, kteří se odstěhovali. Jsou všude, v opuštěné školné třídě, u telefonního přístroje na okraji vesnice, na autobusové zastávce, u lesa na lovu nebo u silnice, kde opravují výtluky.

Panenky přibývaly a vesnice se začala stávat populární. Nyní je známá jako Nagoro Doll Village, tedy vesnice panenek nebo Scarecrow Village (vesnice strašáků). Popularitu svých výtvorů si uvědomila i Tsukimi Ayano a většinu nových figurín umisťuje u silnice tak, aby byly vidět i prostřednictvím nástroje Google Street View.

Galerie:

Zdroje: Theverge.com; Unusualplaces.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *