Mystery spot
Foto: sk, CC BY-ND 2.0, Flickr

V Kalifornii mají zvláštní atrakci. Santa Cruz Mystery Spot je pro některé místem plným záhad, pro jiné vychytralým optickým klamem. Ať tak či onak, turisté si jej užívají.


Příběh místa zvaného Santa Cruz se začal psát v roce 1939, kdy si jistý George Prather měl všimnou podivných jevů v lokalitě, kterou zrovna cestoval. Místo jej zaujalo natolik, že si zde zakoupil pozemek, na kterém postavil chatu. Ta rychle začala přitahovat lidi z celého okolí, protože gravitace jako by v ní fungovala zcela nepředvídatelně.

Záhada nad záhady nebo šálení smyslů?

Návštěvníci přicházejí na místo i dnes. Mystery Spot se během dlouhých desetiletí notně rozrostl a zájemce udivují podivné anomálie, které podle některých dokáží pěkně zamotat hlavu. Stojím rovně nebo křivě? Ale proč nespadnu? To jsou jen některé z mnoha otázek, které si budete na místě klást. Mimochodem stromy zde také mohou růst křivě a nepadat, ale záleží na tom, odkud se díváte. Určit totiž, zda je křivá chatka, na kterou se přímo díváte, nebo strom vedle ní, je totiž velmi těžké. Takové zmatení smyslů na návštěvníky čeká – je to vůbec možné?

Související:  Topící jámy určené pro dámy. Ve středověkém Skotsku měly odsouzené ženy podivnou výsadu

Mnozí lidé se do Santa Cruz vracejí, aby své zážitky přezkoumali a někteří z nich by odpřísáhli, že zde působí nadpřirozené síly. Objevily se i teorie o magnetických kuželích zakopaných pod zemí nebo dokonce o skryté kosmické lodi v okolních kopcích, která působí na okolí gravitační anomálií. Jenže jak už to tak bývá, vysvětlení záhady je daleko prostší, i když si jej zmatení lidé po návštěvě nechtějí připustit.


Magnetický kopec

Fenomén magnetických kopců (ve skutečnosti nikde magnety nejsou) jsme již na našich stránkách rozebírali. Na některých místech se při pohledu k horizontu může jevit, že stoupáte, opak je však pravdou. Může to být způsobeno zvlněným terénem či obzorem zakrytým například stromy. Položíte-li na zem například láhev s vodou, začne se kutálet neočekávaným směrem a jeví se, že se kutálí do kopce. K utvrzení skutečnosti, že se jedná pouze o optický klam, stačí obyčejná vodováha. Tu si do batohu na případný výlet do Kalifornie určitě přibalte.

A právě takzvaný magnetický kopec hraje hlavní roli i v Santa Cruz, kde je iluze dovedena k dokonalosti. Svahů, které se jeví, že stoupají, ale ve skutečnosti se jedná o klesání, je zde několik. Zážitek pak umocňují křivě postavené chatky s nakloněnými stěnami i nerovnými stropy a podlahami. Mozek je natolik zmaten, že vaše oči pozorují jak voda teče do kopce, či jak jiný návštěvník sedí na židli, která je umístěna na stěně domu a nepadá.

Zdá se, že George Prather na konci třicátých let minulého století dobře věděl, jak se v Santa Cruz věci mají a dovedl na tom dobře vydělat. A lidé zase rádi vyrazí na místo, kde je budou šálit smysly. Zda uvěří, že se jedná o iluzi nebo se nechají ošálit báchorkami o nadpřirozenu, je jen a jen na nich. Hlavně, že je to zábavné.

Galerie:

Zdroj: thetravel.com; Youtube@Sumagang Production


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Je vidět, že pisatel věci absolutně nerozumí. Je gravimtrický vrchol terénu a topografický vrchol terénu. Obojí nemusí být le totožné. Tak například v Atlantském oceánu vůči rovině referenčního elipsoidu loď pluje faktikcy vzato občas do kopce, občas s kopce, výškové rozdíly mezi odlehlostí elipsoidu a geodu, kterým je ta vodorovná hladina oceánu jsou až 150 m ale ve skutenonsti s hlediska geopotenciáu pluje vodorovně a to je to jeho zkusit s vodováhou., Ta se samozřejmě vždy přizpůsobí geopotenciálu. Jenže topografický terén může být různý a proto v důsledku tíhových anomálií se smtane, že cesta do topografického vrcholu je fakticky obdobou cesty s kopce v místech s obvyklým průbehem geopotenciálu.

    1. Je vidět, že neumíte psát. Co je třeba slovo „smtane“? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *