Pseudoliparis swirei
Foto: Wikimedia

Ani hloubka více jak 8 000 metrů pod hladinou nebrání pokročilejším formám života v jejich rozvoji. Důkazem je ryba pojmenovaná Pseudoliparis swirei, která žije v temných hlubinách Mariánského příkopu. Tento tvor z čeledi terčovkovitých byl poprvé chycen v roce 2014, vědcům ale nějaký ten rok trvalo, než jej popsali.


Asi deseti centimetrů dlouhá ryba je česky nazývána terčovka, přezdívá se jí také šnečí ryba a na první pohled vypadá velmi nevinně. Opak je ale pravdou. Hlubokomořskému prostředí, kde panuje naprostá tma a extrémně silný tlak kolem 80 kilopascalů, se terčovka obratně přizpůsobila. Je tak perfektně skryta před predátory a plnými doušky využívá živin, které pronikají do hlubin příkopu. Terčovka se ale neživí jen mikroskopickou potravou. Má spadeno i na korýše a podle vědců, kteří ji pozorovali, je velmi při chuti. Zdá se, že v takto extrémních podmínkách nemá konkurenci a mořským hlubinám dominuje.

Mezi lety 2014 a 2017 bylo uloveno 37 jedinců. Jeden exemplář byl vytažen z hloubky 8 187 metrů, což z terčovky činí nejhlouběji ulovenou rybu. Vědci k lovení používali speciální odolné klece s návnadami, protože očekávali, že by se ryby této čeledi mohly v Mariánském příkopu vyskytovat. Podobné ryby byly totiž uloveny i v jiných hlubinách. Nikdy však takto hluboko.

Vědci zatím netuší, jakým způsobem tito živočichové překonávají tlak v hlubině, jaká je jejich délka života, ani jak moc jsou v Mariánském příkopu rozšířené. Tlak, který panuje v Mariánském příkopu, by člověka okamžitě zabil. Terčovky jej však zvládají, i přestože se takové podmínky dají přirovnat ke skutečnosti, jako kdyby na tuto malou rybku neustále najížděl tank.


Galerie:

Zdroj: SOI/HADES/University of Aberdeen (Dr. Alan Jamieson)/Youtube

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *