Obyvatelé Tasmánie a Nového Zélandu ohromila polární záře, kterou bylo možné pozorovat 7. února. Toto fascinující divadlo je na jižní polokouli nazýváno aurora australis nebo také jižní záře a způsobují ji stejné procesy jako její severské dvojče.
Za nebeským představením stojí vítr ze slunečních skvrn, který dopadá do zemské atmosféry. Většina částic se odráží zpět do vesmíru, ale část vstupuje do atmosféry a je stáčena k magnetickým pólům. A právě díky této interakci můžeme efekt pozorovat. Polární záře má nejčastěji tvar světelné opony nebo plachty, někdy je ale rozptýlena nerovnoměrně po nočním nebi.
První videozáznam jižní záře pochází z městečka Evadale v Tasmánii. Autorem časosběrného videa je místní fotograf Ben Swanson. „Sledování paprsků polární záře po noční obloze je vždy lahůdkou,“ libuje si autor, jehož záznam ukazuje jak aurora postupně nabývá na intenzitě, přičemž při největším rozptylu dominuje zelená a fialová barva. Swanson vídá jižní záři často, ale tato byla podle jeho slov skutečně velkolepá.
Druhé časosběrné video bylo natočeno ve stejný den na pláži u novozélandského města Invercargill. Jedná se o jeden z nejjižnějších bodů souostroví a podmínky k pozorování aurory jsou zde ideální.
Jižní polární záře je nejlépe pozorovatelná v Antarktidě. V osídlených oblastech ji lze dobře spatřit kromě Tasmánie a Nového Zélandu také v jižních částech australské pevniny, v Jihoafrické republice a v jižních částech Argentiny a Chile.
Tasmánie
Nový Zéland
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.