Nová studie NASA ukazuje, že oteplování tropických oceánů by v důsledku změny klimatu mohlo vést k výraznému navýšení frekvence extrémních bouří do konce 21. století.
Tým vedený Hartmutem Aumannem z laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii prošel data za posledních 15 let, jež vědci získali za pomoci měřícího přístroje Atmospheric infrared sounder. Z analýzy vyšla najevo souvislost mezi průměrnou teplotou hladiny oceánů a náhlým výskytem extrémních bouří. Silné bouře vznikaly tam, kde byla teplota mořské hladiny vyšší než 28 °C.
Je známé, že je v tropických oblastech riziko extrémních bouří vysoké, ale Aumann říká: „Naše data ukazují odhad toho, jak se pravděpodobně zvýší počet superbouří, a to minimálně v tropických oceánech.“
Současné klimatické modely předpokládají, že s rostoucím množstvím oxidu uhličitého v atmosféře, mohou teploty tropických oceánů vzrůst do konce století až o 2,7 °C. Pokud by k takovému nárůstu opravdu došlo, vědci s Aumannem v čele varují, že by se frekvence superbouří mohla zvýšit až o 60 procent. Ačkoliv klimatické modely nejsou dokonalé, výsledky výzkumu mohou posloužit jako vodítko, které ukazuje pravděpodobné důsledky změny klimatu. Superbouře, jakou bylo například řádění hurikánu Florence, by se tak staly v podstatě běžnou součástí hurikánové sezóny.
„Bouře znamenají více povodní, více škody na infrastruktuře, likvidaci úrody a další neblahé důsledky pro společnost.“ Podle Aumanna je zároveň již nyní ten pravý čas řešit opatření, které zmírní negativní dopady po bouřích.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.