Seven sisters
Foto: Pixabay

Úchvatný pohled na majestátní křídové útesy lemující jižní pobřeží Anglie nenechává chladným žádného cestovatele. Působivých sedm křídově bílých výběžků zvaných Seven Sisters láká i samotné Angličany. South Downs získal status národního parku teprve před deseti lety, přesto patří k jednomu z nejvyhledávanějších britských přírodních území. Pro Evropany je to zároveň nejbližší anglický národní park.


Útesy Seven Sisters a okolí

Sedm sester je za dobrého počasí vidět i několik kilometrů od pobřeží. Mezi jednotlivými vrcholky se nacházejí menší údolí a lemují tak nádherné pobřeží kanálu La Manche, které otužilé Angličany láká v letních měsících ke koupání. Na vrcholcích útesů roste několik druhů stále zelených křovin a dlouhé nížiny jsou lemovány dokonale zelenou trávou.

Seven Sisters jsou samostatnou částí národního parku a nejedná se jen o samotné útesy. Značnou část území zabírá venkovský park, který je vhodný pro cyklistiku i pěší turistiku. Nádherné je zejména údolí řeky Cuckmere. V parku je také k dispozici kemp a nebo se můžete ubytovat v některé z vesniček východního Sussexu. Hledáte-li klid, vyrazte právě sem.

Koupání v moři a zábava

Město Brighton sice neleží přímo na území South Downs, nachází se ale jen pár kilometrů od něj. Brighton je v Anglii synonymem zábavy. Koná se zde nespočet festivalů, ulice města jsou plné barů a diskoték a v případě pěkného počasí to žije zejména na pobřeží. Brightonská pláž je vyhlášená. Koupat se do Brightonu jezdí lidé z Londýna, ale i z větších dálek. Anglické počasí je však nevyzpytatelné a pokud se náhle sluneční den promění v dešťovou sprchu, nevadí, je zde molo Brighton Pier, kde voní stánky s fish and chips a v barech vám nalijí, co vám bude právě po chuti. Na mole je také horská dráha, takže nuda nehrozí. Máte-li rádi vyhlídky, určitě vás zaujme věž i360, která symbolizuje vertikální molo a vidět z ní je opravdu daleko.


Související:  Historie shořelého mola West Pier v Brightonu

Brighton je kulturním centrem celé jižní Anglie. Do města se stahují alternativně smýšlející lidé z Británie, láká ale i zahraniční hipstery či homosexuální komunitu. Brighton se tak vymyká typickému obrazu anglické kultury. V ulicích města je stále živo, z barů z ní hudba, kterou v rádiích neuslyšíte a v obchodech nakoupíte módu, kterou také jinde neseženete.

Vnitrozemí parku South Downs

Vydáte-li se do vnitrozemí parku, který se od pobřeží táhne západním směrem, pak se zcela jistě vydáte po turistické stezce South Downs Way, která celý park protíná. Stezka je excelentně udržovaná a nenajdete na ní snad ani jeden odpadek (ostatně to platí skoro pro celou jižní Anglii).

Park je nížina s mírnými kopci. Nejvyšším vrcholem je Butser Hill s výškou 270 metrů nad mořem, přesto zde není nouze o krásné vyhlídky a působivé přírodní scenérie. Proměnlivé počasí dokáže v řádu minut zakouzlit, a tak nejsou výjimkou duhy nad bublajícími potůčky nebo větrné smrště jak z anglického hororu. Ostatně i to může být důvod, proč park neláká jen turisty, ale i spisovatele. Tím nejznámějším, který se v parku usadil, byl Rudyarda Kipling. Kniha džunglí tak vznikala v nížinatém parku s křovisky, potůčky, malými anglickými vesničkami a pastvinami.

Kdy park South Downs navštívit

Milujete-li zelenou, určitě park navštivte na jaře nebo v létě. V této době také nejméně hrozí anglické rozmary počasí, i když větru se asi nikdy nevyhnete. Podzim je v parku melancholický a zima tichá. Jižní Anglie má kouzlo, které jistě stojí za to zažít.

Galerie:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts