Pohádkové kruhy
Foto: Foto: Olga Ernst & Hp.Baumeler, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

V Africe se jim říká „pohádkové kruhy“ a jejich vznik dlouho mátl vědce. To místní mají o jejich původu už dávno jasno. Neobvyklé vegetační uskupení v podobě milionů kruhů se táhne pouští Namib podél atlantického pobřeží Angoly, Namibie a Jihoafrické republiky a nabízí fascinující podívanou holé plochy symetricky obklopené porostem. Takový jev nemůže být náhodný.


Kruhy dlouho byly a možná stále jsou jedním z velkých tajů přírody. Vědci se roky snažili přijít na důvod, proč se vegetace formuje do stejných vzorců o velikosti 2 až 15 metrů v pásu dlouhém okolo 2 400 kilometrů. V možných i nemožných teoriích figurovali termiti nebo se dokonce spekulovalo o radioaktivní kontaminaci. Domorodí obyvatelé však vědí o pohádkových kruzích své. Podle legendy je způsobuje jedovatý dech draka, který žije v podzemí.

Až v roce 2017 se biologům z Univerzity v Indianapolis podařilo určit nejpravděpodobnější příčinu této anomálie. Podle všeho za vznikem kruhů nestojí drak ani radioaktivita, ale formace vzniká přirozeně a ze zcela zištného důvodu. V poušti Namib je voda vzácnější než zlato a právě boj o ni stojí za vznikem kruhů neplodné půdy.

Související:  Zmizení Anasaziů je záhadné stejně jako samotný tajemný národ

Holé skvrny ve vegetaci totiž prosakují více srážek a fungují obdobně jako vodní nádrže, ze kterých tráva odčerpává drahocennou tekutinu. Když prší, voda stéká po vegetaci na okraj kruhů, kde ji mohou kořeny trávy využívat a kruhově zvětšovat svoji biomasu. Zní to jednoduše a zcela logicky.


Životnost takového kruhu je podle pozorování, která částečně probíhají už od 20. let 20. století, 30 – 60 let. Zajímavostí je, že podobné kruhy byly objeveny v roce 2014 v západní Austrálii, avšak v daleko menším rozsahu. I zde proběhl výzkum, nicméně ke stoprocentnímu závěru vědci nedošli.

Pokud je však teorie o lepším přístupu rostlin k vodě správná, pohádkové kruhy ukazují na neuvěřitelnou adaptační schopnost přírody. Jak tomu ale ve vědecké obci bývá, ani v tomto případě teorii nelze stoprocentně potvrdit. Alespoň prozatím. Výzkum je potřeba nezávisle ověřit, a tak zatím mohou místní stále naslouchat jedovatému dechu podzemního draka.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *