Ringing rocks
Foto: Gavin M. Roy, CC BY-SA 2.0, Flickr

Asi 35 kilometrů severně od americké Filadelfie leží malý přírodní park Ringing Rocks. Tisíce zvědavých návštěvníků však nemíří do příjemného lesa, který jej z valné většiny zabírá. Hlavní atrakcí je totiž místo, z nějž se často linou zvuky, které v místní krajině působí podivně. Kovové zvonění vycházející ze srdce parku mají na svědomí takto znějící kameny, které zde lidé dennodenně otloukají kladivy, aby okusili dosud nevysvětlený fenomén.


Tajemství kamenného moře nedaleko malebné řeky Delaware v Pensylvánii odhalil už na konci 19. století místní profesor J. J. Ott a svůj poznatek prezentoval spolku Buckwampum Historical Society. Jasné zvonivé tóny vycházející z kamenů učence uhranuly, nicméně pokusy rozezvučet je jinde než ve společnosti tisícovek ostatních kamenů selhávaly. Profesora zaujala široká škála tónů kamenů, ale také skutečnost, že zvuk vycházel jen asi ze třetiny z nich.

K serióznímu výzkumu však došlo až na přelomu 60. a 70. let minulého století. Tehdy místní vědecká skupina odebrala několik kamenů a v laboratoři je rozdrtila nebo rozřezala. Odborníci došli k jednomu zásadnímu závěru, nicméně příčinu zvuku neodhalili.


Provedením mnoha testů byla odhalena skutečnost, že tóny vydávají všechny kameny, avšak často tomu je v síle zvuku, který lidské ucho nedokáže vnímat. Přesný mechanismus zvonění zůstává záhadou. Jisté je, že zvuk má co do činění s kamenným mořem, které se rozkládá na ploše 0,4 hektaru a místy je hluboké až 3 metry.

Vědci předpokládají, že by zvuk mohl mít spojitost s neustálým zvětráváním hornin, které jsou po dlouhou dobu vystaveny prostředí bez půdy. Když zaprší, voda stéká po balvanech až na podloží, odkud se znovu odpařuje. To způsobuje roztahování vnějšího povrchu kamenů, díky čemuž vzniká napětí v jejich jádrech. To se děje opakovaně. Napětí se postupně hromadí a kovový zvuk by mohl být doprovodným jevem tohoto fenoménu.

Lidé na místě často vtipkují, že k tomu, aby zahráli rockový koncert, jim stačí pouze kladivo. Jak takový kamenný koncert zní, můžete zjistit na přiložených videích.

Zdroje: Ringing Rocks County Park; YouTube@Spartan Records; YouTube@NJRE

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *