Reine
Lofoty. Foto: Pixabay

Pod pojmem exotika si většina lidí představí palmy a pláže někde v tropech. Dnes se ale vydáme na místo, které je Česku daleko bližší, přesto naprosto cizokrajné. Zavítáme za severní polární kruh na norské souostroví Lofoty.


Na sever za půlnočním sluncem

Norské členité pobřeží plné fjordů lemuje tisíce ostrovů od jihu až po daleký sever. Asi 100 kilometrů za severním polárním kruhem se nachází skupina přibližně 80 ostrovů zvaná Lofoty. Od norské pevniny je odděluje průliv Vestfjordem, který vznikl díky působení dávného ledovce. Narozdíl od většiny fjordů však nemá konec ani začátek. V jeho nejužším místě je pak soustroví spojeno s pevninou dálničním mostem. Ostatně tak jsou propojeny všechny větší ostrovy, takže pokud byste chtěli Lofoty podrobněji prozkoumat, auto je ideální dopravní prostředek.

Severská krása se na Lofotech projevuje především v letních měsících. Nemusíte se obávat urputných mrazů, ale počítejte s chladnějším počasím. V červenci a srpnu je zde průměrná teplota 14 stupňů, ale jsou zaznamenány i výkyvy, kdy bylo dosaženo tropické třicítky nebo naopak mrazíků. Ráz počasí udává především Golfský proud, který se otírá o norské pobřeží. Tím je ovlivněno klima celého severního Norska, a proto je v této oblasti výrazně tepleji než v jiných částech světa v této zeměpisné šířce. Pro někoho je lákavá i vidina půlnočního slunce, které je na obloze k vidění od konce května do poloviny července.

Ohlídejte si ubytování

Ostrovy jsou sice turisty vyhledávanou oblastí, ale nejedná se o žádné davy. Norská vláda si cení přírodního bohatství a turismus v oblasti celkem úspěšně reguluje. To ale neznamená, že se tam nemůžete vydat. Spolehlivou cestou, jak se na Lofoty dostat, je včasná rezervace ubytování. Jedete-li na vlastní pěst, naskýtají se vám 2 možnosti, jak Lofoty navštívit. Jednodušší je využití leteckého spoje do městečka Leknes (zpáteční let z Prahy s přestupy vyjde něco kolem 11 tisíc korun), ale dobrodružnější je výprava autem. Norsko od jihu až na úplný sever protíná dálnice E06 a při takové cestě zcela jistě nezůstanou Lofoty vaším jediným cílem.


Panenská příroda, rybolov, Vikingové a dokonce i surfaři

Lofoty jsou nádherným krajem plným zátok, hor, zeleně v létě, sněhu a ledu v zimě. Ostrovy jsou od pradávna spojeny s rybolovem, který je dodnes významným zdrojem obživy místních obyvatel. Tradiční barevné rybářské domky, tzv. Rorby, jsou posety po celých ostrovech. V některých z nich se můžete dokonce ubytovat a budete-li si chtít zarybařit, ani to není na Lofotech problém. Pokud vás zajímají větší mořští tvorové, můžete se vypravit na moře a pozorovat kosatky a velryby, ale pouze v případě, že souostroví navštívíte v zimních měsících. Ve stejnou dobu také jistě uvidíte polární záři.

Sever Norska je místem, které je historicky spjato s Vikingy. Ti sídlili i na Lofotech a jedno z jejich sídel objevili archeologové v Borgu. 83 metrů dlouhý artefakt byl přeměněn na muzeum, které dokumentuje život těchto lidí. Pokud chcete nahlédnout do ještě vzdálenější historie, vypravte se do jeskyně Refsvikhula, ve které se nacházejí až 3000 let staré nástěnné malby.

K dalším vyhledávaným aktivitám na Lofotech patří procházky a výšlapy na skály, odkud jsou nádherné výhledy. Nejznámější, až ikonický pohled, se naskýtá u městečka Reine (úvodní foto) a nabízí famózní podívanou na všechno, co je pro přírodu na Lofotech typické. Souostroví lze také poznávat na kole a nebo přímo z vln severního Atlantiku. Lofoty jsou totiž nejsevernějším položeným místem vyhledávaným surfaři. Podmínky pro tento sport jsou na souostroví ideální, a to díky teplému Golfskému proudu a liduprázdným plážím. Lofoty ale lákají i potápěče a otužilce, kteří si rádi zaplavou v moři vysoko nad polárním kruhem a klidně i při půlnočním slunci.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts