Strach
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Chorvatsko nejsou jen slunné pláže a pohoda, ale také docela děsivé příběhy a místa. Je libo návštěva ostrova duchů, nejstrašidelnějšího domu či si přejete potkat chorvatského upíra?


Daksa – chorvatský ostrov duchů

Nedaleko Dubrovníku se nachází ostrov Daksa. Místo zažilo temné chvilky v roce 1944, kdy sem byli přepraveni lidé podezřelí z kolaborace s nacisty a popraveni. Od té doby je Daksa opředena různými pověrami a duchařskými příběhy. Mezi obětmi byli i Niko Koprivica, starosta Dubrovníku, a Petar Perica, místní kněz. Říká se, že těla popravených nebyla pohřbena, pouze zanechána svému osudu. Jejich poprava zůstává dodnes kontroverzní, protože se všem 36 obětím nedostalo řádného soudu.

Maják na ostrově Daksa. Foto
Maják na ostrově Daksa. Foto: Intiaz Rahim, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

Obyvatelé Dubrovníku si chtěli pro své příbuzné alespoň přijet a pohřbít je. Nic takového jim nebylo umožněno, naopak. Dostalo se jim pouze zákazu na ostrov vstoupit, a to pod hrozbou stejného osudu. Daksa je v současnosti na prodej za pouhé dva miliony eur. Jeho ceně nijak nepomohl objev pozůstatků 53 lidí, kteří byli pohřbeni společně s katolickými symboly, například kříži a růženci. Podle místních rybářů a námořníků se po ostrově procházejí duchové mrtvých a hledají pomstu za svůj osud.

Chorvatský upír

Jure Grando Alilović se narodil v Krinze v roce 1579 a údajně zemřel nemocný roku 1656. Ačkoliv by se to mohlo zdát jako konec příběhu, jednalo se spíše o děsivý začátek. Starý a údajně mrtvý muž totiž začal terorizovat vesnici. Legenda říká, že po nocích chodil ode dveří ke dveřím a klepal na ně. Ti, které navštívil, prý nečekal dlouhý život. Po krátké době zemřeli.


Vampír
Foto: Pxfuel

Vdova po Alilovići popsala, jak ji prý jedné noci navštívil její zemřelý muž v podobě smějící se mrtvoly. Měla štěstí a podařilo se jí nějakým způsobem tuto nechtěnou návštěvu přežít. Pak se do situace vložili kněz a jeden neohrožený vesničan a pokusili se jej zastavit křížem a kůlem. Ani tak se mrtvý nemrtvý nechtěl se svými nočními aktivitami rozloučit. Během dne se tedy již zmíněný kněz a devět pomocníků vydalo na hřbitov a Aliloviće vykopali. Objevili zachovalou mrtvolu se spokojeným úsměvem. Jali se mu tedy uříznout hlavu a v tu chvíli se ozval strašný křik.

Nejstrašidelnější dům v Chorvatsku

Jedno z nejstrašidelnějších míst v Chorvatsku se nachází ve Skrinjari, malé vesničce na východě od Záhřebu. Jedná se o dům a říká se o něm, že je přímo přecpaný zlými duchy. Důvodů je hned několik – například se nachází na starém hřbitově, původní majitel se v něm snažil udržet cosi zlého, mladá dívka se prý utopila v nedaleké studni a navíc tu snad měla být zavražděna mladá žena, jejíž ostatky byly uloženy do základů tohoto domu.

V domě má strašit duch dívky a mladé ženy. Lidé také hlásí zvláštní zvuky, výkřiky a pláč miminka. Ti, kteří se rozhodli v domě strávit noc, měli skončit v psychiatrických nemocnicích. Dva policisté, kteří měli celou věc vyšetřovat, byli nalezeni druhý den toulající se po domě v podivném a ztuhlém stavu.


Doporučujeme:

Auta na dovolenou, půjčovna rodinných aut – https://www.autopujcovnavpraze.cz/cs/car-park/na-dovolenouAutorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *