Ruskou rozhlasovou stanici UVB-76 lidově zvanou „bzučák“ běžní Rusové neposlouchají, tedy pokud nejde o nadšené radioamatéry, záhadology či vyznavače luštitele šifer. Monotónní šum s pípáním, jenž se při vysílání nepřetržitě line do éteru minimálně od 70. let, jen čas od času přeruší ženský hlas, který řekne několik ruských slov nedávajících smysl.
Rádio, jehož význam je pro běžného smrtelníka záhadou
Bzučák vysílaný na frekvenci 4625 kHz je opravdu nevyzpytatelný. Záhadologové s umírněnějšími názory jsou přesvědčeni, že se jedná o špionážní stanici, která sloužila Sovětskému svazu. To ale nevysvětluje, proč je i nyní jednolitý tón s pípnutím zhruba jednou až dvakrát týdně přerušován zřejmě živým vstupem, během kterého ženský hlas vyřkne soubor ruských slov, například „zelená louka“.
Přesný význam vysílání znají snad jenom nejvyšší ruští představitelé, a samozřejmě přichází na řadu lidská představivost. Jde o vysílání pro mimozemšťany? Asi ne, ale konspirační teorie zahrnují i další zajímavé i méně zajímavé návrhy. Mohlo by jít o vysílání pro takzvané spící agenty nebo armádu. Hojně rozšířenou hypotézou také byla možnost udržovací frekvence pro případ válečného konfliktu, ale i když se Rusové odhodlali ke „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině, ve vysílání se prakticky nic nezměnilo. Můžeme tedy jen spekulovat.
BBC minulý rok uvedlo, že by mohlo jít o součást systému Mrtvá ruka, což je soubor nukleárních zbraní, které by byly aktivovány jako odvetný jaderný úder. Signálem k útoku by bylo přerušení vysílání stanice UVB-76. Děsivé, ale ne nemožné. Nicméně stále se pohybujeme v rovině spekulací.
Zájemci mohou živé vysílání rádia UVB-76 poslouchat například na YouTube.
Anomálie ve vysílání
Za více jak padesát let vysílání „bzučáku“ bylo nadšenci zachyceno několik anomálií, které vybočují z jinak monotónního signálu.
V lednu 2001 bylo na pozadí vysílání slyšet konverzaci v ruštině: „Tady 143. Nedostal jsem generátor… je to hrozná práce s hardwarem“. Zdá se, že obsluha, či přítomná osoba u vysílače, zapomněla vypnout mikrofon. V roce 2010 zachytili radioamatéři útržky Čajkovského Labutího jezera a také vzdálené jakési telefonní hovory, které byly ale velmi špatně slyšitelné, nicméně se povedlo zachytit slova jako candát nebo Naděžda.
Hackerské útoky před začátkem války na Ukrajině
V lednu loňského roku, tedy krátce před zahájením ruské agrese na Ukrajině, se povedlo hackerům do vysílání „bzučáku“ vstoupit. Místo otupujícího hluku tak mohli příjemci slyšet západní hudbu či korejský k-pop. Při analýze signálu spektrometrem bylo také možné pozorovat memy, jako je obličej značící hnutí Anonymous. Pirátské aktivity na rádio pokračovaly i po začátku války na Ukrajině.
V současnosti rádio vysílá standardní hluk, který je občas přerušen již zmiňovaným ženským hlasem.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Falešní finští hudebnící hanebně fingovaly flagrantní fligny.
Zásadní informace, bzunda je napojen na internet. Slyšel jsem ho, když jsem po 1970 měl přijímač Lambda V