Pes jako jídlo
Foto: Schwede66, CC BY-SA 3.0

V každém koutě světa se najdou kulinářské speciality, nad kterými v jiných končinách zůstává rozum stát. Je libo kuřecí packy nebo oční bulvy? Není problém a jak se zdá, jako jídlo se dá připravit prakticky cokoliv. Ze stovek šílených pokrmů jsme vybrali deset skutečně podivných, na které si troufnou jen opravdoví fajnšmekři. Dobrou chuť!


Polévka z ptačího hnízda – jihovýchodní Asie

Jak už název napovídá, nepůjde o klasický vývar. Tato asijská pochoutka je uvařena z hnízd opeřenců jménem salangana, kteří si své domovy vytvářejí z vlastních slin. Hnízda na vzduchu tvrdnou a při zpracování jsou v podstatě jen rozvařena ve vodě a dochucena. Sběr hnízd provádějí gurmáni především v Číně, kde jde o velmi oblíbenou a zároveň drahou specialitu. Polévka je bohatá na bílkoviny a údajně skvěle chutná, přičemž její konzistence připomíná želatinu.


Chaš – Blízký východ, jihovýchodní Evropa

Tento starý pokrm, který vznikl pravděpodobně v období nedostatku potravy, je dnes v určitých oblastech považován za pochoutku. Jde v podstatě o dlouho vařené hovězí nebo skopové nohy a další živočišné přísady dle chuti. V chaši se tak může vařit celá hlava, mozek, žaludek nebo další vnitřnosti zvířete. Pokrm si pevně drží svoje místo v Arménii a v Ázerbájdžánu, kde se zapíjí pálenkou.


Oční bulvy tuňáka – Japonsko

Zní to šíleně, ale v Zemi vycházejícího slunce jde o pochoutku. Oční bulvy prý chutnají výtečně a připomínají chobotnici nebo oliheň. V japonských obchodech se dají zakoupit samostatně, takže cesta k neobvyklé rychlé večeři je skutečně snadná.Stoleté vejce – Čína

K přípravě této tradiční čínské speciality lze použít jakékoliv vejce. Nejčastěji se čerstvé slepičí, kachní nebo křepelčí vejce obalí ve směsi jílu, rýžových plev, nehašeného vápna a popela a nechá se minimálně tři měsíce uzrát. Výsledkem je tmavě zelený až černý žloutek vnitřek a tmavě hnědá křupavá skořápka. Chuťově prý připomíná klasické vařené vejce.


Obrovská larva „Witchetty grub“ – Austrálie

Nezbytná součást jídelníčku australských domorodců. Larva, která dosahuje délky až 70 mm, je zdrojem bílkovin a tekutin. Syrová prý chutná jako mandle, po uvaření připomíná jeho pokožka kuřecí kůži a vnitřek míchaná vajíčka.


Kuřecí packy – Východní Asie, Karibik, Afrika

Kuřecí packy se konzumují napříč celým světem a nejde tak o nějakou místní specialitu, přesto se jedná o pokrm minimálně zvláštní, protože jedlou částí je prakticky pouze kůže. Když se jídlo správně připraví a ochutí, oceníte zvláštní želatinovou strukturu. Na druhou stranu to chce trpělivost, protože obírání kůže od malých kostiček není zrovna rychlou záležitostí.


Šneci – Francie

Hlemýždi vaření v omáčce z bílého vína, másla, petrželky a česneku jsou podávaní ve skořápkách. Jedná se o oblíbenou francouzskou delikatesou. Obvykle se servírují jako předkrm. Jejich chuť a konzistence připomíná škeble nebo slávky a rozhodně nepatří k těm nejlevnějším jídlům, která si v restauraci můžete objednat.


Casu Marzu – Itálie, Sardinie

V překladu červí sýr je vyroben z ovčího mléka a k jeho chuti a konzistenci napomáhají červi, kteří jej „nažvýkávají“. Zbavit se jich není snadné, a tak je labužníci konzumují společně se sýrem, což někdy může způsobit nepěkné zažívací problémy. Výroba sýra je z hygienických důvodů oficiálně zakázaná, přesto se mu v domácích podmínkách stále daří a místní na něj nedají dopustit.


Býčí varlata – Severní Amerika, Evropa

Původně kovbojské jídlo se začalo připravovat i na východním břehu Atlantiku. Varlata se konzumují většinou smažená, přílohou mohou být brambory nebo chléb. Jejich konzumace dodá organismu celou řadu vitamínů a minerálů. Tradovalo se, že varlata mají afrodiziakální účinky, to se ale nepotvrdilo.


Psi a kočky – Východní Asie

Na jedné straně zeměkoule jsou psi a kočky domácími mazlíčky, na druhé straně oblíbeným masem. V asijských tržnicích běžně narazíte na jejich maso, podivný pohled je pak na zvířata namačkaná v klecích, která čekají na porážku.


A bonus na závěr jen pro otrlé…

Mladík kdesi v Asii si pochutnává na živých novorozených myškách.

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (3):

  1. To není jídlo pro gurmány ale jídlo lidí v různých koutech světa.Proč tu není nabítka jídla nějakých kmenů?

  2. a pak ze jsou corona a dalsi viry kdyz oni sezerou a uvari uplne vse !!!!!!!

    1. kdyby uvařili,ale zrovna sežerou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *