mapa
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Ačkoliv ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku pandemie varoval Afriku před možnou katastrofou, obavy se nenapily. Mnoho afrických zemí bylo oceněno za účinnou kampaň v boji proti nemoci covid-19, přestože mají jejich zdravotní systémy špatnou pověst. Na kontinentu s více jak miliardou obyvatel tak v současné době evidují celkem 2,7 milionu případů. O takovém počtu by si mohla Evropa nebo Severní Amerika nechat jen zdát. Jaké jsou hlavní možné důvody, proč Afrika zvládá boj s pandemií relativně dobře?


Rychlá akce

První případ covid-19 byl v Africe potvrzen 14. února 2020. Vzhledem k velkým obavám, jak chatrný zdravotní systém některých zemí epidemii zvládne, přijala většina afrických zemí drakonická opatření, často podobná těm českým z první vlny. Někde bylo dokonce zakázáno potřásání rukou. Většina afrických škol přestala kontaktně vyučovat v polovině března.

Související:  Jiný kraj, jiný mrav. Šílená jídla pro skutečné gurmány

Podpora veřejnosti

Semknutí obyvatel afrických zemí v době nouze znamenalo striktní dodržování vládních nařízení a hygienických doporučení. Na základě průzkumu společnosti PERC souhlasilo v srpnu s drsnými opatřeními 85 % obyvatel členských států Africké unie. Jen pro srovnání, v září dělala podobný průzkum v Česku agentura CVVM a s kroky vlády tehdy souhlasilo 48 % dotázaných.

Mladá populace a méně kontaktů

Jedním z faktorů, který ukazuje rozdílnost mezi Evropou a Afrikou je stáří populace. Zatímco Evropa stárne, Afrika je podle údajů OSN domovem nejmladší populace na světě se středním věkem 19 let. 91 % Afričanů spadá do věkové kategorie pod 60 let, a tak nepatří do nejrizikovější skupiny. Pouze 3 % Afričanů jsou lidé ve věku nad 65 let. Mladí lidé mohou být bezpříznakoví a unikají statistikám.


Dále je nutné podotknout, že v Africe prakticky neexistují domovy důchodců, ve kterých se v Evropě často šíří koronavirus komunitně. Většina afrických seniorů žije v odlehlých vesnicích mimo častý kontakt s lidmi z velkoměst. Obecně zde nedochází k tolika kontaktům mimo rodinu jako ve vyspělých ekonomikách.

Související:  Best in covid. Které země jsou aktuálně bez koronaviru?

Příznivé klima

Podle vědců University of Maryland se koronaviru nejlépe daří šířit při nižších teplotách a vlhkosti. To je také možná jeden z důvodů, proč se na kontinentu potýká s virem nejhůře Jihoafrická republika. U Mysu dobré naděje nepanují tropy jako v centrální a subsaharské Africe a subtropické podnebí je tam často srovnatelné se zeměmi jižní Evropy. Pokud by v Africe panovaly klimatické podmínky jako v Evropě nebo v Severní Americe, zcela jistě by daleko více pocítila dopady pandemie.

Zkušenosti s epidemiemi

Pandemie koronaviru zasáhla svět v době, kdy Demokratická republika Kongo řešila vůbec nejhorší epidemii eboly. Sousední státy byly v pohotovosti a zdravotní prohlídky přeshraničních cestovatelů se rozšířily o testy na covid-19. Epidemie eboly ostatně Afriku zasahují opakovaně a mnoho států umí na nová epicentra rychle zareagovat. Izolace infikovaných, dohledávání kontaktů a rychlé testování, to jsou opatření, která nebyla pro Afričany žádnou novinkou.

Zdroje: BBC, WHO, PERC, CVVM, Worldometers


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (146):

 1. Naprosto chybi informace o tom, kolik testů maji k dispozici, kdy a k9ho testuji….
  Severni Korea taky zadne s covidem nema.

  1. https://www.worldometers.info/coronavirus/ sekce Africa
   Zas tak zaostalý nejsou…

 2. Ať je to jak je, buďme rádi že to v Africe je takhle v malém, nevím jak by se to v rozvojových zemích řešilo. .

  1. My k něčemu potřebujeme Afriku ?

   Jen se z ni do Evropy tlačí teroristi a ti tu dělají bordel !

   1. To je žel smutná pravda.

   2. Řekla bych, že ani netušíš co všechno z Afriky získáváš Ty povrchní člověče…

 3. jestli to nebude tím že ve většině Afriky se žije jaksi po staru a tamní populace má imunitní systém vytrénovaný

  1. no, pokud pojmem „po staru“ myslíte umírání v Africe o 13-25 let dříve (dle regionu) než v civilizaci, tak máte naprostou pravdu 😉
   (ta imunita tam je „protrénována“ také, samozřejmě, ale my zase většinu doženeme očkováním v dětství)

  2. Mladí lidé nemusí imunitu trénovat. Prostě jí mají protože jsou mladí.

 4. Pročetl jsem si všechny komentáře a nemohu si pomoct, ve více než 3/4 se mi bohužel vybavil jeden starý a pravdivý bonmot “ žena je nebezpečná zepředu, kůň zezadu ale blbec ze všech stran.“ Hodně zdraví v novém roce 2021.zdenek

 5. Ale vždyť je to blábol od začátku do konce. Za mě je to největší “ prča“ za poslední dobu, co jsem četl. Zní to spíše jako těžká ironie. Větší smysl článek dává, když si každou napsanou větu převrátíte do opaku. A v JAR je situace „nejhorší“, protože pouze tam žije komunita civilizovaných osadníků. Provozovatel, šéfredaktor a autor článku Dc. Petr Kutka by měl učinit zásadní rozhodnutí, zda se věnovat psaním humorných, zábavných a satirických fejetonů nebo dělat objektivní novinařinu, aby mohl brát někdo tyto web.stránky vážně. A možná by také bylo skvělé, kdyby se zde také zapojil do diskuze a svůj článek tady zkusil obhájit. Co Vy na to? 😉

  1. Díky za komentář a především za Vaši druhou urážlivou reakci, která zde není k přečtení. Článek vychází ze zdrojů, které jsou uvedeny pod článkem, je v podstatě jejich kompilátem, takže nejde o žádné výmysly z mojí hlavy.

   1. Velmi vítám, že se Admin zapojil do diskuze a děkuji mu za to. Nejdříve bych rád uvedl na pravou míru jeho zmínku o urážlivé reakci. Nejprve jsem, tuším někdy po poledni, napsal výše uvedený komentář a po odeslání na mne vyskočila zpráva, že koment čeká na schválení. Když jsem se po několika hodinách vrátil k PC a obnovil stránky, tak zde můj komentář s výzvou o zapojení Admina do diskuze stále nebyl a už ani zpráva, že koment prochází schvalovacím procesem. Proto jsem adminovi ( aby to bylo fér, podepsán svým jménem i příjmením ) napsal, že je zbabělec. Toď vše, prosím, vážení. Úvahu nad tím, zda by se zde objevil můj první komentář bez té druhé zprávy, nechme vyset v éteru…
    A teď k samotnému článku. Ano, samozřejmě jsem viděl odkazy ze kterých vycházíte. Ale právě z Vaší hlavy přišla myšlenka sepsat tento kompilát a zveřejnit ho na svých stránkách. A i když se dá pochopit, že zřejmě chcete uspokojit čtenáře a kamarády ze své “ společenské bubliny“ , chce to někdy víc rozumu, aby to nebylo úsměvné napříč celým spektrem. Moje bývalá partnerka byla v Africe s UNICEF a popis tamní situace se nejvíce shoduje se zde uvedeným příspěvkem od Dinka.
    A na závěr mi dovolte citát Josefa Čapka : Žurnalista servíruje zprávy a informace, ale nepodává už tak pravdu a vědění. Přežvykuje myšlenkově za jiné, za čtenáře, za abonenty ; a většinou trávu.

  2. rofips – Takže vy tady tvrdíte, že je podle vás v Africe stará populace, která má tisíce kontaktů, že v Africe nemají žádné zkušenosti s epidemiemi i to, že je v Arfice klima studenější než v Evropě? A ještě k tomu se navážíte do autora? Směšné! Váš komentář je snad možné brát vážně jedině na silvestra….

  3. Naprosto s Vámi souhlasím

 6. kamarád z Tanzánie mi psal, že tam je to super, nemají žádné případy. Zarazilo mě to a tak jsem trochu pátral…oni prostě přestali testovat a řešit to. Když pandemie začínala, tanzanijský prezident nechal otestovat i vzorek z kozy nebo ovoce a vyšly mu pozitivní výsledky, tehdy toho byly plné noviny :-). Takže spolehlivost testů (čínských samozřejmě) v Africe asi nebude úplně nejlepší. No a od té doby to prostě přestali sledovat a šťastně si žijí dál.

  1. Přesně to si myslím a domnívám se, že to tuší i ti, o napsali tento oslavný článek. Opravdu bych chtěla vidět , jak v Africe příkladně dodržují preventivní opatření. Jednoduše netestují . Určitě i proto, že tam mají jiné zdravotní lahůdky, oproti kterým je covid jen otravná muška….

   1. Trasování v Africe….. Opravdu zodpovědní domorodci žijící bez zakladnich hygienických prostředků bydlící v hlinou a ručně uplacanych domech se střechou z bananoveho listí(to ti co mají štěstí) , jiní obklopeni plechovou ohradou a pak už jen tak na zemi to je Afrika pisalkove. Ne jen bílé pláže Zanzibaru. Ale i ten má dvě tváře a já vim o čem mluvím. Takže trasování v Kongu, Mosambiku, Etiopii… atd. No příště napište jak trasuji v Indii se těším dementi.

    1. Koukám Jaruško, že jste ten černý kontinent hezky sesypala do jednoho rance jak jednu velkou rodinu bez ohledu na rozdílný rozvoj národnosti i etnik. Jedna věc je hygiena a další soc. úroveň Kamarád rozhodně v žádné chýši z uplácaného trusu nežije, přesto je pravda, že opatření je minimální..

 7. Vir zasáhl člověka v plném zdraví, ten se sice vyléčil, ale po nějakém čase ho zasáhl opět v těžším průběhu, zda přěžil, nevím. Pokud vir proniká do těla jako neviditelný nepřítel, mám za to, že je neviditelným pořád a lidská imunita je pro jeho průnik nedostatečnou obranou, protože ho nedokáže předem identifikovat. Proto si myslím, že jedinou obranou je 3 týdny bez kontaktu a přeposílání věcí v oblasti. Čína tak v podstatě ochránila WUCHAN i když za delší dobu.

 8. 1.je reálné,že na covid-19 a jeho úniku se podílela lidská ruka….????? ..netopýři zatím neprokázáni
  2.vakcína do 10 měsíců….záhada……na HIV se čeká už cca40 let…snad se dá jen zpomalit
  3.vakcinace pandémie..tj.vizóza bez hranic…tj.8mld dávek…krát plácnu 500Kč…ročně několikrát.mutace..to je o slušným balíku…proč takovou akci podniknout…..berte to jako konspirační teorii k zamyšlení na čem dnes lidi bohatnou…..zbraně…prachy ,odbyt,války….léky…na všechno,všem…účinky?odbyt?…nad vším vede vakcína pro svět….a potřebný strach….o kterém…jak tady mnozí píši v Africe bez TV…rádia a internetu ani neví…Covid určitě existuje,je jistě nebezpečný a potřebuje pozornost…..nějaký pisatel to odlehčil čísly…ročně u nás zemře na plícní onemocnění téměř 9000 lidí…2020 nepočítám….a letos téměř zmizela chřipka…asi změnila jméno nebo se dokonce vdala….uvidíme roční statistiku za 2020,ta nám napoví..velikost pandémie a paniky…u nás zemře ročně asi 110 000 lidí…..asi ho vakcína nevynuluje…..

  1. Je zajímavý, jak to Čína zvládla. Buď je to tím jejich reálným komunismem a strachu lidí šlápnout vedle, aby nepřišli o „sociální skóre“ a mohli jet za babičkou na druhou stranu Číny vlakem a nebo pokud něco pěstuju v laborce, musím počítat s tím, že mi to možná zdrhne a tak na to vyvíjím zároveň i vakcínu. Lidi jsou stádo, nemyslící, vychovávaní k pokoře k autoritám. Je důležitý, viz vakcinace na COVID, že se najde někdo, kdo řekne ne, pěkně to vyvažuje tu stádnost. Proč nikdo za 30 let nevymyslel vakcínu proti chřipce ? Protože to pěkně mutuje a krásně se na tom každý rok vydělává, to je jasný. Přece si nezaříznete husu, co snáší zlatá vejce.

   1. nevím o tom, že by to Čína zvládla dobře…předně to přišlo od nich a kvůli nezodpovědnosti jejich komunistické vlády, která to tajila. Ve Wu-chanu zemřelo a bylo nakaženo daleko víc lidí, než přiznala vláda…a teď zase rostou případy po celé Číně, od Pekingu až po Dalian, takže nezvládli vlastně nic.

    1. Nejseš ty nějakej zakuklenej komunista, odkud znáš Čínu? Přiznej se !

     1. Tomáš Marný V tvém komentáři hledat rozum – To máš marný

  2. Právě jsem na rovníku, kde jsem strávil celkem 10 let. Mam tu soukromý projekt a budu tady až do půlky února.
   Roušky se tu nosí jak se mají jen velmi sporadicky. Mnoho obyvatel ani tu na našich 20 Kč nemají, aby si ji koupili a stejně je k ničemu. Ostatní, kteří roušku tzv. nosí ji mají pod bradou. Zkuste si to ve 30° ve vysoké vlhkosti. 10 minut a jste v hajzlu. Vládní nařízení je vydané, ale zkuste zadržet trhovce, když nemají nic jiného z čeho žít. A hlava na hlavě. A? Nemám obavy z nějakého coronaviru. Tady chcipaj lidi na tyfus, malárii, podvýživu a třeba ebolu. A kde jsou vakcíny proti tomu??? Nebudou. Černoši nemají dostatek financí a tak jsou nezajímavý pro farmaceutickou mafii. To není fikce ani teorie. To je tady denní praxe. Coronavirus je tu jen jako importovaná histerie.
   Celá hysterie okolo coronaviru je jen zpolitizovaná kauza protože chtěli něco vymáčknout z Číňanů.
   Tak se držte a hlavně ať z toho nezblbnete.

   1. Správně, a hlavně není potřeba v Africe omezit ekonomiku.

   2. Super napsane.
    Verim presne v to co pisete. lidi tady jen blbnou, jelikoz otevreli nova stanoviste na testovani.
    Proc asi cisla stoupaji?
    Protoze lidi porad veri, ze politici je chteji zachranit!!!!
    Jak se pise, chripka najednou vymyzela z celeho sveta!!
    Uzasna to zprava!
    Hlavne se nechat oockovat a zachranovat tim sve okoli-
    No bud tedy budou vedlejsi ucinky nebo pomalejsi smrt, ale to ty hlavicky nechteji pochopit, jelikoz nemaji cas ani hledat informace do hloubky, jelikoz pan doktor vi vse nejlepe.
    I to slozeni je preci v uplnem poradku…
    Ale to budeme mluvit dlouho, no snad se jim brzy rozsviti a neco se zmeni nez jen to, co se snazime delat…
    Hodne sil

    1. Podléháš hodně konspiraci?

     1. Drogy bere

   3. Konečně normální pohled na Afriku. Nikoho z normálních lidí ten kontinent nezajímá, už tam proběhlo mnoho pokusů o rozvoj, ale vždy vítězí davy černoušků co zmasakrují pracovité bělochy, následně všechno zničí a pak si lehnou pod palmy a čekají, že to bude jako dřív když to vedl osvícený, nyní pověšený běloch. A ono nic. Hlavně, že mají svého černého vůdce, co je neustále nabádá všechno rozkrást a zničit, ať to máme hned. Afrika je ztracený kontinent, ať se tam mydlí jak chtějí, hlavně ať nelezou ti jejich nadržení synci do Evropy. Ono i tak je dost pomatených evropanek a jiných žen, kteří si zajedou do Afriky sexuálně si užít a přivést si domů nějakou tu pohlavní chorobu, nebo černocha v sobě.

   4. Vše dopodrobna vysvětleno. 👍

   5. Afrika s lidmi právem cloumá, tam i sem. Ono to horší teprve přijde. Kdo ví něco o demografické křivce a kulturní úrovni, válkách na denním pořádku, aktivitě islámu a Číny v Africe, ten ví, jak velká je ta časovaná bomba, která na tomto kontinentě tiká. Může zničit naši civilizaci, a islám pro to vytváří nejlepší podmínky. To asi také vidí jen málokdo. Škoda.

  3. To musí být každému jasné,že je to penězovod, ale blbý je, že „obavy se nenapily“,snad to na Silvestra doženou.

  4. Chripka nezmizela jen se nemuze v populaci prosadit protoze koronavir je „silnejsi“ (vetsi infekcnost, vetsi inkubacni doba). Tohle se vedelo uz v lete a timto zdravim vsechny ty mene uvazujici co letos otevreli penezenky a nechali se zaockovat proti chripce. Za dalsi je treba si uvedomit, ze diky tomu ze se chripka kvuli tomu koronaviru nemuze prosadit znamena zaroven to, ze se nyni vytvari evolucni tlak na chripku, aby se priste prosadila, takze chripka bude mutovat do virulentnejsich podob – laikovy bych to vysvetlil asi tak jako kdyz se dlouhodobe poskodi vytah v mrakodrapu a vy bydlite uplne nahore – proste vas ty okolnosti prinuti chodit pesky a s kazdym vyslapem vytvarite tlak na vase telo aby se prizpusobilo – proste po 6 mesicich bude vase fyzicka a telo vypadat a fungovat uplne jinak nez kdyz jste se jen vozili vytahem – svym zpusobem to je taky mutace vaseho organizmu ke ktere by nikdy nedoslo kdyby se nepokazil vytah. Dost ale odbornosti. Muj nazor je ze Covid-19 je celkem chytra biologicka zbran z Ciny jejiz cilem je primarne poskodit zapadni ekonomiku – oni proste vedeli ze diky totalite a poslusnosti tamnich lidi ten vir z laboratore zvladnou a ze zapadni civilizace nema s tim jejich pristupem ala Smucler nebo Klaus sanci ten vir zvladnout a ze se s tim bude potacet az do uplne vakcinace.

  5. být inteligentnější, odpovíš si sám …. máš asi květák i místo mozku

 9. Koronavirus napadá mnohem víc bílou rasu. Je třeba s těmito rasistickými manýry urychleně přestat.

  1. To je ale pitomost, vždyť v USA umírají na COVID hlavně černoši mexičani apod.

 10. Jestlipak ono to taky není tím že 90% populace v Africe nemá na to, courat z plezíru po světě a tahat viry sem tam.

  1. A není tam tolik fanatiků chodit se zdarma testovat!

  2. Ano to je pravý důvod, rozkravenost.

 11. Vážení, ani očkování ani prodělání nemoci / kovid/vám nezaručí, že nemoc opět nedostanete. Zajistí pouze, že nebude mít těžký průběh. Nově nakažení očkovaní, mohou dál roznášet nemoc. Takže testování už nemá žádnou vypovídací schopnost a potvrzení o očkování není k ničemu. Přečtěte si článek s imunoložkou.

  1. Bohužel je problém, že kolik imunolgů, tolik názorů. Až čas ukáže, kdo měl pravdu.

   1. To je pravda a přidáme-li k tomu, že řada z nich se chce jen zviditelnit, je pravda neznámá a ještě dlouho bude. I přes pokroky v medicíně jsme pořád na začátku chápání světa, vesmíru, života a svého těla. Mě osobně štve to, že se do toho pletou lidé co o tom nic neví, ale jsou celebrity a mají peníze a samozřejmě i možnost se vyjadřovat v médiích, kdežto obyčejný člověk tu možnost nemá.
    Když slyším jak mnozí umělci nadávají, tak chápu, že opatření jim sebrala možnost vydělávat a v mnoha případech jsou to sumy ma které občané potřebují deset životů a přesto tito lidé kritizují vše, jsou nenažraní a lidskost a solidarita jim nic neříká, prostě tito lidé u mě ztratili vše v co jsem si myslel , jací jsou dobří lidé, ano umí mluvit, ale je za tím jen faleš.

    1. … právě promluvil Milouš Jakeš. Děkuji soudruzi 🙂

  2. Trasování nikdy nemělo žádnou hodnotu. Jenom uklidňovalo veřejnost, že se jako něco dělá v boji s pandemií. Je to jenom cesta ve stopách viru, pokud Vás vytrasují, vir přes Vás sice šel, ale už je dávno někde jinde. Zastavit vir by trasování zvládlo tak maximálně u člověka, co žije sám v klášteře a nikam nechodí. „Africký úspěch“ je samozřejmě daný malou koncentrací lidí v prostoru, chudobou a nemožností cestovat kam se jim zamane plus samozřejmě nízkým věkovým průměrem tamní populace. Nemají tam moc možností se bavit a tak souloží a souloží, sex zábava chudých. Opakovaná infekce samozřejmě nezajistí, že budete mít lehčí průběh, právě naopak. Pokud Vás to jednou semlelo a poslalo do nemocnice, příští infekce může být konečná.

 12. Covid útočí pouze tam, kde se z toho dá něco vydolovat.

  1. Přesné a výstižné ! Není k tomu co dodat !!!

 13. protože na Africe nezáleží a mají tam málo hypoték…

 14. Na já myslím, že v Africe mají větší zabijáky jako TBC, AIDS, EBOLA, krvácivé horečky, nemoci přenášené hmyzem atd. Takže Covid19 se svojí smrtností se v tomto ztratí. A na vzestupu je také větší počet úmrtí na rakovinu.

 15. Mno – chytremu napovez a ….. Takze: Podivejte se prosim na highres foto z elektronoveho mikroskopu viru HIV a porovnejte s cov-2 (zejmena strukturu trnu). Jako druha napoveda muze byt „duvod“ panickeho stopnuti australske vakciny.

 16. Mne mrzí, že se zapomnělo na Kalouska…. ten přeci za všechno může…. 😉

  1. Plést všude politiku je demence a Kalousek je největší veš v politice.

   1. Pepíku:Pokud tam nebudou lidé i jako p.Kalousek tak Soudruh plukovník Prymula už má svatozář.

   2. tak co je potom estébák Babiš s drancováním EU dotací do vlastních firem atd. Asi je toho málo že?? Kobliha zadarmo ti stačila Pepíku ?? A hned máš názor jaký Bureš potřebuje.

    1. Afrika je na tom nejlépe, protože tam není mediální masáž, Internet a lidé sedící věčně před televizí,takže strašení čísly nezabírá…navic vědí že jsou horší nemoci a strasti života

   3. Jasně Pepiku. On v politice, ty v životě.

  2. Kalousek opravdu může za hodně špatných věcí v četně této. Jeho vypitá hlava, schopnost každého urážet a lhát je až neuvěřitelně silná. Nedivím se že jsou z polo mrtvím knížetem takoví kámoši.

   1. Na rozdíl od Babiše, Zemana a jiných komoušů, nebyla Kalouskovi nikdy lež prokázána. asi tak.

    1. Protože dobře fackuje….!!!

    2. Tak to lžeš lži mu bylo prokázáno několik, ale metlo se to pod stůl nebo prehazovalo na druhé

     1. Bože, s tvým přesvědčením a znalostmi bys mohl pálit knihy

    3. Tak tak !!!

   2. Vypitá hlava, urážet a lhát…mluvíte o Zemanovi?

    1. :-))) dobře ty!

   3. JJ, pan Ben – příkladný volič. Ynteligence na nule, ale nepřítel jasně daný.

 17. Protože jim to tam nikdo neleje od rána do večera do hlav. Uměle vytvořená epidemie je jen živená medii a nesmyslnými opatřeními vlád.

  1. Běžte pomáhat na covidarium nejbližší nemocnice. Pak vás ty nesmysly přejdou.

 18. Taky me to prequapilo, letos v unoru jsem projel sest zapadoafrickych zemi a (asi mimo Maroka) zdravotni pece je prakticky neexistujici, ani nemyslet kolik lidi neni ani nikde registrovanych, takze v pripade umrti se neobjevi v zadnych statistikach. Jedine pri vstupu do Mauretanie nam na hranicich merili teplotu, ale to bylo vsechno. Slovy prostymi a nehledanymi se lidi proste nenechali nebo nemohli nechat testovat a umirali nekontrolovane a neregistrovane (resp. pritomny prubehovy). Ze vlady prisly s vysvetlenim ktere muzou prodat jako vysledek svych opatreni je vec druha. Krasny priklad je prihoda z vnitrozemi Senegalu, v jedne horske vesnici jsem se fotil se staresinou, jeho sedmi zenami a dvaceti detmi. Narychlo po ruce jsem mel jenom telefon, staresina se me ptal co je to za zarizeni. Kdyz jsem mu rekl ze telefon, odvetil ze ma kamarada ktery zna dole ve meste nekoho kdo ma pocitac. Uznale jsem pokyval hlavou ze pocitac je uplne jina liga, podali jsme si ruce a pokracovali v ceste. Shrnuto o pandemii nikdy neslyseli, testovat se nenechali a myslim ze jsou stastnejsi, i bez elektriny.

  1. Ono to bude taky tím, že v Africe nepodléhají vedení EU, nemají tam Prymulu, Babiše, Blatného, Flégra a další magory…tím pádem tam není ani pandemie, nejsou denně v TV zvyšující se čísla a stoupající grafy nakažených i umírajících (jen a pouze na covid). To možná proto, že je nikdo nežene zběsile jako stádo ovcí do povinné vakcinace, která musí na příkaz elit proběhnout za jakoukoliv cenu! Pokud by někdo uvažoval o Sputniku V, zapomeňte! Ten v sobě nemá to, co nám západní elity chtějí předat 😉

   1. Oskare, ty zasloužíš OSKARA. Nikdo tě do povinné vakcinace nežene, ale řekni co nám západní elity chtějí předat? Nepředali tobě něco východní elity?

    1. To je přece jasné, předat chtějí DLUHY, snad celého světa!!!! Proto i tu vakcinu mají tak drahou a ještě za ni neručí!!!!!! KRIZE NEČEKÁ? je za dveřmi!!!!!!!!!!

    2. Covid 19 je vstup do nového digitálního světového řádu. Amerika ty prasata věděla co se děl ve Wuhanu a ještě si ten rok dělali dvě cvičení na chřipku a covid 19.
     Nevěřím jim ten nový světový řád.

     1. To jako myslíte vážně?

    3. Vy všichni obhájci usa a „neposkvrněného západu“ -tolik podvodů, zla, válek a násilí, co se táhnou jen za USA je nezměrné ! připomeňme si jen tzv. opiovou válku, kdy VB když nemohla ovládat čínu obchodem,tak vymyslela zdecimování číny drogou-opiem. dnes se vy US bezmoci gajdujete na Rusku a Číně,hlupci, Rusku cedíte komára a USA polykáte velbloudy. Nemáte morálku ani svědomí.

     1. Neberte drogy, není to zdravé.

   2. A v tom jsi se vzbudil a ruku jsi měl v nočníku.Ted ale vážně,měl by ses léčit a to u Chocholouška.

  2. Sice jsem v únoru seděla na zadku a v Africe jsem nikdy nebyla, když nepočítám nakouknutí do Maroka ze Španěl, ale myslím, že jste vystihl podstatu.

 19. Nemoc ,která má úmrtnost 1 promile je v Africe nezachycena

  1. To tvoje číslo je samozřejmě špatně, ale je pravda, že to nabourává představy všech vyplašených jedinců.

 20. Je zločin to.ze máme lieky na Coronu
  Isoprinosine a Ivermectin a nechávame ľudí zomierať?

  1. Tohle farmaceutická lobby nedopustí aby tak levný léky šli používvat proti viru.To by jim nehrálo do karet.Raději budou zkoumat zcela nový lék kterej je léty neprověřený než 50let fungující isoprinosine.

 21. Je to dobry tema na diskuze a moudra myslim ze nikdo dnes nemuze rici co je dobre a co neni ale takovy jsme a budeme i v roce 2021

 22. On prosím někdo v těch zemích, které jsou odkázány několik generací na naši veškerou pomoc, kde se nekontrolovatelně lidsky rozrůstají, přitom ještě mezi sebou válčí, tam někdo vede evidenci COVID?

 23. On prosím

 24. Znám se s člověkem z Nigerie a ten také nechápe kde berou tato čísla. Neexistuje tam zdravotní pojištění ani evidence obyvatel, lidé si všechno platí. Nemocnic je pár a vzhledem k rozloze do ní jedete třeba 500km. Takže běžní lidé nemají ani dostatek prostředků na dopravu do nemocnice natož si pak ještě zaplatit test….

  1. Zdravotní pojištění tam samozřejmě existuje. Pokud tím tedy nemyslíte tu naší zdravotní daň, které se špatně říká pojištění. Jinak máte pravdu.

 25. Hlavně, že se napakuje ta komunistická banda a další nahoře a všem ostatním to přes stb-média melou do hlavy, aby se lidově řečeno podělali. A jak to, že v mnoha dalších zemích stačí menší omezení a mají to tam stejné jako v přiblblých státech, kde chtějí vše zničit? Jen je zajímavé, že se o těchto zemích u nás vůbec nemluví. A blbouni těmto magorům věří. Opatření u nás jsou jedna z nejhorších v Evropě, naprosto nelogická, která jsou proti jakýmkoliv zdravotním znalostem, a přesto hloupý lid český si nechá takto sr…na hlavu až do úplného ekonomického zničení. Co si myslíte, že nastane potom? Že neumřete na něco jiného? Vždyť ten celý systém tady vůbec nefunguje nebo jen na obětavosti zdravotního personálu. Vždyť se vůbec netrasuje, ty lidi, kteří se i ozvou kvůli testům, ani nepozvou. Kde jsou ta místa na doléčení, aby pacienti nezabírali jednotky pro nejtěžší případy? O čem se chcete všichni dohadovat, když nám velí banda tupců! Tímto způsobem to tady půjde i třeba 2 roky? Co myslíte, že zbyde po stébákovi? On už bude za kopečkama a vy ostatní na to budete vydělávat další desítky let.

  1. Copak,byly vychazky,nebo jen zapomenuta pilulka??

  2. Četl jsi to po sobě? Tupý, ale opravdu tupý(možná závist) komentář.

  3. V Holandsku vyhlásili lockdown ze dne na den. ALe tam si to mohou dovolit, jaksi tam neměli komunismus, tak tam zakomplexovaný lid nevidí za každým psím prdem totalitu. Že? 🙂

   1. No, jenže tady u nás také nikdy nebyl komunismus. On vlastně nikde a nikdy nebyl komunismus. Ale to by se chtělo líp učit a ne vymýšlet bláboly na internetu. 😉

   2. Zakoplexovanej jsi ty, jinak by jsi nepsal takové nesmysly. Je nutné být ostražitý. A víš proč? Nejsme v Holandsku a nejsme Holanďani. Zrovna tam to je zatím celkem v pořádku.
    Jinak o svoje svobody v zájmu bezpečí přicházejí všechny západní země a je dost možné, že si jim to jednou krutě vymstí. Oni totiž neví, co ta totalita nebo diktatura obnáší, několik generací to nezažili a nemají v sobě ten obranný reflex.

  4. Ten uz by davno mohl byt za kopeckama troubo ma na to dost financi 😀

   1. Ten dost nemá a nikdy mít nebude, hlad po penězích je ta nejtěžší a neléčitelná choroba

  5. Vám Jene ten komunisticko babišovský stihomam poškodil mozek daleko víc, jak covid!

  6. Vážený pane! Tak speciálně pro Vás: na to existuje velmi jednoduché řešení – odstěhujte se tam či onam, dnes to není žádný problém, když se Vám tu nelíbí, speciálně pro Vás bych doporučil Čínu, nebo Sev. Koreu, místa je na světě dost.

   1. Jaroušku, jak vás tak čtu tak si vás empaticky představuji s fotkou havla s vylhaným jeho mottem „prrravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“ a jsem přesvědčen, že jste jeden z těch pravdoláskařských šmoulíků, který má jen a jen tu svou prrrravdu a všichni ostatní by se měli hned někam stěhovat…..jste mátoha a hlupec.ps. neberte to jako urážku ale jen konstatování faktu.

  7. Léčíš si nějaký mindrák tady je řeč o africe

  8. Tupy je cely narod. Kdyby se kazdy choval jak řikaji epidemiologove tak vlada nemusi nic přikazovat. Ale cely cesky narod a cela evropa je osidlena 50% tupcu kteri mavaji demokracii bez ohledu na mrtve. V starem Řecku na svou dobu nejvyspelejsi demokracie v dobe vazne krize nastupoval diktator az do doby jejiho vyřeseni. Bylo jednotne veleni, bez debilu jako Klaus Šmuclet.

  9. Tak jste se tady pěkně vyzvracel, jsem Čech a zažil jsem už nějakých premiérů a fakt se tento zase tak nevymyká a dokonce si myslím, že to tak špatně nevede, hlavně jak jsou mu házeny klacky pod nohy ze všech stran. Myslím že i zdravotnictví máme docela dobrý. Jedinou možností, vás nespokojených je, jít za svým cílem a odstěhovat se do jiné zaslíbené země, kde je všechno podle vašich představ a já vám to fakt přeji.

   1. Já si myslím Zuzano ,že tento premier se od ostatních premiérů liší .Ostatní premieři nebyli např.- estébáci,trestně stíhaní,lháři,podvodníci v privatizaci-CHEMOPETROL,kterou tak rád kritizuje a sám na ní zbohatl,střed zájmu,kde nás stoji ročně Agrofert dva mil.korun.atd.

    1. milá Evo. je zapotřebí vám připomenout, že když to tady v čssr přebrali kluci od havla, tak co bylo jedno z prvních jejich aktivit, bylo to, že se skartovalo na 35 tisíc svazku stb. takže povídat,že někdo byl a druhý nebyl u stb je celkem k výše uvedenému tak troch komické. Chtěl bych věřit, že se dočkáme dohledání těch svazků třeba v archivu v rusku. pak bych rád viděl váš protažený obličej a ruměnec na vaši tváři, kdo všechno byl či nebyl u stb…..ps. havel byl propuštěný před uplynutám doby jeho zajištění. tehdy byla nutná dohoda být za to vděčný a být aktivním informátorem…..35 tisíc zničených svatků stb! kdo tam asi mohl všechno být…..:-)))

     1. Máte sice pravdu, ale to není obhajobou Babiše!

     2. Ty asi určitě.

 26. Tak ono hodně záleží na tom kde je tento vir vypuštěn. Oni Afričané jsou poslední dobou velmi chráněni a takže není zájem je něčím nakazit 🙁

 27. Toho kdo byl někdy v Africe musí tenhle článek fakt rozesmát.. ta mediální masirka je už vyloženě křeč. Ze vám to ještě někdo žere.. panebože

  1. Ano, už víc a víc lidí si uvědomuje, že ten slavný covid řádí hlavně mezi bílou rasou. Tak začínají vymýšlet nesmysly, aby to zdůvodnili.

  2. Hezký den. Skvělý postřeh. Ti pisálkové nás mají opravdu za ovce. Tohle může vyplodit jenom–však víte kdo. Všude je třeba vážit slova, jelikož jsme pod drobnohledem.

  3. Ano, byl jsem několikrát. Mají tam takové problémy, že nemůcka jako covid jim nepřipadá jako něco, co by bylo potřeba řešit. Pro ně je to nepodstatná a málo nebezpečná blbost. Tomu se říká úhel pohledu.

  4. Presne to same me napadlo, kdyz jsem to cetl, take jsem se zasmal. Ten clanek je napsany ucelove, naproste nesmysly, aby bylo oduvodnene proc v Africe Kovid neni.
   Procestoval jsem mesic na Madagaskaru, kde zije moje pritelkyne – z povolani zdravotni sestricka.
   V Africe je hygiena defacto nulova a zdravotnictvi neexistuje. Ale zrejme maji Africani trochu lepsi prirozenou imunitu, Kovid nemel sanci.

 28. Možná by stálo za zvážení, že to může být i tím, že Afrika cca. od roku 1996 prošla v několika vlnách přeočkováním na dětskou obrnu a před třemi měsíci WHO vydala prohlášení, že Afrika byla z 95% přeočkována na tuto nemoc. Pak by to možná vysvětlovalo, proč děti jsou vesměs imunní po celém světě a míra nakažlivosti 0-10 a 10-20 let je hnedle stejná – dětská obrna se povinně očkuje od 50 let celosvětově. Protilátky vydrží 10 let a v deseti letech jste opět přeočkovaný. Vir dětské obrny a coronavir Covid 19 mají shodnou i RNA… Co když se očkováním na tento vir uzavírají buňky i pro tyto podviry – coronaviry se stejnou RNA? Bohužel k tomu doposud zřejmě není studie, každopádně po mých zkušenostech tomu tak je…

 29. V Africe rozhodne neotestuji tolik lidi jako v Evrope takze o tech bezpriznakovych co to roznasi se proste nevi. Obyvatele tam trpi ruznymi jinymi chorobami, prirozene pak umiraji mladsi takze nejaky covid tam opravdu asi dulezity neni.

  1. No jo,jenže pokud jste bezpříznakově pozitivní tak to znamená že jste se s nemocí setkal ale váš imunitní systém ji hned zlikvidoval.No a v těle máte jen zbytky mrtvých a neškodných virů.A v žádném případě nemůžete nikoho nakazit!

   1. Tím bych si nebyl tak jistý. To že je vir zlikvidovan ještě neznamená že je člověk imunní.

 30. Asi tam jezdí málo lidí na dovolenou. …..Sarkasmus

  1. Při první vlně nejeli Afričané lyžovat do Itálie. (taky sarkasmus)

   1. To nemusí být sarkasmus, ale fakt. Afričané prostě nemají na to, aby cestovali po světě, a středoafrické země taky nepatří zrovna k vyhlášeným destinacím, kam by se hrnuly zástupy výletníků z Evropy a USA. Pro zajímavost: JAR velice přísně od samého začátku kontrolovala lety z Wuhanu a pro jihoafrické občany ve Wuhanu vyslala zvláštní speciál a všechny umístila do zvláštní karantény. První případy infekce se objevily až s turisty, co se vraceli z Itálie a dalších zemí západní Evropy. Bohužel Evropa zareagovala pozdě.

   2. Při první vlně nejeli brňáci do Prahy. (taky sarkasmus)

   3. Havíři z dolu Darkov jsou asi také velcí příznivci lyžování, že se to tam, na jaře, tak rozjelo…:)

 31. No, mě by spíš zajímalo, jak je možné, že se vyhnul Rusku ? Že by se něco nepovedlo ? A nepište mi prosím nesmysly, jako že to zatajují, máme 21. století a tohle se fakt utajit nedá !

  1. Kde jste vzal informaci že se to vyhlo Rusku???

  2. Utajit se dá kde co, když víš, jak na to. Stačí sem tam někoho nezapsat do statistiky a hned jsou jiná čísla. Kdo bude zjišťovat, kdo umřel na co?
   Jinak co my víme. Zima jak v Rusku se neříká jen tak, možná jsou tam lidi prostě odolnější? Nebo mají funkční opatření? Přestali to počítat a čísla střílí od boku? Možnosti jsou nekonečné.

   1. Ty trubko, líh je přeci ve vodce, která je tam tak oblíbená, takže si Rusáci, s virem lehce poradí.

  3. Tak na to že jednu dobu bylo Rusko jedna z nejpostizenejsich zemi máte dost odvážné tvrzení

  4. Nevyhnul. Ruska je jedna z nejpostiženějších zemí, co se velkých měst týče. Na sibiři se jim to asi celkem vyhlo, mají mezi barákama kilometry lesů 😀

 32. Myslim že korona je jen tak velky problem jak my lide pripustime. A tady se nekomu hodi aby to byl opravdu gigaproblem:)

 33. V Africe není tak rozvinutá mediální síť, takže se tam prostě hůř dělá covid marketing.

  1. Dávno známá pravda: čím více sdělovacích prostředků, tím více pandemie. A malá poznámka: na dětskou obrnu se umírá i tam kde je proočkovanost 100%. Akorát se té smrtelně nevyléčitelné nemoci
   dá jiný název.

 34. Nedecimuje ani Evropu. U nás za rok 10tis mrtvých z 10 milionů, tj. zhruba 1promile, takže o žádné pandemii nemůže být řeč, maximálně o pandemii demence.

  1. 10 tisíc mrtvých navíc, z nichž valná většina mohla ještě žít, je podle Vás málo? Jak byste mluvil, kdyby mezi nimi byl někdo blízký? A znáte někoho, kdo denně chodí pracovat do nemocnice na covid oddělení?

   1. Málo to není a pandemie to samozřejmě je. Ale není to důvod plošně ekonomicky zdecimovat populaci, kór v situaci, kdy stát nemá tvrdá data o fungování konkrétních opatření (o které většina lidí nestojí), nevyplácí adekvátní kompenzace (neb na ně nemá) a není schopný zajistit včas a dostatečně očkování apod. (to ale víme, tak je to se vším centrálně řízeným).
    Bohatě by stačilo, kdyby se do toho stát vůbec nesral.

  2. Pandemii nedefinuje počet mrtvých, jak si většina troubů myslí, ale skutečnost, že se určitá nemoc rozšířila po dvou a více kontinentech. Souběžně tak můžeme mluvit například o pandemii HIV/AIDS. Příště si nejprve zjistěte k čemu se vůbec vyjadřujete.

  3. Pravda, ale ani těch 10000 nezemřelo na covid, byli to lidé kteří zemřeli a přitom byli pozitivní. Někdo na covid někdo na něco jiného ale ve statistice je to stejné.

   1. Takže když bude v Evropě 10000000 mrtvých, v Americe jeden, v Ásii jeden, v Africe jeden mrtvý tak je to pandemie paní Hano, když podle vác počet mrtvých nedefinuje pandemii?

    1. Bože! To ani neumíte hledat ve Wikipedii!!!
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandemie

     1. Znalci, jako tady Franta, berou svoje moudra z důvěryhodnějších zdrojů, než je wikipedie. Třeba tady https://necyklopedie.org/wiki/Rou%C5%A1ka

     2. Paní Hano, laskavě se podívejte na historii této „definice“. Pojem resp. podmínky, kdy epidemii nazývat pandemií, byly změněny několik let zpátky….

  4. Jedna věc je na tu nemoc zemřít, druhá věc je si jí projít a mít doživotní následky.
   Kdyby meziročně stoupl počet autonehod s vážnými následky, jako jsou amputace, ochrnutí, těžké úrazy hlavy apod. ale zároveň se statisticky o několik stovek procent snížila úmrtnost účastníků, viděl byste to taky jako úspěch a říkal, že se vlastně nic hrozného neděje?

   Až se dnešní mladí, kteří si nemocí prošli a tvrdí v médiích a na sociálních sítích, že je to sranda a zbytečně se to nafukuje, budou ve čtyřiceti budit vprostřed noci a budou lapat po dechu kvůli zjizveným, poškozeným plicím, třeba jim to dojde. Jenže to už bude jaksi pozdě, že..

   1. Oprava prvního odstavce:
    Kdyby meziročně o několik stovek procent stoupl počet autonehod s vážnými následky, jako jsou amputace, ochrnutí, těžké úrazy hlavy apod. ale zároveň se statisticky o několik procent snížila úmrtnost účastníků, viděl byste to taky jako úspěch a říkal, že se vlastně nic hrozného neděje?*

  5. To je pane ale teprve začátek a ne konec. Toto si dokáže spočítat i malé dítě. Jenže ten vir si neřekne no tak už sem nakazil 700 tisíc lidí tak to stačí a kašlu na to. Ten vir v pohodě nakazí víc jak 60 procent populace a i tak se nezastaví jen zpomalí a pak se dostane na 90 procent a tam už opravdu začne končit. Protože už mezi tím začne být dost lidí s protilatkama a ti dělají hradbu pro ostatní takže se k nim ten vir dostane jen obtížně. V ten moment můžete začít počítat. A připočtěte i to že budou umírat lidé na které se nedostane lékařská péče protože nebudou volný lidi kteří by ji poskytovali

  6. Přesně tak, naprosto s vámi souhlasím. Lidé umírají dál na mnoho nemocí, ale corona se zkrátka hodí světovládcům do plánu…tak je to podle nich pandemie.

  7. Máte pravdu, 10 000 tisíc mrtvích, ale nebýt hospitalizovaných tak jich bude o hodně víc. Nechtěl bych být doktor a říkat kdo se zapojí na poslední ventilátor a kdo už ne. To že máme opatření je právě z důvodu kapacity nemocnic a vybavení, aby se mohlo zachránit co nejvíce lidí. Už si nechte pořád ty ubrečený kecy.

 35. Nějak tu koronu blbě vyrobili.

  1. Negramota není pro oligarchy nebezpečím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *