Roman Abramovič, rusko-izraelský podnikatel a oligarcha, který je mimo jiné třeba majitelem fotbalového klubu Chelsea FC, financemi rozhodně nešetří. Jeho záliba v luxusu je patrná zejména v lásce k obrovským jachtám, které si nechává tvořit na zakázku. Jeho poslední plovoucí pevnost se jménem Eclipse s odhadovanou hodnotou okolo 800 miliónů dolarů je možná nejdražším movitým majetkem, který byl kdy vytvořen. Opulentní veledílo vyrobily německé loděnice Blohm+Voss. Technicky jej lze obdivovat, nicméně deník The Guardian upozorňuje na negativní dopady takového plavidla na životní prostředí.
Eclipse je dlouhá něco přes 70 metrů. Podle dostupných zdrojů je loď vybavena systémem protiraketové obrany, neprůstřelnými skly a dalšími bezpečnostními prvky včetně miniponorky pro případ nutného úprku. Megajachta disponuje 26 luxusními pokoji, konferenčními místnostmi, bary a dalšími reprezentativními prostory. Nechybí bazén, vířivky, kino či heliport hned s dvojicí vrtulníků.
Jedna loď znečistí za rok ovzduší tak jako celé menší státy
Jenže provoz takového stroje něco stojí. The Guardian odhaduje, že roční náklady na chod jachty vyjdou zhruba na 10 % pořizovací ceny. Abramovič má megajachet osm. Celá flotila těchto lodí pak za jeden rok vypustí do ovzduší více než 22 tisíc tun škodlivých emisí, což je podle Guardianu více než některé menší země a hlavně více než je denní provoz letadla běžných aerolinek.
Hey world. If anyone happens to be looking for Eclipse, Roman Abramovic’s yacht ….
I just sailed past it in #Gocek Turkey.
It’s not very well hidden 😉 pic.twitter.com/zEHZ7qpLvA— Russell Quirk (@russellquirk) June 12, 2022
Bohužel superjachty představují extrémní klimatickou zátěž, nejsou žádným orgánem kontrolovány a ani se nevede žádná statistika o tom, kolik by tyto stroje mohly vyprodukovat emisí. Pro srovnání s automobilovým průmyslem je tak v tomto ohledu v soukromé námořní dopravě naprostý chaos, nebo pro někoho chcete-li svoboda. Mezinárodní námořní organizace, která řeší provoz jachet a dalších podobných plavidel, chce tento trend změnit. Jedním z návrhů je vysoké zdanění formou jakési daně z nemovitosti, ale pro movité plavidlo. Oligarchové se podle všeho této dani díky superjachtám docela dobře vyhýbají, stejně tak dobře nemá žádný úřad prakticky žádnou možnost například finanční kontroly. Nejtvrdší jazykové volají po úplném zákazu velkých jachet, což je ale nepravděpodobné.
Soumrak megajachet na obzoru není
Majitelé takových lodí si ale v podstatě mohou svobodně vybrat, pod jakou vlajkou se budou plavit. Logicky si tak vybírají státy, které daňovou problematiku až tak neřeší, a tak se zdá být výběr daně extrémně obtížný.
Uvažovat by se dalo o zákazu staveb megajachet, což ale nezní moc demokraticky. Obrovská uhlíková stopa, kterou tyto lodě produkují, má na budoucnost klimatu velmi negativní vliv a žádné řešení pro omezení jejich provozu není v dohledu. Běžní občané zatím ve stejném čase musí řešit vlastní mobilitu, která má být v Evropské unii v brzké době plně elektrická. Smutné.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.