Letadlo
Foto: Aera Icarus, CC BY-SA 2.0, Flickr

Chyby občas dělá každý z nás. Pokud ale ve velké korporaci chybuje jednotlivec, kontrolní mechanismy společnosti by měly přešlap odhalit. To se evidentně nestalo v roce 2006 v dnes již neexistující letecké společnosti Alitalia. Dvě chybějící nuly v cenovce letenky stály přepravce několik milionů dolarů a možná i přispěly k jejímu bankrotu.


Představte si, že vyhledáváte nabídky leteckých společností a najednou objevíte nabídku na zpáteční let skoro přes půl planety, který stojí jen pár korun. Nejspíš cenovce nebudete věřit, ale letenku možná zakoupíte. Pak jen budete čekat, v čem je háček. To se stalo více než pětistovce Kanaďanů, které zaujal let z Toronta na Kypr v business třídě za 39 dolarů. Všichni, kteří tuto extrémně levnou letenku zakoupili, nakonec za pár dolarů i odletěli, a to navíc v termínu dle vlastní volby. A v čem byl onen pověstný háček? Mezi mozkem a klávesnicí.

Skoro zadarmo na exotickou dovolenou

Italská společnost Alitalia sice chybu brzy objevila, ale to už mělo 509 pasažérů zakoupeno a zaplaceno. Přestože v té době byly sociální sítě ještě v plenkách a z těch velkých se tehdy začínal teprve prosazovat Facebook, internetová komunikace byla již na vysoké úrovni díky ICQ, Skype a dalším komunikátorům, zpráva o možnosti extrémně levné dovolené ve středomoří se tak v Kanadě velmi rychle rozšířila.

Pláž
Na kypru jsou krásné pláže… Foto: Pixabay

Manažeři společnosti nejprve požadovali vrácení letenek nebo doplacení částky 3 861 dolarů, což je při dnešním kurzu skoro 90 tisíc korun, ale po vlně kritiky od záměru odstoupili. 509 vyvolených tak letělo na Kypr skoro zadarmo.


Nula sem, nula tam

Chyba vznikla při manuálním zadávání ceny letenky do online rezervačního systému. Na místo částky 3 900 dolarů administrativní pracovník uvedl jen 39 dolarů. Společnost tuto zdánlivou drobnost vyčíslila na škodu ve výši 7,2 milionů dolarů, kterou manažeři nakonec prezentovali jako velkou investici do reklamy a pozitivní PR, což mělo firmě přinést nové zvědavé pasažéry. To se ale nestalo.

Přežívání na hranici bankrotu

Společnost upadla v září 2008 do bankrotu a zachránila ji jen finanční injekce od italské vlády. Jenže i nadále se potácela na hranici krachu. Problémy dovršila pandemie covidu-19, jejímž důsledkem byl nezájem i nemožnost cestování. Alitalia tak ukončila svoji činnost v říjnu 2021.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (3):

  1. Autor clanku by se radeji nemel k nicemu vyjadrovat. Je to ukazkovy blabol.
    Neexisruje let kde by bylo 509 sedadel v byznys class. Byva to tak 10% z kapacity letadla. Letenky v ekonomy jsou vyrazne levnejsi.
    I kdyby tomu tak bylo tak 509×3861 zdaleka neni 7,2 mil.!!

    1. Dalibore, on to ale nebyl jen jeden let. Letenky byly na libovolné termíny. Alitalia v té době létala na pravidelné lince Toronto-Kypr, která byla navíc ztrátová, tak proto tak vysoká škoda.

    2. Bože, do čeho si to duši dal… 🤣🤣🤣.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *