Komunikaci mezi rostlinami nelze chápat jako řeč, nebo cokoliv jazyku podobného a už vůbec ne jako akt vědomí. Přesto díky jakýmsi komunikačním uzlům, které jednotlivé rostliny propojují, možná dokážeme brzy této interakci porozumět, dekódovat ji a pochopit.
Interakce mezi rostlinami probíhá, jak píše web Science Alert, nejčastěji prostřednictvím sítě ukryté pod zemí, což nejvíce ilustruje mycelium neboli podhoubí. Tento shluk vláken dokáže propojovat řadu jednotlivých hub. Jde o jakousi podzemní komunikační síť, díky které si rostliny předávají například obranné reakce či se adaptují vůči hrozbám, jež ohrožují „připojené“ rostliny. Pokud by došlo k přerušení spojení, stane se jednotlivá rostlina zranitelnější, což může vést k dalším problémům, které se lidem vrátí jako bumerang.
Tyto propojující sítě jsou totiž velice citlivé. Aktuálně je neohrožují jen změny klimatu, ale i chemikálie, kterými lidé narušují životní prostředí.
Existují však i jiné interakce mezi rostlinami. Vůně čerstvě posečené trávy je dalším způsobem, kterým si zeleň může předávat informace. Látky, jež narušená tráva vypouští do okolí, signalizují přítomnost nebezpečí, čímž vyvolává v okolních výhoncích obranyschopnost a přípravu na regeneraci. Narušitelem může být zvíře, kosa nebo sekačka. Je to jedno, reakce trávy bude vždy stejná.
Nedávno vědci zjistili, jak moc jsou rostliny propojené a jak efektivně mohou posílat zprávy svým sousedům dokonce prostřednictvím svých kořenů, elektrických signálů nebo půdních mikrobů. S výzkumem takových interakcí může dobře pomoci umělá inteligence (AI), která by dokonce mohla tuto komunikaci interpretovat do lidské řeči.
Taková funkcionalita by pomohla optimalizovat zavlažovací procesy nebo včas detekovat výživové nedostatky.
Vědci chtějí pomocí malých elektrických sond zkoumat, jak změny elektrických signálů souvisejí s adaptabilitou rostlin nebo pochopit včas varovné signály vyvolávané v podhoubí, jež přirovnávají k jakémusi přirozenému internetu mezi rostlinami. K tomu i s pomocí AI povede ještě dlouhá cesta, nicméně věda již první krok udělala. Rostliny dle jejich nové interpretace už nejsou jen to, co vidíme, ale přestavují složitý systém „komunikujících“ jedinců tak, jako tomu je u nás lidí.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.