měsíc
Měsíc. Foto: Lick Observatory/ESA/Hubble

Voda na Měsíci je podle vědců z NASA hojnější a dostupnější, než se dříve myslelo. To by mohla být dobrá zpráva pro budoucí mise.


Paul Hayne z University of Colorado v Boulderu a jeho tým mapoval pomocí snímků Měsíce a záznamů měření teploty ze sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter chladné a trvale zastíněné oblasti, o kterých se předpokládá, že z důvodu minima slunečního záření obsahují led.

Související:  Hubble sledoval zatmění Měsíce z pohledu mimozemšťana

O vodě na Měsíci existuje spousta důkazů, ale dříve se předpokládalo, že se v pevném skupenství vyskytuje jen v hlubokých kráterech o šířce několika kilometrů. Tým vědců zjistil, že na Měsíci existují menší, ale přístupnější místa, která jsou trvale zastíněna a mohla by tak dohromady zabírat prostor o velikosti až 40 000 kilometrů čtverečních, ve kterém se s vysokou pravděpodobností vyskytuje led. Tato rozloha odpovídá zhruba 0,1 % povrchu Měsíce.

Pro budoucí astronauty na Měsíci by tento led mohl znamenat mnohem přístupnější zdroj životadárné tekutiny. Doprava vody ze Země na Měsíc by představovala nesmírnou finanční zátěž, podobně by tomu bylo i při těžbě z obtížně dostupných kráterů, přesto vědci z NASA upozorňují, že i získání vody z těchto míst může být problematické. Zdá se, že k naplnění jedné lahve vody bude potřeba zpracovat tisíce kilogramů hornin, ve kterých je voda navázána ve formě malých ledových krystalů. Stále by však šlo o nejjednodušší postup pro získávání vody na Měsíci.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *