v letadle
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Každý rok je to stejné. Období letních dovolených právě začalo, a tak narostla i intenzita leteckých spojů, které směřují zejména na jih Evropy. Lidé mířící k moři mají často obavu z nemocí, které se šíří klimatizací na palubě letadla. Je tato obava oprávněná a je viníkem šíření infekcí opravdu klimatizace?


K cestování letadlem je potřeba přistupovat podobně jako při přepravě jakýmkoliv prostředkem hromadné dopravy a dodržovat základní hygienická pravidla. Letecká doprava má ale svá další specifika, ke kterým je nutno přihlédnout.

Malý prostor a hodně lidí z různých koutů světa

V prostoru na palubě letadle se zpravidla sejde na několik hodin mnoho lidí často i z různých koutů světa. Potenciálním zdrojem infekce je každý pasažér a ani o tom nemusí vědět. Každý jedinec může na nejrůznější bakterie a viry reagovat jinak. Kapénky, které jsou zdrojem infekce, se přenáší vzduchem a nemusí to být jen při kýchání nebo kašlání. Stačí, když nositel mluví. Paluba letadla je tak ideálním prostorem pro šíření nemocí dýchacího nebo trávicího ústrojí.

Hygienici proto při cestě letadlem doporučují přísnou hygienu. Po kontaktu rukou s povrchy v letadle používejte desinfekční gely nebo ubrousky. Po použití toalety v letadle nebo na letišti si ruce důkladně vydesinfikujte. Jídlo během letu neberte do rukou a dávejte pozor hlavně na děti. Paluba letadla je sice mezi každým letem čištěna, ale to není zárukou naprosté sterility.


Související:  Co si vzít do letadla na palubu, jaké věci patří do kufru a co nepatří do letadla vůbec

A jak je to s tou zatracovanou klimatizací?

Často můžeme slýchávat, že se v klimatizaci v letadle usazují a množí nejrůznější bakterie a viry, které se po jejím zapnutí nekontrolovatelně šíří mezi pasažéry. Mnozí tak okamžitě po usazení na své místo klimatizaci nad svojí hlavou vypínají.

Ve skutečnosti je ale právě zapnutá klimatizace v celém letadle tím nejvhodnějším způsobem, jak celou posádku ochránit před šířením infekcí. Klimatizace zajišťuje optimální teplotu na palubě a díky tomu, že během svého provozu asi z poloviny nabírá venkovní vzduch, který je v běžných letových výškách naprosto sterilní, zajišťuje co nejčistší prostředí na palubě. Zbytek vzduchu je klimatizací nabírán z paluby letadla. Ten může obsahovat choroboplodné mikroorganismy, než je však znovu ochlazený vzduch uvolněn na palubu, prochází filtry, jež dokáží odstranit většinu nežádoucích částic. Pouze 0,15 % mikročástic není zachyceno těmito mechanismy a v takovém množství se vrací na palubu. V době, kdy letadlo ještě nevzlétlo, je riziko nakažení větší.

Související:  Letadlem do Chorvatska. Kdy se to vyplatí a kdy je lepší cestovat vlastním autem?

Jak to tedy ve skutečnosti je?

Jak už jsme naznačili výše, základem je hygiena. V letadle se objevují mikroorganismy, které mohou pocházet z druhého konce světa. Stačí, když byl pasažér před vámi nositelem infekce, který příliš nedbal na osobní hygienu a „nemoc z klimatizace“ je na světě. Škodlivé mikroorganismy si můžete přenést i přes váš polštář pod hlavu, kterým se vybavíte na cestu, proto jej po letu vyperte. Pozor dávejte zejména na děti. Děti do 1 roku by dle odborníků neměly cestovat letadlem vůbec.

Ke klimatizaci ale přece jen něco máme. Pozor abyste si její silný proud nepouštěli po celou cestu na jednu část těla. Typickým příkladem je rameno, které po takovém zásahu chladného vzduchu bude pěkně bolet. Pokud víte, že máte slabší imunitu, vybavte se na cestu zvlhčujícím nosním sprejem, který zamezí vysychání sliznice způsobené klimatizací a budete lépe chráněni proti virům, které způsobují rýmu. Podobně je to s očima. Při silné klimatizaci vysychají, a proto si můžete pomoci očními kapkami nebo gely, které jim uleví.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts