V pustině nekonečného Tichého oceánu se nacházejí tisíce atolů a mnohé z nich si uchovávají dávná hluboká tajemství. Komplex Nan Madol na ostrově Pohnpei, někdy nazývaný „Benátky Pacifiku“, je ale z těchto tajemných míst nejzáhadnější — jeho kamenné stavby vystavěné na umělých ostrůvcích dodnes vzbuzují otázky o původu, účelu i technologii dávných stavitelů.
Nan Madol leží na téměř stovce umělých ostrovů, které jsou spojeny kanály. Tento monumentální labyrint z čedičových kvádrů vznikl ve starověku a je spojován se záhadnou dynastií Saudeleurů, o kterých se traduje, že jejich původní domovinou nebyl ostrov Pohnpei, dnes náležící Mikronésii, ale jakési vzdálené místo.
Saudeleurové: Příchod despotických kanibalů
Podle dávných místních legend byli Saudeleurové cizinci. Vzhledem, stavbou těla ani svými způsoby nezapadali mezi původní obyvatele ostrova. Místní mytologie hovoří o tom, že připluli po moři na velkých kánoích a jejich příchod znamenal konec klidného života ostrovanů. Tato dynastie vládla na ostrově Pohnpei tvrdou rukou, po původních obyvatelích byla vyžadována striktní poslušnost. Také praktikovali kanibalismus.
Jejich vládnutí bylo silně hierarchizované a autoritářské. Místní lidé věřili, že Saudeleurové byli napůl lidé a napůl duchové, kteří dokázali komunikovat se silami z jiných světů. Pomineme-li mytologii a vydáme se po stopách této dynastie pouze z archeologického hlediska, dojdeme přibližně k roku 1100. Tehdy zřejmě cizinci na ostrov připluli. Vědci dále spekulují, že Saudeleurové mohli pocházet z oblasti dnešní jihovýchodní Asie, ale o tom archeologie mlčí.
Nad Madol: Zázrak starověkého inženýrství
Nicméně během vlády Saudeleurů vznikla na ostrově struktura Nan Madol. Její stavba musela být nesmírně náročná, protože čedičové bloky, z nichž některé váží i několik tun, byly přeneseny přes ostrov a pečlivě poskládány do mohutných zdí. Jakým způsobem je tehdejší stavitelé transportovali a skládali bez moderní techniky, zůstává dodnes záhadou.
Celé město bylo postaveno na korálových základech. Kanály, podobně jako v Benátkách, tvořily jakési ulice a byly navrženy tak, aby se po nich dalo snadno pohybovat kánoemi. Podle archeologických nálezů sídlili na jednom z umělých ostrůvků s názvem Pahn Kadira i samotní panovníci. Tam se nacházela i jakási svatyně a obětní místa. Na dalších umělých ostrovech bylo rovněž vězení, dále pak lisovna oleje, dílna na výrobu lodí či pec.
Obyčejní ostrované údajně do komplexu přístup neměli. Ovšem existovala jedna výjimka. Panovníci prý vybírali obézní obyvatele ostrova Pohnpei, které v komplexu dále vykrmovali zejména ovocem. Jenže pro Pohnpeiana nešlo o žádnou výhru. Saudeleurové takového člověka obětovali bohům, po jeho usmrcení jej upekli a snědli.
Galerie:
Úpadek a pád tajemné říše
Éra Saudeleurů trvala více jak 500 let. Jejich vláda byla nakonec ukončena příchodem bojovníka jménem Isokelekel, který dorazil na Pohnpei ze západu někdy kolem roku 1628 a možná opět z nějakého vzdáleného místa. Isokelekel měl podle legendy nadpřirozené schopnosti a podařilo se mu svrhnout Saudeleurovskou dynastii. Tím zahájil novou éru ostrova, kterou místní obyvatelé nadšeně uvítali.
Po pádu Saudeleurů zůstal Nan Madol opuštěn. Místní obyvatelé se mu začali vyhýbat, protože věřili, že je místo prokleté. Město tak pohltila hustá vegetace, až nakonec upadlo v zapomnění. Znovu jej objevili až Evropané. První, kdo Nan Madol zkoumal, byl polský etnolog a oceánograf Jan Stanislaw Kubary v roce 1874. Dnes je Nad Madol zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Tajemství, které trvá
Existence Saudeleurů a samotného Nan Madolu je však stále záhadou. Technologické schopnosti těchto dávných stavitelů naznačují, že šlo o společnost s vyspělými znalostmi logistiky, architektury a sociální organizace, která zřejmě musela fungovat i v místě jejich původu. Archeologie ale zatím mlčí.
Nan Madol a dynastie Saudeleurů tak představují jednu z největších záhad Oceánie. Jejich příběh se rozplétá pomalu, ukrytý pod nánosy času, bujné vegetace a opředený pověstmi možná nebude nikdy zcela odhalen.
Místo, o kterém píšeme:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.