Letní počasí posledních let nastavilo nová měřítka. Teploty jsou dlouhodobě vysoké, rostlinám chybí vláha a lidem dochází energie. Při dodržování několika snadných zásad si však od úmorných veder můžeme ulevit.
Voda, všestranná základní pomoc
Samozřejmostí by mělo být dodržování pitného režimu. Sladké limonády, natož alkohol, nepomůžou, tělo totiž zatíží ještě víc. Ideální je přísun čisté neperlivé vody. Ani ledové nápoje nejsou ideální volbou, neboť tělo je prohřáté a jeho okamžité ochlazení může přivodit nepříjemné následky, ať už bolest v krku či nepříjemné pocity, vyvolané prudkým zchlazením.
Koupaliště ve vedrech praskají ve švech. I zde je vhodné zvolit postupný vstup do vody, aby si tělo na teplotní změnu přivyklo. Pomoct si ale můžeme i doma a to lázní či sprchou. Opět začneme vodou vlažnou, postupně můžeme ochlazovat. Ale i třeba na pracovišti je možné dosáhnout ochlazení, pomůže omytí rukou k loktům či kostka ledu na zátylku.
Vhodné oblečení – hlavně ať tělo dýchá
I toto je rada poměrně známá. Nikoliv přiléhavé šaty, silon nebo barvy lákající slunce. V horkých dnech bychom měli naopak volit oblečení volné a prodyšné. Vhodnou látkou je především bavlna, která dovoluje pokožce dýchat a dobře saje pot. Černá barva by měla být nahrazena odstíny světlejšími, které tolik neabsorbují sluneční svit. Vhodné a originální oblečení za pěkné ceny můžete nakoupit, když využijete Zalando Lounge slevový kód, protože by byl hřích brouzdat v létě po obchodech.
Sport nejdřív po sedmé hodině
Pokud venku pálí slunce a vzduch se tetelí horkem, nedoporučuje se vycházet na delší dobu ven. Zejména v době mezi polednem a druhou až třetí hodinou odpolední je slunce velmi zákeřné, může způsobit spálení pokožky, úpal či úžeh, jako následky přehřátí organismu. Když to nejde jinak a ven musíme, pak se doporučuje zvolit ochranný opalovací krém a přikrývku hlavy, stejně jako kvalitní sluneční brýle s dostatečným UV faktorem.
Sportování se v horkých dnech moc nedaří, ale to neznamená, že je třeba se o něj ochudit zcela. Místo venkovního sportu lze využít klimatizované tělocvičny či posilovny. A pokud přeci jen chceme sportovat na čerstvém vzduchu, je lépe počkat na večer. Ideálně po sedmé hodině nebo déle. Slunce už nemá takovou sílu a organismus je tak méně zatížen. I výkon je vyšší než v době plné sluneční aktivity.
Klimatizace pomůže. Může ale i škodit
Klimatizace je v dnešní době na mnoha místech už běžným pomocníkem. V obchodech, kancelářích a v autech. Je ale třeba se vyvarovat velkým teplotním výkyvům. Přestože se dvacet stupňů jeví jako úleva, přejdeme-li z takto ochlazeného prostředí zprudka ven, kde se teplota vzduchu pohybuje okolo třiceti stupňů a víc, hrozí nejen šok organismu, srdce či mozku, ale také nachlazení, chřipky a komplikované angíny. Teplotní rozdíl by měl být maximálně pět stupňů Celsia a i to už je silně na hraně.
Klimatizace by měla rovněž správně regulovat vlhkost a filtrovat vzduch. Znečištěné prostředí totiž stojí za šířením plísní, prachu a bakterií. Vzduchové filtry by tak měly být pravidelně měněny. Alergici by však měli být obezřetní i tak a pro jistotu mít u sebe léky na případný záchvat těmito alergeny vyvolaný.
Nejen lidé potřebují v horku speciální přístup
Pamatovat bychom měli i na zvířata. Zásady jsou vcelku podobné těm lidským. Samozřejmostí je čerstvá voda k pití i postupné ochlazování přehřátého těla. Nejen pro pejsky je k dispozici dokonce speciální chladící podložka, která vyřeší nadměrné teplo doma i při cestování autem. Pozor také na ťapky. Asfalt je doslova rozžhavený, což může způsobit bolestivá zranění. Vždy, když jdete na delší výlet se psem, vezměte pro něj svačinu a misku na vodu.
Všeho s mírou
Zejména v těchto parných dnech je důležité tělo celkově šetřit. Především osoby se zdravotními potížemi, osoby starší nebo naopak malé děti. Střídmí bychom ale v těchto dnech měli být všichni. Sledovat denní bio zátěž a přizpůsobit se její intenzitě může pomoci srdci i dýchání. Odpočinek mimo přímé slunce pak tělo ochrání před UV zářením i přehřátím. A pokud je potřeba fungovat v běžném režimu, pak s obezřetností a rozumem, neboť tělo v takto nadprůměrných teplotách může fungovat nestandardně.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.