historický park
Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Hornofalcké městečko Bärnau leží nedaleko západočeských hranic. V minulosti se proslavilo výrobou knoflíků, ale aktuálně sem turisty a především zájemce o historii přitahuje největší německý středověký archeopark – Historický park Bärnau-Tachov. Ten se již deset let rozšiřuje a aktuálně láká na stavbu dvorce Karla IV.


Za hranice minulosti

Když pojedete po silnici od Tachova, ani nepoznáte, že jste překročili státní hranici. Projedete knoflíkářské město, na pokladně archeoparku si koupíte vstupenky za české koruny, vezmete si česky psané brožurky a vstoupíte nenápadnou brankou do areálu parku. Rázem se ocitnete v hluboké minulosti, konkrétně v období mezi 9. a 13. stoletím. Překvapí vás velikost parku i jeho autentické zpracování. Všechny objekty totiž byly postaveny pomocí metod a materiálů dostupných v dané době. Dokonce i na bylinkových předzahrádkách domků rostou pouze rostliny v dané době ve střední Evropě známé.

Aktuálně v parku probíhá stavba dvorce Karla IV. pomocí středověkých stavebních technik. V celém česko-bavorském prostoru, který park prezentuje, nelze nikde jinde sledovat vznik historické stavby v přímém přenosu. Hrad vzniká pomocí dřevěného jeřábu či replik středověkých nástrojů, které byly pro tuto příležitost vyrobeny ve speciálních dílnách. Samozřejmostí je ruční opracovávání trámů či kamene, ale také louhování dřeva či výpal vápna v dobové peci.


Centrem areálu je dřevěný hrad typu motte, na který lze pohodlně vystoupat. Z věže se vám naskytne pěkný pohled na celý park, ale uvidíte i Bärnau. Všechny domky jsou otevřené a můžete do nich vstoupit. Uvidíte, jak se měnil život běžných lidí mezi stoletími i jak se interiéry domků či krčem v průběhu času vylepšovaly. Zjistíte, jak se jedlo, jak se lidé oblékali, kde spali a mnoho dalších věcí, které si v podstatě v dnešní době o minulosti ani neuvědomujeme.

Jak už z názvu archeoparku vyplývá, projekt není čistě jen německý. Z historického hlediska se věnuje i Slovanům, kteří na pomezí Českých zemí a Bavorska žili již před tisíci lety. Aktuálně se areál rozšiřuje ve spolupráci s českými partnery.

Kudy do Historického parku Bärnau-Tachov

Historický park se nachází nedaleko za hraničním přechodem Pavlův Studenec / Bärnau. Nejbližším českým městem je Tachov v Plzeňském kraji. U areálu najdete velké bezplatné parkoviště či česko-bavorská restaurace.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *