západy slunce na planetách
Foto: NASA

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat západ slunce na Marsu nebo Uranu? Geronimo Villanueva, vědec působící v Goddardově kosmickém středisku, si položil stejnou otázku a vytvořil počítačovou simulaci stmívání na několika dalších tělesech nejen naší Sluneční soustavy.


Villanueva se z naší soustavy zaměřil na Mars, Venuši, Uran a Saturnův měsíc Titan. Rudá planeta je jedním z cílů budoucí mise s lidskou posádkou, a tak je možné, že brzy člověk uvidí západ slunce na Marsu. Další simulace mohou posloužit budoucím misím. Simulace (pouze druhé video) také ukazuje stmívání na exoplanetě Trappist-1e. Jedná se o kamenné těleso podobné Zemi obíhající červeného trpaslíka v takzvané obyvatelné zóně. Systém Trappist se skládá ze sedmi planet a nachází se v souhvězdí Vodnáře.

Simulace mají vědcům pomoci replikovat, jak je světlo přenášeno atmosférami planet a dalších těles, a tak pochopit složení jejich atmosfér i povrchu.

Co má společného nebe na Zemi a na Uranu?

Uranský západ slunce je azurově modrý s tyrkysovým nádechem. Tato modrozelená kombinace vzniká interakcí slunečního světla s atmosférou planety. Když sluneční světlo, které je tvořeno všemi barvami duhy, dosáhne atmosféry, vodík, helium a metan absorbují červené světlo, které má delší vlnovou délku. Naopak modrá a zelená s kratší vlnovou délkou se rozptylují v okamžiku, kdy fotony narážejí do molekul v uranové atmosféře. Podobný jev způsobuje modrou oblohu na Zemi.Na první animaci můžete vidět západy slunce jako byste na planetě stáli a dívali se vzhůru na oblohu, což je v pro Venuši nebo Uran prakticky nemožné, ale v tomto případě je potřeba nechat volný prostor pro fantazii. Bílá tečka na prvním videu představuje polohu Slunce. Země je zde interpretována za jasného, mlhavého a mračného dne. Druhé video simuluje pohled na obzor a oproti první animaci zde ještě můžete pozorovat západ na Zemi, kdy je zataženo a na planetě Trappist-1e.

Zdroj: Geronimo Villanueva/James Tralie/NASA’s Goddard Space Flight Center / Youtube


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *