mapa oteplení
Mapa ukazuje, o kolik se může zvýšit teplotní maximum v roce 2050. Zdroj: Plos One

Podle studie zveřejněné v žurnálu Plos One projde severní polokoule v následujících třech desetiletích drastickými klimatickými změnami. Globální oteplování se nejvíce projeví ve velkoměstech, která budou zužována nejen extrémními letními teplotami, ale také suchem.


Velkoměsta severní polokoule čeká velký nárůst teplot

Studie naznačuje, že v roce 2050 bude mít Londýn podobné klima jako má v současnosti Barcelona. Může to znít lákavě, ale nárůst průměrných teplot budou provázet extrémně dlouhá období bez deště a neúrody. V Barceloně pak bude podobně jako v Marrákeši a ve Strockholmu jako v nyní v Budapešti. Celá oblast mírného a chladného pásu se oteplí na stav, který v současnosti panuje o 600 – 1000 kilometrů jižněji.

Za třicet let by v Praze mohlo být i 45 stupňů

Praha by se tak kolem roku 2050 měla dostat na úroveň dnešního gruzínského Tbilisi. Studie předpokládá, že se průměrná roční teplota v české metropoli zvýší až o 2 stupně. Zimy budou stále častěji mírnější bez sněhu a tuhých mrazů. Nárůst letních teplot může být tak dramatický, že v červenci nebo srpnu vyšplhá maximální teplota až o 7 stupňů oproti současnosti. To by znamenalo, že bychom v Praze mohli očekávat teplotu kolem 45 stupňů ve stínu.

Související:  Podle vědců z NASA se do konce století zvýší frekvence superbouří až o 60 procent

Česko tak čekají větší sucha a další problémy spojené s globálním oteplováním. Zemědělci pak budou muset přejít na pěstování plodin, které jsou v současnosti typické pro jižnější oblasti a zároveň bude stále větší nedostatek vody. Města se budou muset naučit hospodařit s dešťovou vodou, která je v současnosti většinou nevyužita a odtéká do kanalizace. Odborníci varují, že se takzvaná dešťovka stane cennou komoditou a na plánech k jejímu efektivní využití by se mělo začít pracovat již nyní.


Pekelná jihovýchodní Asie

Další zajímavá analogie ukazuje, že by v Moskvě mohlo být jako je v současné době v Sofii. Ohrožena je ale i Severní Amerika, kde by v New Yorku měly panovat podobné teploty jako ve Virginii. Nejhůře ale dopadají asijská velkoměsta. Jakarta, Singapur nebo Kuala Lumpur zažijí podmínky, které v žádné ze současných metropolí nepanují. Oblast okolo rovníku zůstane na stejné úrovni, ale i tam je zvýšené riziko velkého sucha a extrémních výkyvů počasí.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts