Mars2020
Kredit: NASA JPL

Ještě několik let, možná i dekád, pravděpodobně potrvá, než člověk poprvé vstoupí na Mars, přesto můžete díky NASA již nyní získat jednosměrnou letenku na rudou planetu, a to dokonce zdarma. Háček je v tom, že vy osobně nepoletíte, přesto se informace o vás na Mars dostane.


Příští rok startuje mise NASA Mars 2020, jejímž hlavním pasažérem se stane robotické vozítko, které bude hledat na povrchu planety známky mikrobiálního života a shromažďovat vzorky. Vybrané horniny budou odeslány zpět na Zemi.

Součástí chystané mise je konstrukčně podobný stroj, jakým bylo vozítko Curiosity, který má dosednout na Mars v únoru 2021. Kromě sběru dat je úkolem mise i příprava na vstup člověka na povrch rudé planety. Ještě než k tomu dojde, chce NASA v roce 2024 dostat znovu americké astronauty na Měsíc.

Jak jsme již napsali výše, součástí mise Mars 2020 můžete být i vy. Stačí na stránkách nasa.gov vyplnit jednoduchý formulář, kam uvedete vaše jméno a od NASA získáte jako suvenýr digitální letenku. „Když se připravujeme na zahájení této historické mise, chceme, aby se všichni nějak podíleli,“ řekl Thomas Zurbuchen z ředitelství NASA ve Washingtonu. Dále dodal, že chystaná mise je nejen pro NASA nesmírně důležitou událostí. „Je možné, že najdeme odpovědi na velké otázky ohledně naší sousední planety, možná i dokonce o samotných počátcích života.“


Všichni majitelé virtuálních letenek budou zapsáni na elektronický čip, který bude obsahovat text s řádkami menšími než jedna tisícina šířky lidských vlasů (75 nanometrů). Do textu se tak mohou vtěsnat miliony jmen. Čip se nakonec umístí pod skleněný kryt vozítka, které bude brázdit povrch Marsu. Cílem této akce je zviditelnění chystaných misí na tuto planetu, ale i vědy obecně.

My už letenku máme, stejně tak jako dalších 6 miliónů lidí.

letenka na mars

Zdroj: https://go.nasa.gov/Mars2020Pass


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts