dánská vlajka
Foto: Pixabay

Dánsko není zrovna místem, které by proslulo svými pohořími. Celý Jutský poloostrov i ostrovy, na kterých se země rozkládá, jsou v podstatě jedna velká nížina a když už narazíte na kopec, dosahuje výšky jen několik desítek metrů. Přesto se v tomto téměř dokonale rovném kraji vytvořil až komický spor o nejvyšší horu.


Tak která je ta nejvyšší?

V Dánsku to s nejvyšší horou není tak jednoduché jako u nás se Sněžkou. Tamní kopce jsou opravdu nízké a ten nejvyšší má pouhých 170,86 metrů. V konkurenci okolních pahorků to však nemá jednoduché. Dánové totiž v relativně nedávné minulosti měnili nejvyšší bod své země hned několikrát, a to se nelíbí jak samotným Dánům, kteří neradi mění své zvyky, tak marketingu.

Pahorkatinu Ejerbjerge nedaleko obce Skanderborg ve východním Jutsku lze přirovnat k jakýmsi dánským Krkonoším. Nachází se zde několik místních velehor, jejichž výškový rozdíl je jen několik centimetrů, a tak určit, který kopec je ten nejvyšší, vyžaduje skutečně přesná měření, která v minulosti nebyla možná.

Hledání vrcholu Dánska

Do roku 1847 byl za nejvyšší bod Dánska považován kopec Himmelbjerget, který je však vysoký pouhých 147 metrů nad mořem. Poté byl ale „objeven“ vrch Ejer Bavnehøj, kterému bylo naměřeno dokonce 170,95 nadmořských metrů. Místní obyvatelé byli nadšeni novým objevem a z vršku se stalo místo, kam lidé začali vyrážet na výlety a tolik oblíbené pikniky. V roce 1924 byla na kopci postavena třináctimetrová rozhledna a z kopce Himmelbjerget se stalo doslova kultovní místo.


První pochybnosti nad tím, že by Ejer Bavnehøj nemusel být nejvyšší dánskou horou, přišly v roce 1941. Geodeti tehdy zjistili, že několik kilometrů vzdálené návrší Yding Skovhøj dosahuje výšky 172,66 m. K úlevě všech se ale ukázalo, že vrchol kopce tvoří uměle vytvořená mohyla z doby bronzové. Bez ní by byla nadmořská výška pouhých 170,77 m. Ejer Bavnehøj tak své prvenství ustál o pár centimetrů.

Jenže geodeti si nedali pokoj a již v roce 1953 přišli s tvrzení, že je další místo, které může Ejer Bavnehøj svojí nadmořskou výškou překonat. Za nejvyšší možný přírodní bod Dánska označili blízký kopec Møllehøj. Ten se nachází uprostřed soukromé farmy těsně vedle kravína. Tohle, že má být nejvyšší bod země? O tom nechtěl nikdo ani slyšet, a tak se začalo znovu měřit. I tenhle „souboj“ vyhrál kultovní Ejer Bavnehøj, i když opět o centimetry. Møllehøj má pouze 170,86 a to je o celých 6 centimetrů méně.

Zklamání, nejvyšší hora není opravdu tou nejvyšší

Nová a opět přesnější měření v devadesátých letech ukázala to, co nechtěl žádný Dán slyšet. Poutní kopec Ejer Bavnehøj měří jen 170,35 metrů, a to z něj rázem dělá až třetí nejvyšší vrchol země. Dlouho se vlekly diskuze mezi odborníky i veřejností, specialisté dokonce u kravína provedli průzkumné vrty, zda je návrší opravdu přírodního původu. Vše se potvrdilo až v roce 2005, kdy už nebylo pochyb. Nejvyšší horou dánska je Møllehøj – kopec uprostřed kravína.

Jenže Dánové si s tímto faktem celkem svérázně a vtipně poradili. Poutním místem je i nadále Ejer Bavnehøj, kde je rozhledna s nádherným výhledem. Nejezdí však na výlety na nejvyšší horu země, ale do nejvyššího pohoří. Soukromý zemědělec, na jehož pozemku je nejvyšší přírodní bod země, místo zpřístupnil, ale i tak zeje prázdnotou. Na místě je sice několik informačních tabulí, které popisují celou komickou historii s hledáním nejvyšší hory, ale nakonec to nikoho netrápí. Někteří průvodci navíc tento fakt vůbec neřeší a Ejer Bavnehøj prezentují jako nejvyšší vrchol Dánska, má přece 170 metrů, stejně jako Møllehøj, a kdo by řešil centimetry…

Galerie:

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts