Dvě stovky let poté, co Kryštof Kolumbus doplul se svojí výpravou k břehům Nového světa, se v severoamerickém puritánském městečku Salem v Massachusetts odehrál na americké poměry nevídaný případ fanatického honu na čarodějnice. Události z roku 1692, jež Američané dodnes považují za černou kapitolu svých dějin, si vyžádaly více jak 20 obětí.
Počátky fanatického honu na čarodějnice v Salemu
Vše začalo nebývale chladnou zimou spojenou s epidemií pravých neštovic. Mezi lidmi začaly panovat obavy, že za tím stojí temné síly. Vše se umocnilo, když devítiletá Elizabeth, dcera místního reverenda Samuela Parrise, začala trpět záchvaty šílenosti a vzteku. Podobně za začala chovat i její jedenáctiletá sestřenice Abigail. Dívčina těla se během amoků všelijak kroutila a ony popisovaly, že cítí bodání jehlami po celém těle. Další případy se začaly objevovat po celém městě. Jelikož lékařská věda nedokázala běsy vysvětlit, doktor usoudil, že město ovládly čarodějnice. Hon na nepohodlné obyvatele a podivíny mohl začít.
Děvčata pod nátlakem rodičů, lékařů i kněze začala vyslovovat první jména. Nikdo se nedivil, když obvinění ze spolčení se s ďáblem padlo na Sarah Goodovou, ženu bez domova a špinavou žebračku. Koho jiného by mohly ovládat temné síly než právě tuto podivínku. To ale místním nestačilo.
Za další čarodějnici byla označena samotářka Sarah Osbornová, žena, která nechodila do společnosti ani do kostela. Třetí obviněnou se stala služka v domě reverenda Parrise, Barbadosanka Tibuta. Ta se také jediná pod nátlakem doznala, dokonce popsala ďábla a jeho posly. Tibuta rovněž označila i další obyvatelky města za čarodějky.
Smrt ještě před vynesením rozsudku
Proces se ženami začal 1. března 1692. Všechny byly poslány do vazby a shledány vinnými. Mezitím se okruh domnělých čarodějnic stále rozšiřoval a nezůstalo jen u podivínek a dokonce ani u dospělých žen. Podezření ze satanismu padlo na dosud bezúhonnou a zbožnou dívku, čtyřleté dítě, dokonce i na místního reverenda George Burroughse a dalších 150 lidí. Mezi lidmi se začal šířit strach, ale teď už ne z čarodějnic, ale z toho, že někdo prstem ukáže i na ně. Salem a okolí ovládla panika.
K první oběti došlo ještě před speciálně sestaveným čarodějnickým soudem, který v červnu zahájil fanatický soudce William Stoughton. Špatné podmínky ve vazbě nepřežila žebračka Sarah Goodová, ale život si ukrátila jen o pár týdnů, protože by ji bezpochyby čekala šibenice. První oběšenou byla hospodská Bridget Bishopová a následovalo ji dalších 13 lidí. Stařík Giles Corey nepřežil mučení u výslechu, protože se nechtěl doznat. Ostatní se chvěli strachy v celách.
Zastavení běsnění
Konec zvěrstev přišel až v říjnu 1692, kdy guvernér William Phipps rozhodl zastavit čarodějnický proces a obviněné vydal Nejvyššímu soudu. Důvodem tohoto zvratu byl pravděpodobně fakt, že se na seznamu podezřelých objevila i Phippsova žena.
Nejvyšší soud postupně zrušil všechny tresty smrti, obviněné a uvězněné buďto očistil nebo omilostnil. Iniciátoři salemského čarodějnického procesu se přiznali ke svému omylu a k tomu, že za jejich jednáním stálo navádění samotného ďábla. Nikdo je však nesoudil. Tím se uzavřela jedna z černých kapitol dějin Spojených států amerických.
V seriálu Na špatném místě ve špatném čase vás provázíme světovými městy postiženými různými druhy katastrof, ať už způsobených přírodními živly nebo samotnými lidmi.
1. díl: Port Royal 1692
2. díl: Tijuana 2019
3. díl: Pompeje 79
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.