Vyspělá ekonomika, dostupná zdravotní péče a blahobyt nemusí nutně znamenat spokojený život. O tom svědčí i aktuální data žebříčku Happy Planet Index, kterému vévodí země třetího světa. Bohaté západní státy, které jsou často považovány za standard úspěchu, se přitom na indexu objevují až od druhé desítky.
Happy Planet Index neměří, jak se národům daří v ekonomice, ale sleduje průměrnou délku života, ekologickou stopu země, vzdělání, sociální jistoty a další faktory, které ovlivňují život místních obyvatel. Výsledek je takový, že žebříčku vévodí latinskoamerické země a tichomořské ostrovy.
1. místo: Kostarika
Průměrný Kostaričan se dožívá osmdesáti let a nejen kvůli tomu se země umístila s vysokým náskokem na prvním místě. Tato středoamerická země je domovem největší hustoty druhů na světě, tamní vláda pečlivě dbá na ochranu životního prostředí a peníze vybrané z daní z prodeje fosilních paliv vynakládá do ochrany pralesů. Kostarika zrušila armádu v roce 1949 a ušetřené peníze za zbrojení jsou rozdělovány do vzdělávání, zdravotnictví a důchodů.
Hrubý domácí produkt země je sice v přepočtu na jednoho obyvatele asi čtvrtinový oproti bohatým evropským zemím, ale na druhou stranu je ekologická stopa v Kostarice v přepočtu na jednoho obyvatele asi třetinová oproti USA. Kostarika také vyrábí 99 % elektřiny z obnovitelných zdrojů a již příští rok se chce stát uhlíkově neutrální zemí.
2. místo: Mexiko
I přes určitou míru chudoby Mexiko obstálo. Především v oblasti zdraví byly v této zemi podniknuty výrazné kroky. Za zmínku stojí zavedení daně na sladké nápoje, a to s jediným cílem, kterým je boj proti obezitě. Od jejího zavedení se spotřeba nezdravých limonád snížila o 12 %.
Jedním z dlouhodobých cílů mexické vlády je zachování bohaté biologické rozmanitosti a zachování pralesů. Dalším takovým cílem je boj proti kriminalitě zejména na severu země.
3. místo: Kolumbie
Průměrný Kolumbijec se dožije 74 let a za svůj život nezanechá v zemi téměř žádnou ekologickou stopu. Země, která je často spojována s kriminalitou a drogovými kartely, se sice nemůže této nálepky zbavit, ale situace je v posledních letech stále lepší. Třetí místo pro Kolumbii je však uděleno především za přístup této země k jejímu přírodnímu bohatství.
4. místo: Vanuatu
Tichomořské souostroví Vanuatu nemá žádnou armádu, hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele je zde asi dvacetkrát menší než v nedaleké Austrálii, přesto jsou místní lidé spokojeni. Na ostrovech nedochází k žádným konfliktům, přestože jsou jejich obyvatelé nejrůznějších etnik a mluví více než stovkou různých jazyků. Dlouhodobá a stabilní demokratická vláda se snaží zajistit, aby byla země do roku 2030 uhlíkově neutrální. Vanuatu je také první zemí, kde uvažují o zákazu prodeje neekologických jednorázových plen (psali jsme v tomto článku).
5. místo: Vietnam
Veselé kurzy pravděpodobně absolvovali i ve Vietnamu. Tato skromná země prožívá strmý vzestup. V zemi rapidně klesá chudoba, ale není to na úkor ekologie. Tamní ekonomika je sice na stejné úrovni jako v Gambii, ale průměrná délka života je ve Vietnamu téměř 76 let, kdežto v Gambii je o 17 let kratší.
Nejlépe hodnocenou evropskou zemí je dvanácté Norsko, následuje patnácté Španělsko. Česko je na průměrném 64. místě, a to především kvůli špatnému hodnocení v přístupu k životnímu prostředí. Vylepšit to ale třeba mohou kurzy NLP, díky kterým si můžete osvojit dovednosti k dosažení dokonalosti, a tím samozřejmě i spokojenosti.
Ještě hůře než Česko se umístilo několik dalších evropských států. Na chvostu žebříčku, na 139. a zároveň předposledním místě, překvapivě figuruje Lucembursko. Poslední místo pak patří africkému Čadu.
CBD svět – oleje, konopný čaj a další konopné produkty
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.