plenka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vanuatu, malé souostroví v Tichém oceánu, patří mezi nejradikálnější národy v boji proti plastovému odpadu. Není se čemu divit. Obyvatelé těchto ostrovů jsou změnami klimatu ohroženi nejvíce. Nyní chtějí vanuatští zákonodárci zakázat používání jednorázových plen.


Opatření by mělo vstoupit v platnost na konci letošního roku. Radikální návrh tento týden představila na setkání v Londýně Patricia Scotland, generální sekretářka vanuatského společenství. Vanuatu je bezprostředně ohroženo stoupající hladinou světových oceánů a zároveň je na něm závislé. Pobřeží plné odpadků odrazuje turisty a zhoršuje podmínky pro rybolov. Návrh počítá se zákazem jednorázových plenek, které obsahují plasty. Ty se ve volné přírodě rozkládají stovky let a mikročástice se dostávají do potravinového řetězce.

Chystané opatření vyvolalo mezi ženami na souostroví vlnu nevole. Vláda však tvrdí, že nemá na výběr. „Vanuatu chrání svoji budoucnost,“ řekl Mike Masauvakalo z ministerstva zahraničních věcí. Zároveň dodal, že hledá vhodnou alternativu, se kterou by byli i rodiče spokojeni.

Související:  Lidé snědí nejméně 50 000 plastových mikročástic ročně, tvrdí nová studie

Vanuatu patří mezi pionýry v omezování plastu. V zemi se od loňského roku nesmí používat plastové sáčky, také zde platí zákaz prodeje plastových talířů, šálků, míchadel, nádob na potraviny a podobně. Ostrované se učí vracet se k tkaninám a přírodním materiálům.


Za roky tak došlo ke snížení plastového odpadu na Vanuatu na 12 %. Před pěti lety to bylo 18 %. Vanuatští zákonodárci si přejí, aby se jejich malá země stala vzorem i pro státy, které nejsou bezprostředně ohroženy změnami klimatu.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts