Objevené dinosauří fosílie naznačují, že predátor allosaurus v krizových situacích zřejmě požíral jedince vlastního druhu. Zprávu publikoval odborný časopis Plos One s odkazem na výzkum probíhající v oblasti Mygatt-Moore na pomezí Utahu a Colorada ve Spojených státech.
Téměř 30 % z 2 368 objevených fosilních kostí nese stopy po silných skusech od predátorů. Vědci analyzovali zpětně vzorky nalezené v oblasti od roku 1981, porovnali je s nálezy z jiných oblastí a zjistili, že stopy po zubech predátorů se v tomto místě vyskytují šestkrát více, než je obvyklé.
Nejběžnějším masožravcem v této lokalitě byl allosaurus a podle fosilních záznamů je téměř jisté, že požíral své příbuzné. Otázkou zůstává, proč právě zde byl dinosauří kanibalismus rozšířenější než v jiných oblastech.
Podle paleontologa Marka Loewena z Národního historického muzea v Salt Lake City není překvapivý kanibalismus mezi zvířecími predátory, pokud nastane krize z nedostatku potravy. Například krokodýli a aligátoři za určitých okolností pojídají členy svého druhu. „Každý zvířecí predátor dokáže sníst jedince vlastního druhu, ať už je to komodský drak, medvěd nebo lev. Jestli je zvíře mrtvé, snědí jej.“
Podle autorky studie Stephanie Drumhellerové z Univerzity v Tennessee je však neobvyklé najít tolik stop ve fosilních záznamech. Vědkyně tvrdí, že se v místním ekosystému muselo odehrát něco, co donutilo predátory k tomu, aby museli bojovat o každou živinu. Ve studii pak naznačuje, že dinosauři umírali kolem vysychajícího napajedla během období dlouhého sucha.
Kdybychom se mohli vrátit v čase, viděli bychom hrůznou scenérii, kde v horku a zápachu rozkládajících se těl přežívají poslední jedinci, kterým nezbývá nic jiného, než požírat ostatky vlastního druhu. Jiná potrava totiž nebyla k dispozici.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.