Aleutské ostrovy jsou jednou z nejodlehlejších částí Spojených států. Téměř 2 000 kilometrů dlouhý řetězec ostrovů ležící v severní části Tichého oceánu obývá jen necelých deset tisíc obyvatel. Z toho polovina žije ve městě Unalaska na stejnojmenném ostrově.
Drsné klima neodradilo ruské osadníky
Ostrovy jsou formálně součástí státu Aljaška. Tomu také odpovídá místní klima, ale více než padající sníh čekejte déšť. Průměrně zde proprší okolo 250 dnů za rok. Na srážky jsou však místní zvyklí a berou je jako součást svého života. Taky aby ne, původní Aleuti obývají ostrovy již 9 tisíc let a podobně jako eskymáci jsou na drsné klima navyklí. Aleuti, kteří sami sebe nazývají Unangan (v překladu pobřežní lidé) nežijí jen v americké části ostrovů, potkáte je také na Komodorech nedaleko Kamčatky a několik skupin žije přímo v Rusku. To prvním Evropanům, dánskému mořeplavci Vitu Beringovi a jeho ruskému kolegovi Alexeji Chirikovi, se už déšť tolik nemusel zamlouvat, přesto nově příchozí neodradil.
Ruské lovce na ostrovy lákal snadný lov tuleňů a vyder, brzy se tak území stalo jejich kolonií. Aljašku sice v roce 1867 koupili od Rusů Američané, ale ruský odkaz je na Aleutských ostrovech dodnes patrný. První nepůvodní obyvatelé si na práh severoamerického kontinentu přinesli svoje náboženství a zvyky. Dodnes se zde nachází několik pravoslavných kostelů, z nichž ten nejstarší ve městě Unalaska pochází z roku 1896. Vně stavby nechybí zdobné ikony a místní, kteří jej navštěvují, mají ruská příjmení. Dle svých slov jsou ale stoprocentní Američané.
Těžký život v dobách útlaku
Příchod kolonistů těžce zasáhl život původních Aleutů, kteří se tisíce let živili rybolovem. Severské etnikum potkal podobný osud jako indiány. Když místní neuchvátily pro ně neznáme nemoci, přežívali pod mnohdy tvrdou rukou nově příchozích. Aleuti ale nevymřeli, těžké časy překonali a dnes tvoří významnou část místních obyvatel. Další obývají Aljašský poloostrov a v USA jich žije asi 17 000.
Těžké časy dopadly na souostroví během druhé světové války. Málo střežené území si za cíl v roce 1942 vyhlídli Japonci. Při obsazování některých ostrovů zabili desítky civilistů, ale pokus zamezit Američanům přístup k severnímu Pacifiku se jim nepodařil. Odkaz války je zde však stále patrný. Ve vodách v okolí Unalasky leží několik vraků válečných lodí a v místních kopcích se nenápadně ukrývají malé bunkry.
Dnes ostrovy lákají dobrodruhy
A jaké je to na Aleutech dnes? Kromě toho, že značnou část roku prší nebo je mlha, žijí zde lidé vcelku poklidně. Většinu z nich živí rybolov a když už sem zavítá nějaký ten turista, je nadšen drsnou přírodou i bohatou faunou jak pod hladinou, tak nad ní. Všechny cizince ale zaujmou především místní lidé, kteří tvoří pestrý mix západní a východní kultury, který nemá ve světě obdoby.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.