Více jak 50 let byl bércoun somálský (Galegeeska revoilii) považován za ztracený nebo vyhynulý druh. Vědecké expedici pod záštitou organizace Global Wildlife Conservation, která se specializuje na ochranu ohrožených druhů, se podařilo tohoto živočicha připomínajícího křížence myši a slona znovu objevit. Takzvaný somálský sengi nebyl spatřen od roku 1968.
Malé zvíře žijící v oblasti afrického mysu Horn se vydali vědci hledat v loňském roce nikoliv do Somálska, kde se v minulosti sengi vyskytoval, ale do sousedního Džibutska, a to na základě tipů místních obyvatel. Ti nejprve nebyli schopni stvoření identifikovat, ale jejich popis jasně naznačoval, že by mohlo jít o bércouna somálského.
Vědci podle dochovaných pramenů věděli, kde by se sengi mohl ukrývat před dravými ptáky, a proto na vytipovaná místa nastražili past v podobě pochoutky z arašídového másla, ovesných vloček a droždí. Somálského sengiho se jim podařilo odchytit hned na první pokus.
„Bylo to úžasné,“ neskrývá nadšení Steven Heritage z Dukeovy University v Severní Karolíně. „Otevřeli jsme první past, uviděli malý chomáč chlupů a jen jsme se na sebe podívali. Nemohli jsme tomu uvěřit. Řada průzkumů už totiž s Džibutsku probíhala od 70. let, je to velká náhoda, že nám se to povedlo tak rychle.“ Nakonec se vědeckým pracovníkům podařilo detekovat 12 jedinců.
„Obvykle, když znovu objevíme ztracené druhy, najdeme maximálně jednoho nebo dva jedince a musíme rychle jednat, abychom se pokusili zabránit jejich bezprostřednímu vyhynutí,“ řekl Robin Moore z organizace Global Wildlife Conservation. Výskyt více bércounů spíše naznačuje, že se druh dobře skrývá před potenciálními hrozbami, které pro ně nejsou jen dravci, ale i lidé a stále se rozšiřující zemědělství. Nově objevení jedinci totiž byli odchyceni v suché skalnaté oblasti, kterou člověk jen těžko promění v úrodnou půdu.
Somálský sengi je tak trochu evoluční záhadou. Jejich nejbližší příbuzní žijí podle analýzy DNA v Jihoafrické republice a v Maroku, a tak vědci nyní řeší, jak se tvor, který ke svému životu nepotřebuje území větší než obývací pokoj, mohl rozšířit tak daleko. Sengi má další příbuzné mezi hrabáči, slony a kapustňáky, laikovi však bude připomínat myš.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.