Objekt provizorně nazvaný 2018 VG18 je vzdálený 120 astronomických jednotek (AU) od Slunce a v průměru má asi 500 km.
Zatím nejvzdálenější objevené těleso ve Sluneční soustavě byla trpasličí planeta Eris, která obíhá naši mateřskou hvězdu ve vzdálenosti 96 AU. 1 AU přitom odpovídá průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Nový plutoid (název pro transneptunické těleso, do kterého spadá i Pluto) objevili astronomové Scott S. Sheppard z Carnegieho ústavu pro vědu ve Washingtonu DC, David Tholen z Havajské univerzity a Chad Trujillo ze Severní Arizonské univerzity. Objevitelé tuto planetku prozatímně přezdívají Farout (far out = daleko).
Stejná dvojice je zodpovědná za objev trpasličí planety Goblin ve vzdálenosti 80 AU od Slunce. Pozorování oběžné dráhy Goblina naznačuje, že by mohla být ovlivněna dosud neobjevenou velkou transneptunickou planetou v Kuiperově pásu. Napovědět může i sledování oběžné dráhy objektu 2018 VG18, nicméně nově objevená planetka je extrémně pomalá a rok na planetě (jeden oběh kolem Slunce) může trval kolem tisíce let. Proto potřebují astronomové několik let k určení dráhy objektu. Vědci ale již nyní vědí, že 2018 VG18 je růžová, což naznačuje pokrytí planetky vrstvou ledu.
Trujillo ocenil význam mezinárodní kooperace, bez které by objev nebyl možný. Při pozorování 2018 VG18 byly využity dalekohledy na Havaji a v Chile, které vlastní provozovatelé z Japonska. „Za použití nejmodernějších teleskopů na světě konečně zkoumáme oblast Sluneční soustavy daleko za Plutem,“ dodal vědec.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.