Alice Springs
Alice Springs je hrdé na své panorama. Foto: Unsplash

Alice Springs, jedno z nejznámějších měst ve střední Austrálii. Nachází se přímo v srdci červeného kontinentu, tisíce kilometrů od nejbližších velkých měst a kdyby v minulosti nebylo potřeba spojovací stanice telegrafní linky, nejspíše by se dnes v těchto odlehlých končinách žádné město nenacházelo.


Město vzniklo koncem 19. století jako stanice pro telegrafní linku, která spojovala Adelaide na jihu s Darwinem na severu. Telegrafní stanice byla v té době životně důležitá pro komunikaci a Alice Springs se tak stalo klíčovým bodem na této trase. Významnou roli také hrál nález zlata asi 10 kilometrů od destinace. Za zmínku ale určitě stojí, že místo nedaleko ikonické hory obývaly místní domorodé kmeny po tisíce let. Dokonale se za tu dobu přizpůsobily životu v horké pustině, nově příchozím a jejich životnímu stylu se však adaptovat nechtějí.

Ikonická příroda a posvátné místo Uluru

V okolí Alice Springs se nachází jedny z nejúchvatnějších přírodních památek Austrálie. Nejvýznamnější z nich je bezpochyby pískovcová skála Uluru, která se tyčí nad jinak zcela rovnou pouští. Masiv se sice nachází přibližně 450 kilometrů od Alice Springs, ale s ohledem na vzdálenosti v Austrálii se jedná o „kousek“. Uluru však není jen turistickým magnetem, ale i posvátným místem pro původní obyvatele Austrálie, Aboridžince.

Související:  Australská zakázaná oblast Woomera je velká jako Anglie. Testují se zde rakety a drony

Dalším unikátním místem je národní park West MacDonnell Ranges, který se rozprostírá západně od města a nabízí řadu turistických tras, jež vedou skrze hluboké kaňony, vodopády a místa s bohatou flórou i faunou.


Počasí v Alice Springs je drsné a plné extrémů. Město zažívá horká léta, kdy teploty běžně přesahují 40 °C ve stínu, zatímco zimy mohou být překvapivě chladné, s nočními teplotami klesajícími k bodu mrazu. Přestože je Alice Springs suché a zcela vyprahlé, občasné prudké deště mohou způsobit bleskové záplavy v jinak vyschlých korytech řek, což městu dodává další rozměr divoké a nepředvídatelné krásy.

Odlehlý region je drsný i v jiném ohledu

Alice Springs má sice jen 25 000 obyvatel, ale prakticky od svého založení se potýká s řadou sociálních problémů, které souvisejí zejména s problémy původních obyvatel. Město má vyšší míru kriminality než jiné části Austrálie, velkou roli zde hraje alkohol a čichání benzínu. Těmto „radovánkám“ se oddávají hlavně obyvatelé okolních vesnic, a tak části města lemuje dokonce i ostnatý drát.

Místní úřady se snaží tyto problémy řešit, ale je to dlouhodobý a složitý proces. Na bezpečnost zde dokonce dohlíží nejen policie, ale i soukromá bezpečností služba, která střeží zejména okrajové části Alice Springs. Přesto je destinace pro turisty bezpečná, pokud se vyhýbají těmto částem města v noci.

Související:  V Austrálii mají hořící řeku. Nadšeni z toho nejsou

Australská Route 66

Místo je spojeno s ostatními částmi Austrálie především dálnicí Stuart Highway, která se táhne napříč celým kontinentem od jihu k severu, a propojuje Adelaide s Darwinem. Tato slavná silnice, často nazývaná „Explorers‘ Way“, je klíčovou dopravní tepnou pro cestovatele, kteří se chtějí vydat napříč nezkrocenou australskou přírodou. Tak trochu je přirovnávána ke slavné americké „Route 66“. Trasa po Stuart Highway je zároveň cestou po stopách prvních průzkumníků, kteří kdysi podnikali nebezpečné výpravy do neznámého vyprahlého vnitrozemí Austrálie. Pokud turisté preferují rychlost a pohodlí, do Alice Springs míří pravidelné lety z velkých australských měst.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *