Pro fandy železniční dopravy je průsmyk Semmering doslova posvátným místem. Přestože je tomu již 165 let, kdy mezi alpské vrcholky zamířila lokomotiva s normálním rozchodem, stavba, jejíž duší je architekt Carl von Gheg, vzbuzuje dodnes obdiv.
Komplikovaná stavba byla dokončena překvapivě rychle
Myšlenka, spojit železnicí Vídeň, potažmo Dolní Rakousko s Klagenfurtem a dostat se tak pohodlně na Jadran, je stará již dvě století. Tehdy se železniční doprava rychle rozvíjela a stávala se nejrychlejším a nejpohodlnějším prostředkem pro delší cestování. Tratě byly ale stavěny pouze v terénu bez vysokých sklonů a alpská železnice se jevila jako fikce. Až v roce 1841 přišel architekt Carl von Gheg s myšlenkou dopravní tepny, která by vedla převážně na úbočích hor, údolí by překonávala přes kamenné viadukty a skrze nepřekonatelné vrcholy by vedly tunely. Myšlenka se stala rychle realitou. Na trati pracovalo 20 000 dělníků, von Gheg jezdil čerpat zkušenosti do Ameriky a do Anglie a když se 42 kilometrů dlouhý úsek v roce 1854 otevíral, jistě by ani on sám nevěřil, že i v roce 2019 bude sloužit stále stejnému účelu.
Stavbu ale provázely i komplikace. Během prací zemřelo 89 dělníků a další zemřeli na následky vyčerpání či jiných nemocí. Většina tunelů se razila ručně a výjimkou nebyly ani pracující ženy.
Semmeringská železnice slouží dodnes
Semmeringská železnice je dodnes jedním z nejvytíženějších míst v Rakousku. Spojuje Vídeň a italský Terst. Trať využívá jak nákladní, tak železniční doprava a jezdí po ní i soupravy vypravené z České republiky. Nádherný úsek mezi městy Gloggnitz a Mürzzuschlag je plný úchvatných přírodních scenérií a skládá se ze 14 tunelů, 16 viaduktů, více jak stovky malých kamenných mostů a 11 klasických železných mostů. Výškový rozdíl mezi první a poslední stanicí činí 460 metrů. Nejzajímavějším a zároveň nejvyšším viaduktem je Kalte-Rinne. Ten se skládá ze dvou mostních oblouků a překonává údolí hluboké 46 metrů. Nejdelším původním tunelem je 1431 metrů dlouhý Semmeringtunnel. Nejvyšší stoupání dosahuje 28 promile, přičemž více jak polovina trati stoupá či klesá v rozmezí 20 – 25 promile.
V době otevření trvalo stotunové soupravě projet Semmeringskou železnicí 2 hodiny. V současné době je zapotřebí pouhých 42 minut pro tisícitunovou soupravu. To se ale brzy změní, protože se od roku 2012 mezi městy Gloggnitz a Mürzzuschlag (tedy celý úsek slavné železnice) buduje Semmeringský úpatní tunel o délce 27 kilometrů. Ten v roce 2024 převezme veškerou nákladní a rychlíkovou dopravu. Romantická železnice zůstane pouze osobní dopravě a možná se tím tak znovu navrátí její poklidný duch ze druhé poloviny 19. století, kdy svět železnice ovládala pára. Mimochodem ke kompletní elektrifikaci trati došlo až v roce 1959.
Semmering a okolí
Okolí Semmeringské železnice, která byla v roce 1998 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO, je ideální pro rodinné výlety či poznávání historie. V okolí trati se nachází řada větších i menších muzeí zaměřených na železniční dopravu. Součástí expozic jsou modely, ale i opravdové lokomotivy či vozy. Celou trať lemují naučné stezky, které vybízí k pozorování samotné železnice a okolní přírody. Pokud chcete poznat krásu rakouských Alp, Semmering byste neměli vynechat.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.