aurora borealis
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Amatéřští pozorovatelé z Finska objevili podle vědců dosud nezaznamenanou podobu polární záře. Jev, který připomíná písečné duny, byl popsán ve vědeckém časopise AGU Advances.


Severní polární záře je odborně nazývána Aurora Borealis a lidstvo fascinuje odnepaměti. Někteří vědci dokonce tvrdí, že je znázorněna i na prehistorických jeskynních malbách. Záře vzniká tak, že nabité částice, jako jsou elektrony a protony, jsou hnány slunečním větrem do vesmíru a při interakci s magnetickým polem Země vytvářejí v polárních oblastech světelné efekty, a to nejčastěji ve výšce kolem sta kilometrů. I přes racionální vysvětlení zůstává pozorování polární záře dechberoucí a mystickou podívanou.

Polární záře byla pozorována v mnoha podobách, od oblouků až po spirály či koróny. Nyní však došlo díky práci nadšenců k zaznamenání záře podobné písečným dunám. Jev zkoumala profesorka Minna Palmrothová, astrofyzička z Helsinské univerzity, která byla přizvána do Facebookové skupiny, kde probíhala diskuze mezi amatéry o „nové polární záři“.

Související:  Kdy a kde pozorovat polární záři. Výjimečně je to možné i z Česka

Vědkyně následně požádala komunitu, aby jí lidé posílali další fotografie polárních září. Nakonec se skutečně podařilo získat záznamy tohoto nového jevu ze dvou různých míst ve Finsku. To Palmrothové a jejím kolegům umožnilo určit nadmořskou výšku záře a další její aspekty, jako rozestup „dun“.


Palmrothová došla k závěru, že neobvyklý tvar polární záře je pravděpodobně způsoben poruchou v atmosféře, známou jako gravitační vlna. Je to podobné, jako když hodíte kamínek do rybníka a na hladině se utvoří vlny. V atmosféře však vlny putují svisle nahou. Podle vědkyně jde o zcela výjimečný jev, který vzniká na základě souhry několika náhodných událostí v atmosféře a je pravděpodobné, že podobný útvar nebude často k vidění.

Zdroje: The Guardian, AGU Advances


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts