Balaton
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Balaton je největší a zcela jistě i nejzajímavější jezero Evropy. Už jeho vznik je oproti ostatním jezerům v regionu unikátní. Neutvořil jej ledovec ani nepředstavuje pozůstatek vulkanické činnosti. I s jeho hloubkou je vše jinak, než by se na první pohled mohlo zdát.


Jak se z mnoha jezírek stalo obrovské jezero

Balaton, kterému se dnes také často říká maďarské moře, začal vznikat v době zhruba před 15 tisíci lety. Tehdy se v jeho místě začaly tvořit vlivem eroze a tektonických posunů malá jezírka, která se v průběhu dalších pěti tisíc let spojila v jeden celek. Šlo však o mnohem větší vodní plochu, než jezero pokrývá dnes. A nebýt lidských zásahů, Balaton by se dále zmenšoval, až by se jednou vytratil úplně.

Do jezera totiž od jeho vzniku proudí obrovské masy nánosů. Ročně se tak usazují na dně tuny hornin. Za dobu vzniku jezera už vytvořily desetimetrovou vrstvu. Tyto sedimenty jsou aktuálně každý rok odváženy, aby zůstala hladina Balatonu stabilní a jezero tak postupně nezanikalo.

Balaton
Pohoda na lodi i ve vodě. Foto: Pixabay

Balaton je velmi mělký

Jezero, ačkoliv je dlouhé 78 kilometrů a široké 12 kilometrů, co se týče jeho hloubky, žádných gigantických čísel nedosahuje. V nejhlubším bodě v severní části jezera měří jen 11 metrů (někdy je udáváno 12 metrů), nicméně plavci v okolí břehů většinou dosáhnou na dno, a pokud by chtěli skutečně do míst, kde nevystačí, musí zpravidla několik desítek metrů od břehu, na jihu pak i několik set metrů. Průměrná hloubka Balatonu činí totiž pouhé tři metry. Lokalitu tak rády vyhledávají rodiny s dětmi či neplavci.

Pohodová dovolená za humny

Pokud plánujete pobyt u Balatonského jezera, vzhledem k jeho relativní blízkosti k naší republice můžete využít širokou škálu autobusových a vlakových spojů. Nejrychlejší cestu pak představuje doprava vlastním vozem přes Slovensko nebo Rakousko. Užijete si relativně levný pobyt v teplé oblasti Panonské nížiny u „moře“ bez soli a vln. Na dovolenou se nezapomeňte pojistit, výhodné balíčky cestovního pojištění doplněné o asistenční službu nabízí aktuálně AXA Assistance.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *