egypt
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Egypt je nádherná země s předlouhou historií a křišťálovým mořem. Pro úchvatnost pyramid, vřelost místních lidí, Nil i korálové pobřeží Egypt hojně navštěvují lidé z celého světa. Turisty rovněž láká relativně nízká cena cesty do této severoafrické země. Pobyt zde má však i své stinné stránky. Jednou z nich je nemoc, pro kterou se vžilo označení faraonova pomsta.


Tato pomsta není ničím jiným než střevními problémy, křečemi či zvracením. Faraon dokáže potrápit nejednoho turistu západního světa. V podstatě jde o reakci těla na bakterie vyskytující se v této části planety, jimž jsou domorodci přizpůsobeni. Faraonově pomstě se však dá předcházet, a pokud vás postihne, víme jak na ni.

Prevence před faraonovou pomstou

Při cestě do Egypta počítejte s variantou, že se s nepříjemnými bakteriemi potkáte. Pod horkým pouštním sluncem se jim daří a jsou prakticky všude. Pokud si chcete dovolenou užít a ne její část prosedět na toaletě hotelového pokoje, připravte se již před odletem nebo ihned, jakmile do Egypta dorazíte.

Související:  Co dělat, když vás na dovolené popálí medúza

Chcete-li se opravdu potížím vyhnout, můžete se nechat očkovat proti choleře. Vakcína je účinná i proti cestovatelským průjmům a působí několik měsíců. Očkování probíhá netradiční formou, a to vypitím nápoje ve dvou (u dětí ve třech) dávkách s přibližně týdenním odstupem. I tak je ale v místě pobytu třeba dbát běžných hygienických návyků.


V místě pobytu pijte pouze balenou vodu a té z kohoutku se vyhýbejte. V bazénech u hotelu vodu také nepolykejte. V restauracích si k jídlu kupujte nápoje ve sklenicích nebo pet lahvích. Vyvarujte se nakrájenému ovoci na tržnicích i v obchodech – typickým příkladem je zakoupení půlky melounu, ostatní ovoce pečlivě myjte. Pozor na vše, v čem je led a také na zmrzlinu přímo z ulice.

Několik týdnů před odletem začněte užívat probiotika, která vám posílí střevní mikroflóru. Díky těmto potřebným bakteriím se vaše tělo s případnou infekcí snadněji vypořádá.

Faraon mě dostihl. Co mám dělat?

Jestliže vás faraonova pomsta dostihla, nezbývá nic jiného než sáhnout po lécích, které byste v jakémkoliv případě měli mít u sebe. Z Česka si můžete přivézt lék Ercefuryl, který je ale na lékařský předpis. Působí proti většině mikroorganismů, které způsobují průjmová onemocnění. V létě se může stát, že je tento lék vyprodaný, proto neodkládejte jeho nákup na poslední den před odletem. Alternativou mohou být tradiční volně dostupné léky Endiaron nebo Imodium, nicméně Ercefuryl je do tropických oblastí vhodnější. Vyzkoušet lze též černé uhlí.

Alternativou léku Ercefuryl je egyptský Antinal. Ten není na předpis a obsahuje stejnou účinnou látku v identickém množství. Dá se zakoupit v Egyptě rovnou na letišti a často jej mají i v hotelech. Pro děti existuje varianta ve formě sirupu. Lék mají i v každé egyptské lékárně, ale pozor na rozdílné (až několikanásobně vyšší) ceny. Antinal by měl stát do 7 egyptských liber za 12 tobolek.

Během onemocnění i po něm užívejte probiotika, která si raději zabalte rovnou v Česku. Hodně pijte, abyste tělo hydratovali, což je v horku a při průjmu obzvlášť potřebné.

V ideálním případě se potíží zbavíte za jeden den. Pokud budou obtíže přetrvávat více jak tři dny, vyhledejte lékaře.

Uvedené rady neplatí jen pro Egypt, ale pro všechny tropické země. Podobné problémy hrozí v Mexiku, Tunisku, Maroku, Thajsku, Indonésii a v dalších zemích blízko rovníku, kam turisté rádi cestují. Vzhledem k tomu, že je Egypt hojně navštěvován, cestovní průjem je s touto zemí spojován nejvíce a odtud pochází i název. Například v Mexiku se můžeme setkat s označením Montezumova pomsta.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts