v letadle
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Pokud se chystáte na dovolenou a cesta letadlem je pro vás velká neznámá, čtěte dál. Dnešní článek přináší řadu dobrých tipů, které vám pomohou zvládnout vše bez sebemenších potíží. Jdeme na to!


Změny letových časů a zpoždění

Může se stát, že dojde k posunu vašeho letu, proto pravidelně kontrolujte webové stránky všech letišť, kde se budete vyskytovat. Informace jsou pravidelně aktualizovány, ovšem hlídat si je musíte sami. Také si prohlížejte emaily na adrese, kterou jste při objednávání zadali, právě tímto způsobem vás může informovat cestovní kancelář v případě jakýchkoli změn.

Časová rezerva

Bývá pravidlem, že na letišti musíte být tři hodiny před odletem. Tato doba je určena pro odbavení a všechny letištní kontroly, viz dále.

Zavazadla

Pohlídejte si maximální možnou hmotnost zavazadla, za překročení byste zbytečně platili. Totéž platí i pro příruční zavazadlo, u něj dbejte na to, aby neobsahovalo nic, co by vám mohla zabavit příslušná kontrola-zejména otevřené láhve s objemem nad 100 ml, tlakové nádoby a spreje. Pokud užíváte léky na bázi opiátů, je výhodné opatřit si lékařské potvrzení a přepravovat je v originálním balení. Větší množství tekutin projde jedině tehdy, pořídíte-li je v tzv. duty-free obchodech. U pokladny si vyžádají vaši letenku, proti které vám zboží prodají.


TIP: Pořiďte si dovolenou se slevou na Invia.cz, či se podívejte na další zajímavé slevy na dovolenou.

Kontroly

Obrňte se trpělivostí. Čeká vás kontrola příručního zavazadla, pravděpodobně vás personál požádá o svléknutí nejsvrchnějších dílů oblečení (bundy, mikiny), a sejmutí pokrývky hlavy. V případě, že máte kardiostimulátor, ohlaste to. Poté vás čeká několik kontrol cestovních dokladů a ověření totožnosti.

Do letadla

Pro vstup na palubu letadla projdete speciálním vchodem označeným jako „gate“. Zde dojde k poslední kontrole letenky a vy můžete nastoupit. Do prostoru nad sedadly uložíte příruční zavazadlo, posadíte se a vyčkáte…

Vzhůru do oblak

První vzlet může být lehce nepříjemný, ale po chvíli si zvyknete. Na začátku vám letušky vysvětlí, kde hledat a jak použít dýchací masku a záchrannou vestu. V letadlech bývá také informační ilustrovaná karta s instrukcemi, co dělat v případě nebezpečí.

Na cílovém letišti jde vše podstatně rychleji, čeká vás pouze poslední kontrola cestovních dokladů a vyzvednutí vašich kufrů.

Na závěr nezbývá než popřát příjemný let!Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *