mořský ježek
Foto: Pixabay

Ježovka, jednoduše nazývána mořský ježek, může způsobit nepříjemné zranění, které dokáže pokazit zbytek dovolené u moře. Nejčastěji se s ní můžeme setkat v Chorvatsku, které je vyhledávanou destinací českých turistů. Na tohoto ostnokožce však lze narazit i v jiných jihoevropských zemích, což samozřejmě není důvod bát se cestovat, mořský ježek je jen malý problém v nepřeberném množství krásných zážitků, které zažijete při vaši dovolené a proto cestujte vstříc novým zážitkům.


V lokalitách s výskytem ježovek by měly být boty do vody povinnou výbavou, ale ani ty občas nemusí stačit a zákeřné bodliny proniknou skrz podrážku. Zranění však nebude tak ošklivé, jako po přímém zabodnutí jehliček do holého chodidla. Nebezpečí také hrozí při pádu na ostny na kamenitém dně nebo při vlnobití, kdy se živočich, unášen proudem vody, dostane na kůži nad botou.

Související:  Co dělat, když vás v Egyptě postihne faraonova pomsta a jak jí předejít

Ostny jdou ven špatně, pomůže alkohol nebo černá mast

Pokud se vám i přes všechna opatření ježek zabodne do kůže, postupujte podle rozsahu poranění. Místo vpichu se zabarví tmavě modře až černě, což je důsledkem vypuštěných látek z bodlin a jedná se o normální reakci. Zabodnuté ostny se zpravidla špatně vytahují, protože jsou křehké a navíc mají na konci zpětné háčky, které znemožňují jejich bezbolestné vyjmutí. Jestliže nejsou vpichy hluboké, lze je zkusit vytáhnout pinzetou, uchopte však ulámané konečky jemně, protože jsou křehké a drolí se. Kratší ostny se můžete pokusit odstranit jehlou, ale je možné, že to bude velmi bolestivé. Podaří-li se vám bodliny vyprostit, místo vydezinfikujte alkoholem.

V případě, že se vám nedaří zbytky mořského ježka vytáhnout, můžete místo vpichu pokapat citronovou šťávou nebo aplikovat černou mast. Kratší ostny pak samovolně za několik dnů samy vyjdou, ty delší se uvolní a z chodidla je dostanete snadněji. Tak jako tak, při každém dalším vstupu do moře ucítíte díky soli ve vodě pálení a rána se bude pomaleji hojit.


reklamní prostor

Ježovka je jedovatá, zranění co nejdříve zahřejte

Poraněné místo je také  dobré co nejdříve zahřát. Vyšší teplota ježkům nevyhovuje, živočich se při ní začne rozkládat a také se přestanou uvolňovat jedovaté látky obsažené v ostnech. Tím se zabrání postupu infekce. Ideální je, co nejdříve nohu namočit do teplé vody s příměsí octa (poměr může být až 1:1) a až poté přistoupit k výše uvedeným pokusům o odstranění bodlin.

Stane-li se, že osten zůstane zabodnutý déle, může se kolem zranění vytvořit chronický zánět a možná je i nepředvídatelná alergická reakce. Je-li poranění rozsáhlé nebo v případě, že máte jakékoliv pochybnosti, vyhledejte lékaře ať už v místě pobytu nebo po návratu z dovolené.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts