Jedním z nejzvláštnějších míst na světě je argentinský plovoucí ostrov zvaný „Oko“. Přestože se nachází v těsné blízkosti velkoměsta Buenos Aires, objeven byl až v roce 2016.
Ostrov ve tvaru dokonalého kruhu, který se na vodní hladině otáčí kolem své osy, objevil argentinský producent Sergio Neuspillerm, když hledal v deltě řeky Paraná místa pro natáčení sci-fi filmu. Nejprve nemohl uvěřit dokonalé symetrii útvaru, 120 metrů široký ostrov je totiž obklopen jen úzkým vodním kanálem a z leteckého pohledu je jasně vidět, že vnitřní i vnější kruh jsou naprosto precizní. Když zjistil, že se vnitřní plocha pohybuje, přestal se věnovat přípravám filmu a společně s odborníky na hydrauliku začali zkoumat tajemství tohoto zvláštního útvaru.
O původu ostrova se samozřejmě začaly šířit nejrůznější konspirační teorie, mezi nimiž dominují ty spojené s mimozemskými civilizacemi. Pod ostrovem by se prý mohla nacházet mimozemská základna a podobně. Vysvětlení je ale daleko jednodušší, není sice tak působivé, ale přesto dokazuje velkou moc přírody.
Nečekaně rychlé řešení záhady přinesl Timothy Whitehead, specialista z Googlu. Nejprve na blogu věnovaném aplikaci Google Earth objasnil stáří plujícího ostrova. Útvar je viditelný i na nejstarších satelitních snímcích z roku 2003, jen si jej do té doby nikdo nevšiml. Není to tedy nové dílo, které by narychlo někdo záměrně vytvořil. Je zřejmé, že byl ostrov v době objevu starý minimálně 16 let, ale zcela jistě bude starší. Ke vzniku takového útvaru je potřeba čas.
Pokud se na vodní hladině vytvoří plující plocha, stačí pak jen minimální proud a ostrov se začne přirozeně otáčet. Postupem času se z něj stane kruh, jehož působení se přizpůsobí i břeh. Jde o poměrně vzácný jev, ale Whitehead uvádí příklady zaznamenaných plujících ostrovů, například v africké řece Luapula nebo na indickém jezeře Prasha.
Existuje ještě jeden typ kruhového plovoucího ostrova, který je vcelku běžný, avšak velmi nestálý. Jde o otáčející se ledové plochy, které vznikají stejným principem, a to nejčastěji na řekách. Na příklad takového ledového kruhu se můžete podívat v našem starším článku o ledovém disku, který se zformoval v lednu 2019 na řece v americkém Maine.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.