hledání v mapě
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Aktuální dění naznačuje, že cestování bude ještě na nějakou dobu pasé. Bezpečnost je zkrátka na prvním místě a v situacích, jako je ta, se kterou se právě potýkáme, se musíme v některých ohledech přizpůsobit, aby vše bylo zase za námi. To však neznamená, že se nemůžeme připravit na cestovatelské zážitky, které nás čekají, až pandemie pomine!


Plánování cest po překrásných místech celého světa je přece tím, čím trávíme nejvíce času. A čas je to, čeho máme nyní víc než dost, tak proč ho nevyužít? Pokud rádi cestujete vlastním nebo vypůjčeným autem, připravte si kromě mapy s cílovými destinacemi také pár praktických znalostí, aby vás případné nepříjemné okolnosti nevyvedly z míry. Jaké? Pojďme se na ně podívat!

Pravidla provozu v cizích zemích

Základem každé cesty bez komplikací je dodržování pravidel silničního provozu, o tom není pochyb. I když bývají základní předpisy upravující přednosti či rychlost v řadě zemí dost podobné, mnohdy se liší. Například ve Francii je za běžných podmínek na dálnici maximální povolená rychlost 130 km/h stejně jako u nás, avšak za deště na takto označených silnicích můžete jet maximálně 110 km/h.

V Polsku můžete na dálnicích šlápnout na plyn naopak více, a to až na 140 km/h. V Německu a Rakousku je nejvyšší povolená rychlost také o něco vyšší, avšak jen na státních silnicích mimo obec, kde v klidu můžete udržovat rychlost 100 km/h. Nizozemsko je v těchto ohledech naopak přísnější a mimo obce povoluje rychlost pouze 80 km/h, zatímco na dálnicích 120 km/h.


Ani povinná výbava není všude stejná

Jak jistě víte, dopravní předpisy se netýkají pouze předepsaných rychlostí. Když vás na cestách zastaví policisté, mohou si po vás vyžádat dechovou zkoušku, kontrolu dokladů a mimo to také prohlídku vozidla. Při ní je může zajímat třeba to, zda máte čitelné poznávací značky a také jestli vaše povinná výbava splňuje požadavky daného státu – jak už asi tušíte, ve všech zemích nemusí být stejná.

Zatímco u nás v autě hasící přístroj vozit nemusíme, v Estonsku, Bulharsku nebo Lotyšsku patří mezi položky povinné výbavy. V Belgii to platí také, avšak pouze pro vozidla registrovaná v této zemi. U zahraničních vozidel jde pouze o doporučení. O dopravní předpisy by se však neměli zajímat pouze řidiči aut, ale také cyklisté. Ti jsou totiž v zemích, jako je Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Finsko či Turecko, povinni nosit helmu, a to bez ohledu na jejich věk.

Drobné poruchy, které vás mohou potkat

Cestování autem vám může přinést ještě další komplikace, a to v případě různých poruch. Je jasné, že když vám selže převodovka nebo motor, tak budete muset využít služeb autoservisu. Nyní však mluvíme o drobných potížích, které budete nejspíš nuceni vyřešit přímo na místě – jako je například výměna pneumatiky nebo uražené zrcátko.

V druhém případě si vystačíte s obyčejnou izolepou, tedy alespoň na dojetí do nejbližšího servisu, kde vám zrcátko opět opraví. S píchlým kolem vám už běžná lepící páska bohužel nepomůže – výměně se tedy určitě nevyhnete. Jak to ale zvládnout? Na závěr jsme si pro vás připravili návod v pár krocích:

  1. Ujistěte se, že je zatažená ruční brzda a zařazená rychlost (jednička nebo zpátečka).
  2. Klíčem jemně povolte všechny šrouby na kole, které se chystáte měnit, a to zhruba o půl otáčky.
  3. Najděte na boční straně auta místo určené pro umístění heveru, nainstalujte ho a začněte auto zvedat s tím, že zastavíte, až bude kolo těsně nad zemí.
  4. Úplně povolte šrouby, a to tak, že půjdete do kříže – např. když začnete pravým horním, tak budete pokračovat levým spodním.
  5. Až budou všechny šrouby nebo matice sundané, sundejte kolo a na jeho místo nasaďte rezervu.
  6. Na ni pak šrouby nebo matice opět našroubujte a opatrně povolte hever tak, aby auto stálo opět na zemi.
  7. Nakonec všechny šrouby ještě dotáhněte, abyste měli jistotu, že kolo pevně drží na svém místě.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *