dítě v kleci
Foto: Volné dílo, Wikimedia

Máte doma stísněné prostory a vydýchaný vzduch? Tento dechberoucí vynález z 30. let 20. století by vám mohl o dost usnadnit život. Původně patentovaný byl již v roce 1923 v Americe právě jako pomocník pro všechny rodiče malých dětí žijící ve městech, kteří nemají v bytě dost místa a už vůbec ne zahrádku. Kde se ale miminko má batolit? No přece v kleci visící na okně.


Dítě potřebuje na čerstvý vzduch. Jak to ale udělat, když není čas?

Při pohledu na dítko na fotografii níže nepatrně tuhne krev v žilách. Alespoň tedy v dnešní době. V minulosti na tuto problematiku existoval zcela praktický pohled. Zastávala jej i Emma Read z Washingtonu, která tento pochybný vynález nechala patentovat. V jejích očích se jednalo o výborný nápad, jenž poskytoval batoleti potřebný přístup k čerstvému vzduchu, v kleci si mohlo hrát a třeba se i vyspat.

Myšlenka čerstvého vzduchu pro zdraví vzešla již v roce 1884 od Luthera Emmetta Holta. Napsal knihu Jak krmit a pečovat o děti (The Care and Feeding of Children). Zahrnovala kapitoly o koupání, kojení a přecházení na pevnou stravu. Věnoval větrání dokonce celou sekci ve své knize. „Čerstvý vzduch je potřebný pro obnovu a očistu krve a zároveň je stejně důležitý pro vývoj dítěte, jako zdravé stravování. Zlepšuje se tak chuť k jídlu, trávení, tvářičky dostanou zdravou, růžovou barvu a můžeme celkově pozorovat, jak dítě překypuje zdravím.“ Dále Holt také vysvětloval, že dítě často vystavované čerstvému vzduchu bude méně náchylné k nemocem a infekcím.


Ukázalo se, že nebyl daleko od pravdy, studie publikovaná v Journal of Environmental Psychology v roce 2009 říká, že pobyt na čerstvém vzduchu vskutku podporuje celkovou vitalitu a děti, které pobývají na sluníčku během odpoledních hodin, pak lépe večer spí.

Comeback klecí se po válce nekonal

Je to až neuvěřitelné, ale nikdy nebyla nahlášena žádná zranění či úmrtí v souvislosti s těmito bizarními klecemi. Se změnou myšlení ve společnosti, přicházející 2. světovou válkou a narůstajícím obavám ohledně dětí visících z desátého poschodí v kleci však popularita začala časem vyprchávat.

Klece pro děti se objevily znovu až v roce 1953. Ani tentokrát se staronový trend dlouho neudržel. Na vině byly nejen obavy o bezpečnost, ale také stále větší provoz na ulicích, jež vlastně z původně čerstvého vzduchu udělal pravý opak. Nezbývá, než děti raději vzít do přírody nebo do lesa, což je celkově o dost méně děsivá aktivita.



avatar

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Proč „šílený“ vynález? Ve své době praktická věc, mini balkon, navíc z mého pohledu zcela bezpečná (pevná podlaha, solidní konstrukce, pletivo). Dnes by se hodilo do garsoniér a do sociálních bytů bez lodžií (samozřejmě s okny spíše do dvora).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *