mafie
Ilustrační foto. Zdroj. Pixabay

Když se řekne Itálie, většinou si představíme pizzu, těstoviny, koloseum, šikmou věž, Benátky a také mafii. Často máme aktivity těchto zločineckých skupin zidealizované filmovou tvorbou. Pravda je ale jinde a byla doba, kdy se zejména jižní část Apeninského poloostrova doslova třásla ve spárech klanů, které se neštítily vydírat ani vraždit. Jaké jsou nejvýznamnější mafiánské skupiny a jak „prosperují“ dnes?


Cosa Nostra na Sicílii

Cosa Nostra (v překladu Naše věc) je považována za vůbec největší mafiánskou skupinu historie. Klan se zformoval na Sicílii během dlouhé okupace ostrova. Ten ovládali Arabové, Španělé či Francouzi. Tehdy sice šlo o málo organizované skupiny, zato houževnaté, s potřebou hájit zájmy původních obyvatel, zejména velkostatkářů. Když se Itálie v roce 1861 sjednotila, Cosa Nostra paradoxně posílila, malé skupiny působící po celém ostrově se sjednotily a de facto získaly kontrolu nad celou Sicílií. Ta totiž dlouhou dobu zůstávala v pozadí zájmů Říma a mafiáni tak v podstatě získali volné pole působnosti.

Do konce 19. století se Cosa Nostra stala mocnou organizací, která už vůbec nehájila sicilské zájmy, ale právě naopak. Doménou mafie se stalo především vydírání. Vytvořila se také hierarchická struktura, na jejíž pomyslném vrcholu stanul Don, neboli Hlava rodiny. Nicméně Cosa Nostra není čistě rodinným klanem. Skládá se z loajálních lidí, kteří si prošli různými iniciačními rituály a dodržují přísný kodex chování. Na počátku 20. století členové houževnatě emigrovali do Spojených států Amerických, kde se jim „dařilo“ především za prohibice mezi roky 1920 a 1933. Postupně se doménou sicilské Cosa Nostry stal především obchod s drogami a zbraněmi.

Cosa Nostra na sebe hlasitě upozornila v roce 1992, kdy její členové zavraždili italského soudce Giovanniho Falconeho, jeho manželku a tři policisty. O dva měsíce později byl zavražděn další soudce Paolo Borsellino. V Itálii se poté spustila velká protimafiánská akce, při níž skončilo více jak 4 000 členů klanu, včetně Dona Salvatora „Toto“ Riina, ve vězení. Cosa Nostra tak dostala velkou ránu do zad a zdá se, že politickou kontrolu nad Sicílii přece jen ztrácí. Mnoho bývalých členů organizace v současnosti pracuje pro policii jako informátoři. Ti upozorňují na vzestup nových mafiánských skupin.


Camorra v Kampánii

Skupina známá jako Camorra se soustřeďuje kolem jihoitalské Neapole. Doménou této nelegální organizace jsou především finance, její členové se specializují na padělání, praní špinavých peněz a obchod s drogami. Skupina se dokonce údajně snaží i kontrolovat svoz odpadů v Neapoli, které má nelegálně vyvážet do vesnických oblastí.

Jde o nejstarší zločineckou organizaci v Itálii, jejíž kořeny sahají do 15. století. Prakticky až do sjednocení Itálie v roce 1961 měli její členové stálé místo v místním politickém zastoupení. To nakrátko ztratili, avšak pozvolna se mafiánská chapadla Camorry znovu dostávala do politiky. Po bombardování Neapole během 2. světové války to byla právě Camorra, kdo obnovil místní logistickou infrastrukturu. 60. a 70. léta minulého století pak pro klan znamenala zlaté časy. V současnosti má asi 7 000 členů provázaných rodinnými nebo rituálními vazbami a její činnost se odhaluje velice obtížně díky důmyslnému systému krytí nelegálních aktivit.

Související:  Nejhříšnější města světa. Kam turisté nejezdí za památkami?

Ndrangheta v Kalábrii

Špička italské boty patří skupině Ndrangheta (řecky hrdinství). Drogy, praní špinavých peněz a politická korupce, to je doména klanu, zřejmě však jde jen o vrcholek ledovce. Ndranghetu založili kalábrijští vězni na konci 19. století a rychle pronikli do politické sféry. Skupina se snažila expandovat po úpadku Cosa Nostry v 90. letech minulého století, a to se jí zřejmě povedlo. Dnes má jakýsi monopol na obchod s drogami nejen v Itálii. Její členové perou špinavé peníze po celém světě prostřednictvím podnikatelských aktivit mimo Itálii. V současnosti se pravděpodobně jedná o nejmocnější italský mafiánský klan.

Struktura organizace je jasně pevná, skládá se z rodinných a pokrevních vazeb. Sňatky členů často připomínají středověké politické svazky. Tak je zachována rodinná exkluzivita a vyšetřovatelům se v podstatě nedaří do klanu infiltrovat. Dnes má údajně 6 000 členů roztroušených v různých koutech světa.

La Sacra Corona Unita v Apulii

Druhý konec italské boty ovládá La Sacra Corona Unita. Klan vznikl v 70. letech odpojením od Camorry a někdy se mu také říká „čtvrtá“ mafiánská skupina Itálie. Corona má asi 2 000 členů, kteří prošli přijímacími rituály, aby dokázali oddanost skupině. Specializací organizace je obligátní obchod s drogami, dále pak zbraně, prostituce a lichva. Ze skupiny La Sacra Conora se také vytvořila další menší organizace zvaná Società Foggiana, která působí ve městě Foggia. Ta je i přes relativně malý počet členů považována za jednu z nejbrutálnějších a nejnásilnějších mafiánských organizací v Itálii.

Zdroje: wantedinrome.com; fbi.gov; en.wikipedia.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *