Termální oblast Dallol
Termální oblast Dallol. Foto: Unsplash

Přestože je etiopská Danakilská proláklina životu dost nepřátelské prostředí, stále přitahuje dobrodruhy z celého světa. Horké prameny a pestrobarevné geologické útvary jsou zde velkou podívanou.


Oblíbená sopka Erta Ale

Zajímavou dominantou je sopka Erta Ale, která má jako jedna z mála sopek na světě téměř trvale lávové jezero. Jde o čedičovou sopku o šířce 50 km, která dosahuje do výšky 600 m nad mořem. Lávové jezero je naprostým unikátem. Vulkanologové zde studují činnost sopky, aby do budoucna dokázali lidem v blízkosti zachraňovat životy. Zatím však není zcela jasné, jak vulkán pracuje. Místní lidé jej nazývají „doutnající hora“. V noci už z dálky na vrcholu vulkanického kopce září světlo, které se rozplývá nad ztuhlou lávou. Stále aktivní sopka Erta Ale je jedním z mála míst, kde můžete lávové jezero obdivovat z bezprostřední blízkosti. Mnohými je považováno za největší atrakci v údolí. Vstup ke kráteru není náročný, protože cesta vede v nepříliš strmém kopci. Problémem může být pouze teplota, takže je nejlepší vylézt na Erta Ale v noci, když se trochu ochladí a je zde kolem 30 °C.

Staletí těžby soli a úmorná cesta velbloudích karavan

V blízkosti místa se nachází jezero Assale, které je po staletí známé těžbou soli. Tato sůl byla kdysi používána v Etiopii jako platidlo. Na jezeře Assale se stále sůl těží a přepravuje se na velbloudích hřbetech po celé Etiopii. Celý den v extrémních teplotách dělníci sekají suché solné krusty. Solné bloky, které vyrábějí, mají velikost 30 x 40 cm a každý váží 6 kg. Velbloud unese na zádech až 200 kg nákladu.


V této oblasti se klima pohybuje od 25 °C během období dešťů do 50 °C během období sucha (březen-srpen). Jedná se o jedno z nejteplejších míst na Zemi.

Dolní údolí řeky Awash

Poblíž malé vesnice Hadar, v dolním údolí řeky Awash, byl v roce 1974 učiněn velkolepý objev v podobě ostatků „Lucy“. Tak byl pojmenován primitivní hominid žijící na tomto místě před více než 3 miliony let. V oblasti došlo k nálezům mnoha dalších fosilních pozůstatků, které umožnily podstatné zvýšení znalostí o historii lidstva. Údolí řeky Lower Awash je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Bohužel není snadné místo navštívit.

Termální oblast Dallolu je cítit jako peklo

Nenechte si ujít barevné pole termálních pramenů poblíž Dallolu. Za svůj neskutečný vzhled vděčí síře, železu, fosforu a dalším minerálům. Dallol je jedním z nejníže položených známých sopečných kanálů na světě, který se nachází 48 m pod hladinou moře. Sirné hory, solné sloupy, které dosahují výšky až 40 metrů, malé plynové gejzíry a kyselé bazény izolované solnými hřebeny dělají toto místo vizuálně pozoruhodným.

Velmi málo rostlin může v Danakilské proláklině přežít, a to kvůli průměrné teplotě 34 °C po celý rok (kolem 50 °C v létě). Tato oblast přijímá asi 100 milimetrů srážek ročně. Ale přesto zde žijí lidé. Toto nehostinné místo je domovem Afarů. Jejich primárním příjmem je těžba soli a její prodej na trhu. Solná pole produkují téměř 100 % etiopské soli. Tito nomádi jsou však známí svým nepřátelstvím vůči cizím lidem. Turistům, kteří vyhledávají extrémní místa, se doporučuje cestovat v této lokalitě s ozbrojeným doprovodem.

Galerie:

Článek připravila Lída Kropáčková.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *