Senegal
Foto: Pixabay

Podzim je sice v plném proudu, ale pouze u nás, v mírném klimatickém pásu severní polokoule. V jiných klimatických šířkách panuje stále léto. Někde dokonce skoro celý kalendářní rok, a právě tam se vypravíme. Pojďte vyměnit podzimní plískanice za pláže s tím nejjemnějším pískem, mlhu a smog za teplý příboj oceánu a vydejte se poznat Senegal.


Senegal je Afrika se vším všudy

Afrika je nádherný kontinent, ale její reputaci nepřispívají nekonečné politické kolapsy a konflikty. To neplatí pro Senegal. Tato země je politicky stabilní a v posledních letech se těší přílivu turistů, kteří do země, kde dříve končila legendární rallye Paříž – Dakar, cestují hlavně za exotickými plážemi a koupáním.

Ač se to nezdá, Senegal je především zemí tří velkých řek – Casamace, Saloum a Gambie. Ty jsou napájeny dalšími toky, a proto je velká část země úrodná. První dvě zmiňované řeky vytvářejí při jižním pobřeží gigantické delty plné ostrovů, lagun, bažin a vodních kanálů.

hroši
V Senegalu můžete spatřit v divoké přírodě i hrochy. Foto: Pixabay

Severní část země není tak členitá a její ráz je savanovitý. V pásmu zvaném Sahel narazíte převážně na keře a travnaté oblasti. Sahel je pás, který odděluje africké tropické pralesy od Sahary a je jedním z nejpříjemnějších vegetativních oblastí v Africe.


Pro celou zemi však platí, že ať se vydáte kamkoliv, naskytne se vám možnost pozorovat nádhernou africkou faunu. V Senegalu lze spatřit lvy, antilopy, hrochy, krokodýly, žirafy, zebry nebo nejrůznější hady včetně kobry.

Související:  Fascinující a zároveň smutný pohled na madagaskarské baobaby ukazuje v malém měřítku na velký problém

Co při návštěvě Senegalu nevynechat

Co  ale turisté v Senegalu mají nejraději? Pohodu na pláži a skvělou přívětivost místních obyvatel. Mezi neoblíbenější letoviska patří lokalita La Somone v blízkosti přírodní rezervace Réserve Naturelle Communautaire de la Somone. V chráněně oblasti hnízdí vzácné druhy ptactva a pokud se vydáte právě sem, spatříte je klidně i z hotelového pokoje.

Dalším oblíbeným místem v Senegalu je jeho hlavní město Dakar, které lemují horké písečné pláže na severu. Městu se říká „Paříž Afriky“ a rozhodně to není kvůli slavnému závodu. Dakar je kombinací francouzské noblesy, jež zde zanechala stopy z koloniální doby a africké domorodé kultury. Směsice obou vlivů dělá z města kulturní centrum celé západní Afriky. Naleznete zde zábavu i klid.

dakar
Pláž u hlavního města Dakar. Zdroj: Flickr

Když už budete v Dakaru, určitě vyrazte k nedalekému jezeru Retba, jehož voda je růžová jako žvýkačka, i když se jedná o neškodný přírodní úkaz. Za nezvyklé zabarvení může bakterie Dunaliella salina, která v silně slané vodě pigmentuje do červena. Koupání v takto slané vodě je navíc zdravé.

Láká-li vás poznání a nechcete trávit čas jen u vody, nabízí se několik výletů, které vám ukáží pravou část Senegalu. Zážitkem je výprava na škeblový ostrov Fadiouth, kam se dostanete suchou nohou přes 600 metrů dlouhý dřevěný most. Ostrov je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Divočejší dobrodružství pak zažijete při objevování ostrovů na řece Saloum, uvidíte baobaby i skutečný život v centru Afriky. Baobaby také můžete obdivovat v rezervaci Bandia, kde potkáte zebry, žirafy, antilopy a další zvířata, která k Africe neodmyslitelně patří.

Fadiouth
Most na ostrov Fadiouth. Zdroj: Flickr

Co je potřeba vědět

Do Senegalu není potřeba vízum, stačí cestovní pas s platností alespoň tři měsíce po datu návratu, přesto se při příletu a odletu připravte na důkladnou osobní prohlídku místním úředníkem. Ten si zkontroluje, co vezete a také stav vaší peněženky. Očkovat se nechat nemusíte, ale přesto doporučujeme vakcínu proti žluté zimnici, meningitidě, žloutence typu A a B a zvažte také užívání antimalarik. V kufru mějte s sebou repelent a léky proti průjmu. Střevních obtíží se ale můžete snadno vyvarovat, pokud budete pít pouze balenou vodu a tepelně upravená jídla. Ovoce pečlivě myjte a pozor na zmrzlinu a led v nápojích.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts