Baobab avenue
Foto: Pixabay

Baobaby jsou stromy atypického vzhledu. Na Madagaskaru můžeme obdivovat nejvznešenější druh Adansonia grandidieri. Kdyby tento strom nepůsobil tak majestátně, čímž lidi fascinuje, padl by i on za oběť stále se rozšiřujícím polím na Madagaskaru. Místní obyvatelé však věří v nadpřirozenou moc těchto stromů.


Turisty lákající Baobab avenue

Výsledkem stále se rozšiřujících lánů polí je takzvaná Baobab avenue, která se nachází na západě Madagaskaru. Jedná se o cestu spojující města Morondava a Belon’i Tsiribihina, kterou lemují tyto stromy s obrovským kmenem a čarovnou korunou. Je to také jediné místo, kde tento druh baobabů roste, a proto láká návštěvníky z celého světa. Na tom se snaží vydělat okolní obyvatelé prodejem suvenýrů i občerstvení.

Paradoxem je, že Baobab avenue ukázala krásu největších baobabů až poté, co padl okolní les. Místní potřebují zemědělství k obživě, ale pro unikátní madagaskarskou faunu a floru je odlesňování obrovskou katastrofou. Tyto stromy nepadly jen díky čarovné moci, v níž místní věří. Možná je však pouze otázkou času, kdy samy stromy uhynou v důsledku drastické lidské činnosti. Přestože se už  na Madagaskaru začaly objevovat iniciativy, které se snaží toto přírodní dědictví zachránit, osud staletých pamětníků je nejistý.

Strom jak z jiné planety

Baobabů existuje osm druhů, z nichž se šest vyskytuje pouze na Madagaskaru. Stromy se dožívají několika stovek let a jejich tvar se stal námětem mnoha domorodých mýtů i pohádek. Nejznámější dílo, ve kterém hraje baobab významnou roli, je Exupéryho Malý princ. Ve filozofické pohádce roste baobab na malé planetce, odkud princ pochází a malý hrdina tráví celé dny tím, že neustále vytrhává nově zakořeněné stromy, aby planetku nezničily. U nás na Zemi je tomu však právě naopak.


Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts