děti v autě
Foto: Deb, Flickr

Zpříjemnit dětem dlouhou cestu autem a zároveň se vyvarovat tomu, aby ty větší po celou dobu jízdy nekoukaly do mobilů nebo tabletů, může být nadlidský úkol. A nemusí to být jen cesta k moři, stačí kolona na dálnici D1. Jak zabavit malé i o něco větší ratolesti, aby jim cesta utíkala a zároveň jste nepřišli o nervy? Máme pro vás několik tipů, při kterých se zabavíte i vy.


Hry s pozorováním okolí

Při dlouhé jízdě během dne využijte k hrám okolí. Pozorováním přírody, projíždějících automobilů, cedulí či reklam se dá vymyslet několik her, kterými malou posádku zabavíte.

Škrtačka (bingo)

Tato hra je určena pro celou posádku kromě řidiče. Před cestou si připravte seznam věcí, o kterých předpokládáte, že je můžete cestou vidět. Předškolákům klidně můžete seznam také připravit v podobě nakreslených obrázků. Soupis věcí může být jakkoli dlouhý. Pokud hráč danou věc spatří, zahlásí ji a škrtne si ji. Ostatní hráči čekají, až ji uvidí příště. Vyhrává ten, kdo první vyškrtá vše nebo ten, kdo má nejvíce škrtnutých věcí v cíli cesty.

Pomůcka na seznam: řeka, semafor, most, traktor, letadlo, sportovní auto, policejní auto, kostel, sanitka


SPZ bingo

Opět potřebujete malou přípravu před cestou a děti, které už umí čísla. Napište si malé seznamy čísel (jednociferných nebo dvouciferných, což už je těžší varianta) a s dětmi se dohodněte, že budete hledat poslední čísla z poznávací značky aut. Pokud například uvidíte značku 9F7 4532, ze seznamu škrtnete dvojku. Dvojku můžete mít zapsanou několikrát, ale vždy ji škrtněte jen jednu. Obdobně jako u předchozí hry číslo škrtá pouze ten hráč, který SPZku zahlásí první. Vítězí ten, kdo první vyškrtá všechna čísla ze seznamu nebo ten, kdo má v cíli nejvíce škrtnutí.

Abeceda

Velmi jednoduchá slovní hra, při které mají hráči za úkol hledat okolní objekty začínající písmeny abecedy. Začněte áčkem a pokračujte celou abecedou. Písmena nepřeskakujte a vždy čekejte až bude písmenko splněno. Kdo první zahlásí například pro „a“ auto, má bod a teprve poté se může přejít k hledání „b“. Vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů. Nemáte-li si kam body zapisovat nebo řídíte, hrajte s dětmi jen tak pro zábavu. Před začátkem hry se můžete dohodnout, že vynecháte méně obvyklá písmena jako třeba „q“ nebo „x“.

Dálnice v Rakousku na A10
Pozorovat Alpy cestou k moři může být zábavné. Foto: Svetobeznik.info

Hledej značku auta

Tato hra je určena spíše pro kluky a jde v podstatě o modifikaci výše uvedené. Hráči si nejprve určí, jaký automobil budou při cestě hledat. Například Opel a kdo jej první uvidí, má opět bod. U běžnějších automobilů můžete přidávat i barvy – „hledej modrou Škodu Fabia“ a podobně.

Další zábavné hry

V autě se můžete zabavit i klasickými hrami. Tou je třeba slovní fotbal, procvičující slovní zásobu nebo hádej, kdo jsem. Jeden hráč si myslí známou postavu a na otázky ostatních odpovídá ano nebo ne, případně nevím. Kdo postavu uhodne, vyhrává a sám je pak tajemným člověkem, kterého hádají ostatní. Tuto hru můžete modifikovat k tématu cesty a myslet třeba na věci, které jsou v okolí nebo v cíli cesty.

Další skvělou zábavou je vyprávění příběhu na pokračování. První cestující vymyslí větu, kterou začíná příběh a na ni navazuje další větou jeho soused a tak dále. Po chvilce se budete bavit u neskutečného příběhu, o kterém jste dosud neměli ani zdání.

Když se dítě zabaví samo

Na zadní část předního opěradla umístěte kapsář a vybavte jej drobnostmi, které má dítě rádo. Neměly by chybět pastelky, sešity na malování, magnetické tabulky či menší hračky. Děti mají nekonečnou fantazii a dokáží se na dlouho zabavit i maličkostmi. Také je můžete překvapit hračkou, kterou neznají. Pro čtenáře připravte knihu nebo časopisy, větší děti si čtení vyberou sami. Další možností je audio pohádka nebo hudba. Pokud nechce být řidič rušen, dejte dětem sluchátka.

Dálnice v Itálii
Nudná dálnice. Zde je lepší nějaká zábava. Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Další možnosti, jak zvládnout cestu

Jedete-li na dovolenou a chcete, aby děti cestu co nejsnadněji zvládly, jeďte přes noc. Děti ji prospí a vy budete mít klid na řízení a navíc se vyhnete většímu provozu. Přitom ale nezapomínejte na bezpečnost, dělejte si přestávky a před odjezdem se sami pokuste vyspat či odpočinout. Pomocníkem na silnici může být káva nebo energetický nápoj pro řidiče.

Na začátku jsme sice psali, že není vhodné, aby děti po celou dobu koukaly do mobilů nebo tabletů, ale při zdlouhavé cestě mějte na paměti i toto řešení. Předem si připravte do zařízení pohádky nebo filmy a děti pak mohou určitou dobu sledovat oblíbené pořady. Opět můžete použít sluchátka, aby jste nebyli rušeni.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts