Nejznámějším kamenným kruhem na světě je bezpochyby anglický Stonehenge, který je starý zhruba 5 000 let. Přestože se to zdá jako velmi dlouhá doba, ve skutečnosti se jedná o jednu z nejmladších staveb svého druhu. Naopak nejstarším známým kamenným kruhem na světě je egyptská Nabta Playa, která byla na svou dobu až neuvěřitelně dokonalou mapou hvězdné oblohy.
Kruhy z megalitů sloužily jako rané kalendáře
Pro naše dávné předky měly hvězdy zcela jiný význam, než mají dnes. V minulosti se podle nich lidé orientovali v čase. Starověcí lidé pečlivě sledovali, která souhvězdí vycházela se západem Slunce, nebo jak se mění poloha Slunce během letního a zimního slunovratu. Díky tomu se postupně naučili předpovídat, kdy se budou střídat jednotlivá roční období. Podle těchto zjištěných informací pak začali stavět kruhy z kamenů, které jim orientaci ve hvězdách usnadňovaly.
Po tisíce let starověké společnosti vztyčovaly kamenné kruhy, jež vyrovnávaly s polohou Slunce a hvězd, aby označovaly roční období. S jejich pomocí předpovídaly příchod jara, léta, podzimu i zimy, díky čemuž věděly, kdy je čas zasadit a sklízet plodiny. Kromě toho však tyto kamenné stavby sloužily také jako obřadní místa pro oslavy či pohřby.
Největším výskytem megalitů se může pyšnit Evropa, která jich má zhruba 35 000. Ne všechny z nich sloužily k orientaci ve hvězdách, některé se využívaly čistě k pohřbům či kulturním událostem. Většina těchto staveb vznikla zhruba v době před 6 500 – 4 500 lety. Vůbec první kamenný kruh se však nachází v Egyptě a je ještě o něco starší.
Nečekaný objev při průzkumu Egypta
Kdysi dávno vypadal jižní Egypt naprosto odlišně než dnes. Byl plný sezónních jezer (označovaných jako playe) po vydatných deštích a překypoval bujnou vegetací. Jedno z těchto jezer se nacházelo v oblasti Nabta a přestože kolem roku 10 000 př. n. l. už bylo vyschlé, usadila se v jeho okolí neznámá civilizace s obdivuhodnými znalostmi.
Archeologové začali tuto oblast prozkoumávat až v 70. letech minulého století, protože do té doby se zabývali spíše egyptskými chrámy Abú Simbel. Netrvalo dlouho a badatelé objevili v oblasti Nabty stovky starodávných tábořišť, vztyčených kamenů a nemalé množství pohřebních mohyl. Avšak největším překvapením byl asi 8 metrů široký kamenný kruh vystavěný z dvojic půlmetrových kamenů – Nabta Playa.
Nabta Playa sloužila jako kalendář i dokonalá mapa hvězd
Nejstarší známý megalitový kruh byl v Egyptě postaven zhruba před 7 000 lety. Je znám jako Nabta Playa a byl pravděpodobně také vůbec prvním kamenným kruhem, který sloužil k orientaci ve hvězdách. Byl to v podstatě první pokus lidských bytostí navázat vážnější spojení s nebesy.
Podle vědců kruh předpovídal velmi přesně slunovrat až do roku 4 000 př. n. l. Do té doby mělo Slunce v den slunovratu vycházet vždy přesně mezi dvěma kameny na východě. Na stavbě však bylo něco ještě zajímavějšího – nesloužila pouze jako kalendář, ale také jako velmi přesný atlas hvězd.
Americký astrofyzik Brophy zjistil, že jednotlivé kameny znázorňovaly polohy hvězd ze souhvězdí Orion a navíc byly zarovnány s hvězdami Arcturus, Sirius a Alpha Centauri. Kromě toho se ukázalo, že další skupiny megalitů v okolí kruhu nebyly jen náhodnými kameny, ale dokonalým dovršením hvězdné mapy. Všechny megality dohromady tvořily bezchybnou mapu vzdáleností jednotlivých hvězd od Země.
Dodnes není úplně jasné, jak mohl dávný pouštní národ mít takové znalosti. Koneckonců, my jsme tyto údaje získali až s pomocí nejmodernější techniky. Lze jen polemizovat o tom, jak lidé kdysi dávno přišli k těmto informacím, i kam mohla tak inteligentní civilizace zmizet.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.