Katedrála Notre-Dame je po dlouhá staletí symbolem nejen Paříže, ale celé Francie. K francouzské metropoli patří stejně jako Karlův most k Praze. Obě stavby rovněž vznikly ve 14. století a její poškození v důsledku požáru, který ji zachvátil, se dá doslova považovat za národní tragédii. Než hasiči dostali požár pod kontrolu, katedrále se zřítila střecha a jedna věž.
Rána, se kterou se věž zřítila k zemi, jakoby zasáhla srdce všech Francouzů. Jen těžko se dá vžít do mysli tohoto houževnatého národa, ale pro Francouze představovala tato katedrála více než jen úchvatnou gotickou stavbu. Podle Pařížanů všechny cesty začínají právě u této katedrály a žádný významný okamžik v historii města se neobešel bez její přítomnosti.
Katedrála přečkala temný středověk, během bouřlivé Francouzské revoluce pak měla být zničena, ale nakonec se stala symbolem národní hrdosti i místem setkávání. U Notre-Dame byl korunován Napoleon Bonaparte, Johanka z Arku v ní byla svatořečena a pohřební průvody významných francouzských osobností rovněž vycházely právě z tohoto místa. Katedrála přečkala první světovou válku, přestože byla cílem nepřátelských dělostřelců. Ve druhé světové válce odolala nacistické okupaci a její zvony v roce 1944 oznámily konec fašistické nadvlády. V roce 2015 se pak stala místem tichého setkání po teroristickém krveprolití v Paříži. Včera dostala nečekanou ránu, kterou ale jistě i tak přežije.
15. duben však bude pro Francouze černým dnem. Naštěstí pro všechny, plameny s sebou nevzaly žádný lidský život a kameny se vrátí opět na své místo. Jizva už ale navždy zůstane.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.