Sloni jsou největšími a nejtěžšími suchozemskými savci na světě. Díky své síle se začali využívat jako účinná zbraň při bitvách nebo jako pomocníci v hospodářství či obchodu. Stali se rovněž dopravním prostředkem nejen králů. V asijské tradici však znamenají mnohem víc. Pro místní náboženství jsou to moudrá a vznešená stvoření, která se dostala do tamních mýtů.
Ganéša, bůh se sloní hlavou
Tento nejznámější bůh hinduismu je vyobrazován se čtyřmi pažemi a hlavou slona. Ta symbolizuje moudrost, sílu, odhodlání překonat minulost i víru v rozeznání správné cesty. Ganéša odstraňuje překážky, které jsou lidem kladeny do cesty.
Traduje se, že Ganéša míval hlavu lidskou. O tu však vždy přišel a nahradila ji hlava sloní. Jelikož má jen jeden kel, symbolizuje rovněž obětavost a sebeobětování se pro druhé, protože onoho druhého klu se Ganéša vzdal.
Silní podpěrači a moudří strážci
Známý hinduistický mýtus hovoří o Světových slonech, kteří podpírají svět. Pochopitelně, že se občas pohnou, jakmile svým tělem zatřesou, vznikne zemětřesení.
Tito sloni jsou stvoření tak moudrá, že jim byla svěřena i ochrana naší země. Hledí do vesmíru a brání svět před případnými hrozbami, které z něj mohou vzejít.
Nezbední okřídlení sloni
Další tradice hovoří o tom, že sloni měli kdysi křídla. Volně létali mezi nebem a zemí, jejich život byl bezstarostný. Z nudy se mezi sebou pošťuchovali a nerespektovali přitom své okolí.
A tak se stalo, že během hádky jeden ze slonů utrhl kus větve ze stromu, na kterém všichni seděli a chtěl jej hodit na svého soka. Mohutná větev však místo toho spadla na příbytek mnicha meditujícího pod stromem.
Mnich ještě v tichosti přešel to, že jej svým hašteřením ruší, neúcta v podobě zničení příbytku jej už ale chladným nenechala. Zapřísáhl je, že po zbytek věků budou žít na zemi bez křídel a budou sloužit lidem. Ztratili tak nejen křídla, ale i bezstarostnost, která je dovedla až k lehkomyslnosti. Od těch časů tak svoji sílu užívají k pomoci lidem a svoji moudrost nezatemňují lhostejností k druhým.
Slon stál u zrodu Buddhy
I v buddhismu mají sloni své nenahraditelné místo. Vystupují především jako společníci hrdinných osobností. Existuje ale legenda, podle níž vznešený bílý slon dopomohl k narození klíčové osobnosti buddhismu.
Královna Mája měla jedné noci zvláštní sen. K jejímu lůžku přišel bílý slon s lotosovým květem. Přistoupil blíž, dotkl se jejího pravého boku a vstoupil tudy do jejího těla. Hned ráno královna vyprávěla svůj sen manželovi. Král spěchal za duchovními, aby mu význam snu vyložili. Ti mu jistým hlasem sdělili, že královna počala.
Dále mu pověděli, že se jí narodí syn, ze kterého vyroste významná osoba. Stane se buď mocným vládcem, nebo důležitým duchovním.
Jakkoli se rodiče snažili směřovat jej k první z variant, Buddha v dospělosti prozřel a dal se cestou náboženské osvěty.
Bílý slon jako rarita i nejvyšší prestiž
Bílí sloni, tzv. „albíni“, jsou pak skutečnou vzácností. I dnes se kvality místních panovníků měří dle toho, kolik vlastní těchto slonů. Pokud pak panovník slona dá někomu darem, jedná se sice o akt nejvyššího uznání, je to ale tak trochu Pyrrhovo vítězství. Obdarovaný se slona nesmí zbavit, musí tak desítky let živit zvíře, které mu z titulu své posvátnosti nemůže sloužit k ničemu jinému, než jako okrasa, neboť albíni se nesmí užívat k žádné práci.
Sloni mají význam i u nás
Kdo z nás kdy v obchodě s porcelánem neviděl sošky slonů v různých postaveních. Takovéto sošky zdobí nejednu polici příbytků. Není to ale jen ozdoba, má to i svůj význam.
Zatímco například slon se zdviženým chobotem je symbolem štěstí a nových začátků, pokud chobot směřuje dolů, je to znamení dlouhověkosti. Je-li soška na pracovním stole, pak zvýší intelekt i ochrání štěstí v práci.
Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).